Halo, Policja? Proszę przyjechać do internetu. Sztuczna inteligencja będzie walczyła z piratami
Korea Południowa zamierza wykorzystać sztuczną inteligencję do walki z serwisami, na których znajdują się pirackie treści. Głównym celem jest największy portal Noonoo TV.
Piracenie filmów i seriali to problem nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Motion Picture Association, organizacja reprezentująca m.in. Netflix, ogłosiła, że branża poniosła straty przekraczające 100 miliardów dolarów w 2021 roku.
Jak można temu przeciwdziałać? Korea Południowa zapowiedziała stworzenie narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które pomogą w walce z największym portalem tego rodzaju w kraju.
Korea boryka się z problemem portalu Noonoo TV
Bez podawania przykładów z Polski, Noonoo TV było jednym z głównych pirackich portali w Korei, gdzie można było znaleźć treści, które normalnie nie byłyby darmowe. Po długiej walce i zablokowaniu pierwotnej strony Noonoo w kwietniu, powstało wiele podobnych witryn o podobnej nazwie, takich jak noonoo.app, noonootv.live, noonoo2023.xyz i noonootorrent.com, jak donosi Torrent Freak.
Oficjalnie, te strony twierdzą, że nie mają żadnego związku z oryginalnym portalem Noonoo. Jednak niektóre z nich, w tym największa witryna nooonoo.lol, która jest określana jako "Sezon 2 Noonoo", posiada nawet te same reklamy, które można było zobaczyć na oryginalnej stronie.
Więc choć niby to nie jest to samo, wiele wskazuje na wyraźne podobieństwa.
Rząd reaguje stanowczo i chce wykorzystać SI w walce z piractwem
Rząd Korei wyraził swoje niezadowolenie z ponownego pojawienia się pirackiej strony streamingowej i ogłosił plany podjęcia zdecydowanych działań. Zamierzają przyspieszyć proces podejmowania decyzji w sprawie naruszenia praw autorskich portalu "Sezonu 2 Noonoo TV" oraz jego blokadę - co się finalnie udało.
Teraz ministerstwo planuje ulepszyć system reakcji, umożliwiając wielokrotne blokowanie strony, nawet w ciągu jednego dnia.
Mają również zamiar opracować technologię automatycznego wykrywania i weryfikacji nowych nielegalnych stron oraz ich kopii w oparciu o sztuczną inteligencję. Ministerstwo podkreśliło ważność ochrony treści serwisów wideo online, które stanowią cenny zasób twórców.
Obecnie wykrywanie i reagowanie na nielegalne strony opiera się głównie na pracy ludzi, co stwarza pewne ograniczenia. W związku z tym planujemy opracować technologię, która automatycznie wykryje i zweryfikuje nowe wersje oraz zamienniki stron
- powiedział minister.
Podsumowanie - W Korei istniał problem z pirackimi portalami. Gdy jeden zamykano, inne pojawiały się jak grzyby po deszczu. Teraz Korea Południowa zamierza wykorzystać sztuczną inteligencję do walki z tego rodzaju portalami. Ciekawe, jak to się skończy i czy inne kraje będą podążać ich śladem.