REKLAMA

Polacy nieźle odlecieli. Zdobyli nagrody za świetne zdjęcia w konkursie Drone Photo Awards 2023

Fotografia ze stawu pod Warszawą, plac zabaw ze Śląska, zwykłe boisko do koszykówki - to miejsca, które sfotografowane w odpowiedni sposób, wleciały do grona najlepszych fotografii dronowych świata.

22.06.2023 06.45
Polacy nieźle odlecieli. Zdobyli nagrody za świetne zdjęcia w konkursie Drone Photo Awards 2023
REKLAMA

Ogłoszono zwycięzców Drone Photo Awards 2023, wiodącego międzynarodowego konkursu poświęconego fotografii lotniczej i będącego częścią renomowanego festiwalu sztuk wizualnych Siena Awards. 

REKLAMA
Fot. Or Adar / zwycięzca Drone Awards 2023.

Or Adar, izraelski fotograf, wykonał zwycięskie zdjęcie zatytułowane „Must Resist". Urzekająca fotografia przedstawia tysiące protestujących częściowo ukrytych za trzema ogromnymi billboardami. Zwycięzca konkursu został wybrany spośród tysięcy zgłoszeń otrzymanych od uczestników reprezentujących różne kraje na całym świecie. 

Ze stawu pod Warszawą po pierwsze miejsce na świecie.

W tegorocznej edycji konkursu Drone Photo Awards 2023 jest także sporo polskich nazwisk. Zaczynamy od Krzysztof Krawczyka. Tyle że zamiast parostatkiem, w fotograficzny rejs, wybrał się dronem DJI Mavic 3

Fot. Krzysztof Krawczyk / zwycięzca w kat. „Wedding", Drone Awards 2023.

Krawczyk, znany w sieci jako Krzysztof K Memories, nie tylko zdobył główną nagrodę w kat. „Wedding", a ogólnie zdominował całą kategorię, zdobywając kilka wyróżnień. Spytałem go, jak powstała jego nagrodzona fotografia:

Zdjęcie powstało na malowniczym stawie tuż pod Warszawą w drugiej połowie sierpnia ubiegłego roku. Pomysł na zdjęcie mieliśmy wcześniej ustalony, ale długo szukaliśmy odpowiedniego miejsca. Przy realizacji tego zdjęcia, najważniejsze były warunki: ciężkie kłębiaste chmury, liście, które w sporej liczbie pojawiły się już na tafli wody i delikatnie bujająca się łódka, która powodowała delikatne fale. Zakochani wtuleni w siebie wyglądają, jak by po prostu odpoczywali pośród niczego".

- mówi Krzysztof Krawczyk

Kiedy spytałem autora, skąd inspiracja do wykonania takiego kadru, odpowiedział mi: „Jak zwykle, z moje bujnej wyobraźni". Jego zdjęcie to świetny przykład, że w poszukiwaniu kreatywnych kadrów, wcale nie trzeba lecieć na drugi koniec świata. Najważniejszy jest pomysł i jego dobre realizacja. 

Fot. Krzysztof Krawczyk / Drone Awards 2023.
Fot. Krzysztof Krawczyk / Drone Awards 2023.
Fot. Krzysztof Krawczyk / Drone Awards 2023.

Mój imiennik, to jeden z najlepszy fotografów ślubnych w Polsce. Niedawno miałem przyjemność przeprowadzić z nim długi wywiad, w którym zdradził mi sekrety swojej pracy. Pisałem także o nim na łamach Spider's Web już wcześniej, dokładnie to w 2021 roku, kiedy fotograf zajął trzecie miejsce w kategorii „Wedding” za dwie fotografie wykonane dronami. Przy obu wykorzystał nieruchome, już martwe elementy krajobrazu, które sfotografował prosto z góry. 

Krzysztof słynie z kreatywności, błyskania lampami i właśnie zdjęć z drona. Ma na swoim koncie nagrody w wielu prestiżowych, międzynarodowych konkursach, takich jak MyWed, WPE, WPI, AWPA. Był finalistą International Wedding Photographer Of The Year 17-20.

Wśród nagrodzonych jest kilku Polaków.

Sebastian Piórek zajął pierwsze miejsce w kat. „Urban" , za zdjęcie „Playground", na którym widać kolorowy kadr ze Śląska. 

Sebastian Piórek, 1. miejsce w kat. „Urban" / Drone Photo Awards 2023.

Drugie miejsce to minimalistyczny kadr Pawła Jagiełło, który uchwycił XIV-wieczny kościół we Włoszech.

Paweł Jagiełło, 2. miejsce w kat. „Urban" / Drone Photo Awards 2023.

2. miejsce w kat. Abstract zajął też Marek Biegalski za zdjęcie Arctic Forest, a ujęcie zatytułowane Burning Flower, zostało wyróżnione.

Arctic Forest, fot. Marek Biegalski, 2. miejsce w kat. Abstract / Drone Photo Awards 2023.
Burning Flower, fot. Marek Biegalski, wyróżnienie w kat. Abstract / Drone Photo Awards 2023.

Na liście wyróżnionych znajdziemy Rafała Saganowskiego. Wszystkim gratulujemy!

Fot. Rafał Saganowski, wyróżnienie w kat. Sport / Drone Photo Awards 2023.

Drone Photo Awards 2023 - najlepsze nagrodzone fotografie

Oto najlepsze fotografie, które wygrały w każdej z kategorii. To potężna dawka inspiracji, ale jakby komuś było mało, warto odwiedzić stronę konkursu: https://droneawards.photo.

Fot. Ignacio Medem / zwycięzca kat. Abstract / Drone Photo Awards 2023

Dorzecze rzeki Kolorado zostało poważnie dotknięte przez połączenie złego zarządzania i długotrwałej suszy, osiągając krytyczny punkt bez powrotu. Skomplikowane wzory utworzone przez wodę, metaforycznie przypominające płuca ziemi, zostały wyczerpane i balansują na krawędzi załamania.

Austfonna Ice Cap, fot. Thomas Vijayan / zwycięzca w kat. Nature / Drone Photo Awards 2023

Odwiedziłem to miejsce kilka razy wcześniej, ale w zeszłym roku przygnębiające było to, że lód morski topniał już w czerwcu. Nasz statek był w stanie przepłynąć przez roztopiony lód i dotrzeć do pokrywy lodowej. Jednak nawet pokrywa lodowa zaczęła topnieć wcześniej niż zwykle w zeszłym roku, co było niepokojącą obserwacją.

Beach Bliss, fot. Simon Heather, zwycięzca w kat. People / Drone Photo Awards 2023

Miłośnicy słońca przynoszą swoje najjaśniejsze ręczniki, stroje kąpielowe i parasole na brzegi Cascais, tworząc wspaniałą, żywą tapetę, gdy patrzy się na nią z góry. Życie jest lepsze na plaży!

Słoń spoczywa na boku, a jego masywne ciało zajmuje znaczną część kadru. Jego pomarszczona szara skóra wydaje się bez wysiłku harmonizować z otaczającymi go liśćmi, sprawiając wrażenie, że jest nieodłącznym elementem krajobrazu.

Highline fot. David Machet, zwycięzca w kat. Sport / Drone Photo Awards 2023

W styczniu 2021 r., pośród intensywnego zimna, znany linoskoczek Nathan Paulin z powodzeniem pokonał "highline" o długości 200 m i szerokości 2,5 cm w "Pointe d'Areu" w paśmie Aravis, na wysokości 2460 metrów. To niesamowite osiągnięcie wymagało zaangażowania sześcioosobowego zespołu w ciągu trzech dni, aby zrealizować tę światową premierę.

REKLAMA

Why I Travel The World Alone, Bashir Abu Shakra, zwycięzca w kategorii Wideo / Drone Photo Awards 2023

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA