REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

W 1937 służył w marynarce wojennej, w 2023 stał się długopisem. Ten projekt podbija Kickstarter

Stare okręty wojenne na żyletki? Nie, w 2023 przerabiamy je na... długopisy. Co prawda cena produktu na Kickstarterze jest zabójcza, ale nie zniechęca to tych, którzy kawałkiem historii chcą pisać listę zakupów na sobotę.

06.05.2023
13:06
W 1937 służył w marynarce wojennej, w 2023 stał się długopisem. Ten projekt podbija Kickstarter
REKLAMA

W serwisie crowdfundingowym Kickstarter znajdziemy wiele zwykłych-niezwykłych projektów, takich jak lupa w stylu marynistycznym czy butelka trzymająca smartfon. Teraz na popularności zyskuje kolejny tego typu projekt: długopis. Ale nie byle jaki długopis, bo stworzony z pozostałości po pancerniku, który brał udział w niemalże wszystkich walkach drugiej wojny światowej na wodach Pacyfiku.

REKLAMA

2 maja na Kickstarterze wystartowała kampania mająca na celu zebrać pieniądze na sfinansowanie oryginalnego długopisu. "1937", jak nazwał narzędzie jego twórca i założyciel firmy odpowiedzialnej za produkcję produktu, Chad Schumacher, w swej konstrukcji wykorzystuje drewno z pokładu USS North Carolina. Okręt był jednym z najważniejszych pancerników marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych z okresu drugiej wojny światowej.

Długopis z... pancernika? Krótka historia skąd wzięły się materiały potrzebne do stworzenia 1937

USS North Carolina został zwodowany w 1937 roku, służąc armii aż do 1947 roku, kiedy to został wycofany ze służby. Marynarka definitywnie pozbyła się statku w latach 60. ubiegłego wieku, a przed zezłomowaniem uchronił go spontaniczny zryw mieszkańców Karoliny Północnej, którzy zebrali środki niezbędne do zachowania okrętu jako eksponatu muzealnego.

W latach 90. USS North Carolina przeszedł renowację, w ramach której odnowiono podkład pancernika. Deski zachowane w lepszym stanie zostawiono na pancerniku, a te w gorszym stanie wymieniono. Nie poszły one jednak na śmietnik, a zostały wystawione na sprzedaż. Zyski ze sprzedaży przeznaczono na dalsze utrzymanie jednostki.

1937 i prawie 200 tysięcy złotych wsparcia w ciągu dwóch dni

Twórca kampanii oferuje 1937 w trzech wersjach: zwykły długopis, długopis kulkowy oraz wieczne pióro. Wszystkie trzy oprócz drewna z pokładu North Carolina posiadają także mosiężne okucia, a wieczne pióro 1937 wyposażone jest w końcówkę ze stali nierdzewnej. Zadbano o to, aby - tak jak pancernik - długopisy oraz pióro służyły przez lata, a to za sprawą zastosowania wymiennych, standardowych wkładów, dostępnych od ręki w sklepach papierniczych.

Allegory Goods, producent 1937 dodatkowo oferuje wszystkim biorącym udział w zbiórce akcesoria - pokrowce i obite skórą zwierzęcą notatniki utrzymane w stylistyce podobnej do narzędzi piśmienniczych.

REKLAMA

Jednak produkt, nawet na amerykańskie standardy, nie jest tani. Wszystkie trzy warianty 1937 kosztują 89 dolarów (około 370 złotych) w ramach oferty "early bird" oraz 99 dolarów (ok. 410 złotych) w ramach standardowego zakupu. Jednak nie zniechęciło to wspierających, którzy w ciągu pierwszych 48 godzin wpłacili ponad 170 tysięcy złotych, czyli ponad 800 procent niezbędnej kwoty.

Kampania potrwa do 2 czerwca 2023 roku. Wysyłka zakupionych produktów planowana jest na sierpień bieżącego roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA