REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Będziemy rozmawiać z komputerem jak z człowiekiem. Rusza Windows Copilot

ChatGPT i Bing Czat pozwoliły użytkownikom na porozmawianie z czymś w rodzaju katalogu wiedzy czy wyszukiwarki internetowej. Wkrótce ta sama technologia pozwoli rozmawiać z komputerem. Koniec z zapamiętywaniem skomplikowanych interfejsów.

23.05.2023
17:00
Windows Bing czatbot
REKLAMA

Swoich czatbotów doczekały się (w kanale produkcyjnym lub w zapowiedziach) Bing, Microsoft 365, GitHub i Dynamics 365. W teorii z czatbotem zintegrowany jest też Windows, zapewniając w swoim interfejsie liczne skróty do Bing Czata. Jest to jednak integracja pozorna, owe skróty służą do uruchamiania aplikacji Bing Czat w przeglądarce Edge. To niebawem się zmieni.

REKLAMA

Windows Copilot bazuje na technologii od OpenAI i Microsoftu, wywodzącej się z tych samych fundamentów technicznych, co wspomniane wyżej czatboty. Jest jednak szczególnie wyspecjalizowany w wiedzy o obsłudze Windowsa i potrafi wchodzić w nim w interakcje. A także w otwarte na nim aplikacje.

Koniec telefonów od mniej zaawansowanych użytkowników z prośbą o pomoc. Windows Copilot prowadzi użytkownika za rączkę. Podpowie stosowne działania nawet poweruserowi.

Windows Copilot w Windowsie 11

Jak wyłączyć powiadomienia w Windowsie? Jak wyciszyć dźwięk w Windowsie? Nie wiesz? Zapewne skorzystasz z wyszukiwarki internetowej. Ta wskaże stosowne opcje w interfejsie graficznym Windowsa, być może podpowie do niektórych rzeczy skróty klawiszowe. A czy nie prościej byłoby napisać potrzebuję się skupić, niech mi nic nie przeszkadza?

Tego typu komenda jest zrozumiała dla użytkownika o dowolnym zaawansowaniu. Zresztą za sprawą technologii GPT nie musi to być akurat ta - Copilot rozumie wyrażoną tekstem mowę naturalną w dowolnym języku i w dowolnym tonie. Pokaż mi zdjęcia z ostatnich trzech dni. Albo rozmieść okna tak, by wszystkie były widoczne. Niejednokrotnie jest to nie tylko bardziej oczywiste, ale i szybsze. Nawet dla powerusera, który zamiast sekwencji skrótów klawiszowych dla złożonego zadania może po prostu napisać polecenie.

SI podsumowuje opinie użytkowników na Microsoft Store

Windows Copilot będzie zintegrowany z Bingiem i może być wykorzystany do wyszukiwania informacji, tak jak Bing Czat. Ciekawie brzmi też głęboka integracja ze Schowkiem Windowsa. Przy wklejaniu skopiowanego tekstu przepisz go tak, by brzmiał bardziej formalnie. Co potrafi Bing Czat, potrafić też powinien Windows Copilot. Z tą różnicą, że rzeczony Copilot może wchodzić w interakcję z tym, nad czym pracuje użytkownik, w tym na danych i aplikacjach znajdujących się lokalnie.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja trafi też do Microsoft Store. Odczyta wszystkie napisane przez użytkowników recenzje danej gry i aplikacji, by następnie je skondensować w jedno krótkie podsumowanie, uwzględniające uwagi tychże użytkowników.

Publiczne testy Windows Copilot mają ruszyć już w przyszłym miesiącu. Nie wiadomo, kiedy trafi do produkcyjnej wersji Windowsa 11. Zapewne przy okazji aktualizacji 23H2, zaplanowanej na jesień bieżącego roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA