REKLAMA

Nowa funkcja Instagrama wjeżdża do Polski. Czym są kanały nadawcze?

Czy Instagram rżnie z Telegrama? Będziesz mógł sprawdzić sam już wkrótce, bowiem Meta zapowiedziała oddanie kanałów nadawczych na Instagrama w ręce użytkowników z całego świata. A do tego dorzuca kilka smaczków, o których koncern nie informował wcześniej.

Nowa funkcja Instagrama wjeżdża do Polski. Czym są kanały nadawcze?
REKLAMA

W lutym informowaliśmy o testowaniu przez Instagram nowej funkcji, łudząco podobnej do jednej z głównych funkcji Telegramu: kanałów nadawczych. Ówcześnie testy były ograniczone jedynie do użytkowników w Stanach Zjednoczonych, jednak najwidoczniej były pomyślne na tyle, że Meta zdecydowała się je dodać także do WhatsAppa.

Niemal dokładnie 4 miesiące później, czyli w nocy 15 czerwca Meta ogłosiła na swoim blogu zmiany w dostępności kanałów nadawczych na Instagramie. Jeżeli jeszcze ich nie masz, to w najbliższym czasie nowa funkcja zagości na twoim koncie.

REKLAMA

Kanały nadawcze na Instagramie - kiedy i czego możemy się spodziewać?

Wiadomość o zakończeniu wstępnych testów i oddania kanałów nadawczych globalnie pojawiła się na blogu Mety, w poście przeznaczonym dla użytkowników i klientów z... Indii. Mimo to koncern podał kilka ważnych dla nas informacji.

Przede wszystkim kanały nadawcze są w trakcie stopniowego oddawania w ręce wszystkich użytkowników. Dotychczas dostęp do nich był wybiórczy i ograniczony regionalnie - Meta testowała go na kontach wybranych twórców ze Stanów Zjednoczonych.

Jeżeli ktoś jest ciekawski, mógł w praktyce podejrzeć kanały nadawcze choćby na profilu Marka Zuckerberga, który używa swojego kanału do informowania o nowościach w produktach Mety. W ciągu najbliższych tygodni to się zmieni, a dostęp do kanałów powinni dostać wszyscy, bez względu na status konta i położenie na świecie.

Jak działają kanały nadawcze?

Są to jednoosobowe kanały komunikacyjne, na których twórcy mogą dzielić się treściami ze swoimi obserwatorami. Wiadomości na kanałach oprócz tekstu mogą zawierać linki, wiadomości głosowe, ankiety, rolki czy zdjęcia. Obserwujący nie mają możliwości udzielania się na kanałach, za to mogą reagować na wiadomości za pomocą emoji czy brać udział w ankietach.

Pod wieloma względami kanały nadawcze łudząco przypominają znaną z Telegrama funkcję kanałów, w której tylko mała grupa administratorów ma prawo publikować wiadomości. Kanały mogą być obserwowane przez nieograniczoną liczbę osób, a w zależności od ich ustawień obserwujący mogą komentować lub dodawać reakcje. 

- pisaliśmy w lutym.

Wraz z kanałami nadawczymi, Meta dodaje do nich zapowiadaną funkcję, a konkretnie możliwość tworzenia współprac (Collaborations) w kanałach. Właściciele kanałów mogą zaprosić innych twórców (lub fanów) do publikowania treści na kanale.

Z kolei testowanymi, niedostępnymi jeszcze funkcjami są możliwość zadawania pytań - publikowania pytań skierowanych do obserwatorów, na które ci mogą odpowiedzieć oraz dedykowana zakładka "Kanały" w wiadomościach prywatnych, która pozwala na przeglądanie kanałów.

REKLAMA

Testowane są także możliwości dodawania linków do kanałów w Instagram Stories, dodawania moderatorów do kanału oraz ustawienia automatycznego czasu, po którym treści znikną z kanału.

Zdjęcie główne: rafastockbr / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA