REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Zakupy

Jakie gry kupują Polacy? Allegro dzieli się z nami danymi za 2023 rok

Allegro udostępniło redakcji Spider's Web dane sprzedażowe za 2023 rok w kategorii gry. To kopalnia ciekawych informacji dotyczących polskich graczy.

19.05.2023
15:16
Jakie gry kupują Polacy? Allegro dzieli się z nami danymi za 2023 rok
REKLAMA

Redakcja Spider's Web otrzymała wybrane dane sprzedażowe Allegro dla kategorii gry, generowane przez internautów od początku 2023 roku. Na ich podstawie można dokonać kilku ciekawych obserwacji oraz wyciągnąć kilka wniosków pokazujących profil polskiego gracza.

REKLAMA

W Polsce rządzi FIFA, ale Polacy lubią doskonałe gry pełne akcji, magii i przygód

Nie powinno być zaskoczeniem, że piłkarska FIFA po raz kolejny znajduje się na szczycie zestawienia sprzedaży. Odsłona FIFA 23 w wersji na konsolę PlayStation 4 była najczęściej kupowaną grą od stycznia do połowy maja 2023 roku na Allegro.

Warto zwrócić uwagę na platformę docelową. Jest nią starsze PS4. Doskonale pokazuje to, że większość graczy w naszym kraju wciąż nie dokonała przejścia na nową generację sprzętu, chociaż ten proces ulega drastycznemu przyspieszeniu od przełomu lutego i marca.

Top 5 2023 na Allegro:  

  • FIFA 23 PS4
  • Dziedzictwo Hogwartu PS5
  • Dziedzictwo Hogwartu Xbox Series X
  • Metroid Prime Remastered Nintendo Switch
  • The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Nintendo Switch

Tę migrację na nowsze platformy widać na przykładzie drugiej gry ze szczytu sprzedaży, to jest Dziedzictwo Hogwartu w wersji dla PlayStation 5. Fani Harry'ego Pottera nie mieli zresztą wielkiego wyboru - edycja na powszechniejsze konsole poprzedniej generacji zadebiutowała dopiero kilka miesięcy później.

W TOP5 znalazło się również Dziedzictwo Hogwartu w edycji dla Xboksa Series. Pokazuje to, że konsola Microsoftu - chociaż za Sony - również ma w naszym kraju wielu zwolenników. Nie dziwi mnie to, biorąc pod uwagę, że jeszcze dwa miesiące temu była znacznie łatwiej dostępna w sklepach niż PlayStation 5.

Prawdziwym sprzedażowym hitem w Polsce jest jednak The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom.

Chociaż oczekiwana gra Nintendo zadebiutowała raptem tydzień temu, już wdarła się do TOP5 najchętniej kupowanych gier na Allegro w 2023 roku, od pierwszego stycznia do połowy maja. Mając zaledwie 7 dni rynkowej obecności za sobą, Zelda sprzedała się w Polsce lepiej niż dziesiątki innych pudełkowych produkcji.

Doskonale pokazuje to, jak zmieniła się pozycja Nintendo w naszym kraju. Switchowi udało się wedrzeć po polskiego mainstreamu, a konsole Wielkiego N nie są już traktowane jak egzotyka. Pokochaliśmy produkcje na wyłączność Nintendo, co doskonale obrazuje również czwarta lokata w TOP5 Allegro: Metroid Prime Remastered, także na Switcha.

Allegro zwraca uwagę, że Polacy bardzo lubią wymieniać się używanymi grami

REKLAMA

Z danych sprzedażowych największego sklepu internetowego w Polsce wynika, iż niemal 30 proc. wszystkich sprzedanych gier na Allegro w 2023 roku to używane produkcje. Pozostajemy również wierni fizycznym pudełkom, bo to one stanowią 90 proc. wszystkich zakupów w kategorii gry na konsole.

Mamy też - niestety - słabość do zamówień przedpremierowych. Przykładowo, aż 2/3 wszystkich zamówień The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom to zamówienia przedpremierowe. W przypadku gry FIFA 23 zamówienia przedpremierowe to 1/5 wszystkich zakupów tej gry na Allegro. Można zatem przypuszczać, że nocna, przedpremierowa akcja związana z Diablo 4 również będzie się cieszyć w naszym kraju dużą popularnością.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA