REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

MediaTek połączy siły z NVIDIĄ? Mobilny procesor z RTX-em to by było coś

MediaTek może zrewolucjonizować swoje procesory, zapewniając im jeszcze lepszą wydajność w grach mobilnych. A to dzięki prawdopodobnej współpracy z najpopularniejszym na świecie producentem konsumenckich kart graficznych, czyli NVIDIĄ.

17.05.2023
14:20
MediaTek połączy siły z NVIDIĄ? Mobilny procesor z RTX-em to by było coś
REKLAMA

Nowy raport portalu DigiTimes sugeruje, że MediaTek szukał nowego partnera, który sprawiłby, że GPU w jego układach wejdzie na wyższy poziom. Podobna sytuacja już się wydarzyła, kiedy Samsung i AMD wypuścili swój pierwszy wspólny SoC wyposażony w układ graficzny RDNA 2 (a na horyzoncie jest już drugi). MediaTek Dimenisty z RTX-em to by było coś.

REKLAMA

MediaTek coś kombinuje z NVIDIĄ.

Według tego raportu, MediaTek, czyli tajwański projektant czipów z serii Dimensity (i Kompanio), pracuje nad tym, aby zaimplementować układ graficzny stworzony przez NVIDIĘ do swojego przyszłego procesora dedykowanego sztandarowym smartfonom. Niemniej jednak podaje się dopiero 2024 rok i to jeszcze nie jego początek, a raczej koniec.

SoC MediaTeka z układem NVIDII zatem najwcześniej trafi dopiero za dwie generacje - prawdopodobnie gdzieś w okolicach premiery Snapdragona 8 Gen 4. Jednak wykorzystanie układu dostarczonego przez najpopularniejszego producenta kart graficznych do gier dla komputerów w osobistym mogłoby prowadzić do ogromnego kroku naprzód ku zapewnieniu wydajniejszego procesora mobilnego.

Wydajniejszy układ graficzny wykonany w architekturze ARM musiałby cechować się niskim zużyciem energii elektrycznej - smartfony to nie komputery, w których sama karta graficzna może "zjeść" 250 W z gniazdka. Choć sprzętowy ray tracing w smartfonach już jest, to NVIDIA od lat ulepsza tę technologię, która trafia do rąk konsumentów, a więc to kolejny aspekt, który mógłby zostać ulepszony.

REKLAMA

MediaTek to nie tylko procesory w smartfonach.

MediaTek również tworzy procesory Kompanio dedykowane Chromebookom, a w niedalekiej przyszłości firma może pokazać swój układ ARM dedykowany laptopom z Windowsem. A współpraca NVIDIA + MediaTek w sprzęcie z większym zasobem energii, tutaj miałaby jeszcze więcej sensu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA