REKLAMA

Czy nowy Photomator for Mac to pierwsza sensowna alternatywa dla Lightrooma?

Photomator for Mac to nowy edytor zdjęć na komputery Mac, który - tak zgadliście - bazuje na algorytmach AI. Co potrafi i czy może być alternatywą dla Lightrooma?

17.05.2023 14.44
Photomator for Mac
REKLAMA

Photomator to nie jest zupełna nowość. Już wcześniej aplikacja była dostępna w wersji na iPhone'a i iPada, ale teraz wyszła wersja desktopowa na Maka.

Poza tym Photomator to przebrandowany Pixelmator Photo, czyli dobrze znana i ceniona aplikacja do postprodukcji zdjęć. 

REKLAMA

Co oferuje Photomator for Mac?

W zeszłym roku aplikacja do edycji zdjęć otrzymała znaczącą aktualizację, która dodała nowe funkcje korekty Clarity i Texture, które są teraz dostępne w Photomator for Mac. Narzędzia te wykorzystują algorytm przetwarzania obrazu z uwzględnieniem tekstur, aby zachować naturalną jakość i kolory zdjęciach, bez względu na to, jak ekstremalne wielkie zmiany chcemy wprowadzić.

Mocnym punktem aplikacji jest także wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Photomator oferuje automatyczne narzędzia selekcji oparte na sztucznej inteligencji do wybierania konkretnych elementów na zdjęciach, w tym nieba, głównego obiektu i tła. To duże zmiana, na którą czekało wielu użytkowników. Tych funkcji brakowało, aby móc nazwać Photomator realną alternatywą dla Lightrooma

Photomator for Mac wykorzystuje również sztuczną inteligencję do automatycznego i szybkiego "poprawiania kolorów, oświetlenia i kontrastu na zdjęciach, poprawiania kompozycji, usuwania szumów, kopiowania wyglądu jednego zdjęcia do drugiego i nie tylko".

Co ważne, Photomator został zaprojektowany od podstaw z wykorzystaniem technologii Apple, w tym Core ML, która pomaga przyspieszyć zadania uczenia maszynowego. Photomator for Mac to pierwsza w pełni funkcjonalna aplikacja do edycji zdjęć stworzona wyłącznie dla systemu macOS przy użyciu SwiftUI. I to widać w praktyce: program działa bardzo szybko, jest responsywny, co stanowi zupełną odwrotność Lightrooma.

Aplikacja pozwala użytkownikom edytować zdjęć zarówno w manualny sposób (korekty ekspozycji, kontrastu, nasycenia, cieni i świateł, krzywe, poziomy, narzędzie do balansu kolorów i niestandardowe LUTy), jak w Lightroomie, ale też zawiera ponad 30 presetów, które można w bardzo prosty sposób stosować. 

Photomator for Mac to pierwsza alternatywa dla Lightrooma?

Photomator for Mac jest dostępny do pobrania za darmo z Mac App Store. Można go potestować, sprawdzić jak działa, czy nam się podoba. Jeśli chcemy wyeksportować zdjęcia po korektach, musimy wykupić pełny dostęp. 

REKLAMA

Do wyboru mamy model subskrypcji (149,99 zł rocznie, 25,99 zł miesięcznie) lub dożywotnią opłatę za zakup 499 zł. Jest też opcja Exclusive Lifetime w cenie 399 zł. Brzmi bardzo rozsądnie! Obecni subskrybenci Photomator otrzymują wersję Photomator for Mac za darmo, a specjalne oferty są dostępne dla użytkowników, którzy zakupili Photomator przed 18 sierpnia 2022 r., a także dla użytkowników Pixelmator Pro. 

Do tej pory nie znalazłem żadnej sensownej alternatywy dla Lightrooma, a próbowałem wielu opcji. Po raz pierwszy mam wrażenie, że jakiś program rzeczywiście może go zastąpić. Kupiłem subskrypcję na miesiąc i będę testować, bo zapowiada się naprawdę interesująco!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA