Jak włączyć weryfikację dwuetapową na Facebooku? Instrukcja

Lokowanie produktu

Konto na Facebooku można stracić w kilka chwil. Wystarczy, że cyberprzestępca przechwyci lub odgadnie nasze hasło, a będzie mógł narobić nam i naszym bliskim sporych problemów. Podpowiadamy, jak się przed tym bronić.

28.04.2020 14.00
facebook haslo bezpieczenstwo

Facebook dla wielu osób stał się w dzisiejszych czasach takim centrum internetowej aktywności. Często to z niego w pierwszej kolejności czerpiemy informacje na temat otaczającego nas świata i to z niego korzystamy, by informować zbiorczo znajomych i rodzinę o tym, co u nas słychać, a publikowane przez nas komunikaty brane są za pewnik.

Nic w tym zresztą dziwnego, skoro od lat na swoich tablicach dzielimy się teraz statusami, linkami i zdjęciami, a z wykorzystaniem konta na Facebooku prowadzimy rozmowy poprzez komunikator Messenger. Osoba, która zdobędzie dostęp do naszego profilu na portalu społecznościowym, przejmuje zaś de facto naszą internetową tożsamość.

Utracić konto na Facebooku można zaś bardzo szybko — czasem wystarczy raz zalogować się na cudzym komputerze lub skorzystać z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi np. na lotnisku. Nawet przy zachowaniu należytej staranności może się zdarzyć, że na naszym komputerze lub telefonie pojawi się złośliwe oprogramowanie.

Czym grozi utrata konta na Facebooku?

Można oczywiście uznać, że nie ma co się odpowiednio przed utratą konta zabezpieczać, bo w takim przypadku wystarczy założyć nowe. Niestety pierwsze, co wtedy tracimy, to archiwum swoich wpisów sprzed lat, a drugie — to nasz czas. Odbudowa rozwijanej przez lata sieci kontaktów od zera może być trudna, a w niektórych przypadkach jest wręcz niemożliwa.

Na tym zresztą nie koniec, bo Facebook ma wbudowane ciekawe i przydatne mechanizmy, które bazują na danych zbieranych przez lata. Wszelkie okolicznościowe podsumowania, jakie co jakiś czas generuje portal, w tym sekcja podsumowująca co się wydarzyło danego dnia w poprzednich latach, po założeniu nowego konta staną się niedostępne lub w najlepszym razie wybrakowane.

Wraz ze straconym kontem na Facebooku przepada taki swoisty internetowy pamiętnik, ale to i tak najmniejszy problem.

Utrata konta na portalu społecznościowym to spory problem z perspektywy bezpieczeństwa i to nie tylko naszego, ale także naszych bliskich. Cyberprzestępcy, którzy przejmują konta na Facebooku, mogą wykorzystać je na wiele różnych niecnych sposobów. Jednym z nich jest masowe wysyłanie wiadomości w naszym imieniu i to od razu do całej listy kontaktów.

facebook privacy basis class="wp-image-286077"

W automatycznie generowanych wiadomościach mogą znaleźć się linki do szemranych stron internetowych oraz prośby o przelanie pieniędzy — czy to na konto, czy to bezpośrednio na numer telefonu z wykorzystaniem np. BLIK-a. Boty podszywają się pod osoby, których konto skradziono i udają, że znajomy znalazł się w kryzysowej sytuacji i pilnie potrzebuje poratowania gotówką.

Istnieje na szczęście prosty sposób, by nie dać się oszukać.

To, że oszuści grasują w sieci, nie oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z korzystania z przelewów przez internet. Po odebraniu prośby o pożyczkę od znajomego należy się po prostu zawsze upewnić, że podany w wiadomości numer konta lub telefonu, na który mamy wykonać przelew, mieliśmy już wcześniej zapisany.

Jeśli nie, albo ktoś bliski upiera się za pośrednictwem komunikatora, że tym razem potrzebuje przelewu na inny numer niż zwykle — lub chce od nas np. kodu BLIK — to należy ten fakt zweryfikować. Sposobem na to jest wykonanie telefonu na numer takiej osoby, który mamy zapisany w książce telefonicznej.

facebook dark mode kiedy class="wp-image-1068357"

Warto to zrobić nawet w momencie, gdy znajomy lub krewny w wiadomości tekstowej przekonuje, że prosi o przelew na inny numer telefonu, bo rozładował mu się jego telefon. Jeśli tylko taka osoba mimo tych zapewnień odbierze połączenie i nie będzie wiedzieć, o co nam w ogóle chodzi, sprawa będzie jasna.

Osoba, której konto przejęto, dostanie sygnał, że powinna ostrzec znajomych przed próbą wyłudzenia pieniędzy.

To, że próby wyłudzenia pieniędzy da się wykryć, nie oznacza jednak, że możemy sobie teraz niefrasobliwie podchodzić do kwestii bezpieczeństwa swoich danych logowania. Przejęcie konta na Facebooku może prowadzić do wielu innych nieprzyjemności, w tym do utracenia kont w innych usługach online, jeśli ktoś np. wykorzystywał logowanie przez Facebooka.

Dobrze by było, jakbyśmy wszyscy zadbali o to, by ryzyko wystąpienia takich sytuacji było minimalne. Warto jest odpowiednio zabezpieczyć na Facebooku zarówno swoje konto, jak i pomóc w tym bliskim, którzy nieco mniej się znają na komputerach. Można zacząć zaś od zmiany hasła na takie, którego nie da się łatwo odgadnąć oraz… zmieniać to hasło regularnie.

 class="wp-image-1068159"

Jak zmienić hasło na Facebooku?

Aby tego dokonać, należy, po zalogowaniu się w przeglądarce na komputerze osobistym, rozwinąć listę w prawym górnym rogu i przejść do zakładki Ustawienia. Z listy po lewej należy wybrać zakładkę Bezpieczeństwo i logowanie. Można przejrzeć zapisane miejsca logowania, a w razie potrzeby zakończyć sesje, które budzą wątpliwości. Nieco niżej znajduje się pole Zmień hasło.

Hasło można zmienić też z poziomu strony lub aplikacji mobilnej na smartfonie. Również i w tym przypadku należy odszukać w menu sekcję Ustawienia. Niezależnie od metody nowe hasło powinno być jak najdłuższe. Składać powinny na nie duże oraz małe litery, cyfry i znaki specjalne. Nie należy używać zwykłych słów, a zwłaszcza takich, które łatwo odgadnąć.

facebook haslo safari class="wp-image-1122016"
Safari i Chrome potrafią generować bardzo skomplikowane hasła

Przypomnijcie sobie, w ilu filmach złoczyńcy przegrali z bohaterami tylko dlatego, że ich hasłem było np. imię psa.

Nowe hasło do Facebooka można zapisać w pamięci przeglądarki internetowej lub systemu operacyjnego. Dzięki temu będzie ono synchronizowane pomiędzy urządzeniami. Oznacza to, że nie będzie potrzeby wpisywania go np. na smartfonie lub tablecie. Nowoczesne przeglądarki i systemy operacyjne oferują funkcję generowania haseł.

Warto z niej skorzystać, zamiast próbować wymyślić trudne hasło samemu. To, co może wydawać się nam skomplikowane, często okazuje się bardzo łatwe do złamania przez algorytmy. Hasło z automatu zaś i tak jest uzupełniane automatycznie na naszych urządzeniach, a w razie potrzeby można je podejrzeć — czy to w komputerze, czy to na smartfonie.

facebook haslo safari logowanie class="wp-image-1122022"
Zatwierdzanie logowania dwuetapowego na Facebooku — można dokonać tego nie tylko z aplikacji, ale też z ekranu blokady

Po zmianie hasła warto ustawić weryfikację dwuetapową.

To dodatkowy poziom ochrony konta. Po jego aktywacji każdorazowo logowanie na nowym urządzeniu trzeba będzie zatwierdzić — czy to poprzez przepisanie kodu SMS, czy to w aplikacji mobilnej na smartfonie. Po aktywacji tej funkcji, nawet jeśli hasło wpadnie w łapy cyberprzestępców, to i tak im się ono na nic nie zda bez potwierdzenia logowania na ich urządzeniu z naszej strony.

Aby tę opcję włączyć, należy w przeglądarce internetowej należy wejść w Ustawienia, klikając w prawym górnym rogu w rozwijaną strzałkę, a następnie otworzyć menu Bezpieczeństwo i logowanie w lewej kolumnie i przewinąć ekran do sekcji Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Tam można dodać swój numer telefonu, a po jego dodaniu logowanie będzie potwierdzane albo SMS-em, albo poprzez powiadomienie w aplikacji mobilnej.

facebook uwierzytelnianie dwuskadnikowe weryfikacja dwuetapowa class="wp-image-1122499"

Na smartfonie, by włączyć weryfikację dwuetapową na Facebooku, trzeba przejść podobną ścieżkę. Po udaniu się do Ustawień należy odszukać menu Bezpieczeństwo i logowanie, a w niej sekcję Uwierzytelnianie dwuskładnikowe

facebook zabezpieczenia konta class="wp-image-1122508"

Zdecydowanie warto tę funkcję włączyć — jeśli nie z myślą o sobie i własnych danych, to mając na względzie naszych bliskich. Cyberprzestępcy po uzyskaniu dostępu do naszych danych logowania mogą naciągnąć w naszym imieniu…

*Materiał powstał we współpracy z firmą BLIK.

Lokowanie produktu
Najnowsze