ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Dzisiaj lądowanie na Księżycu. Japończycy piszą historię

Zapierające dech w piersiach zdjęcie Księżyca i Ziemi to zaledwie przedsmak tego co czeka nas dosłownie za chwilę. We wtorek, 25 kwietnia, na Księżycu wyląduje japoński prywatny lądownik wraz z miniaturowym łazikiem i szeregiem aparatów naukowych. Szykujcie popcorn, bo czekają na nas widoki jakich nie oglądaliśmy od dekad.

25.04.2023 07.19
Dzisiaj lądowanie na Księżycu. Japończycy piszą historię
REKLAMA

We wtorek, 25 kwietnia 2023 roku, o godzinie 17:40 czasu polskiego, ma dojść do historycznego wydarzenia w eksploracji kosmosu. Japońska firma ispace planuje dokonać pierwszego w historii prywatnego lądowania na Księżycu.

Póki co otrzymaliśmy zdjęcie z orbity Srebrnego Globu i jest ono oszołamiająco piękne. To główna ilustracja naszego tekstu. Wykonała je japońska sonda. Widać na niej powierzchnię naszego satelity i cudowną, piękną, błękitną Ziemię. Jestem autentycznie poruszony tym zdjęciem.

Przeczytaj także:
Znaleźli na Księżycu mnóstwo wody. Jest zamknięta w małych szklanych kuleczkach
- Takim pojazdem będą wozić się ludzie na Księżycu. Zabierzemy tam łazik wielkości SUV-a
Premiera kosmicznych skafandrów. W tym będą spacerować po Księżycu astronauci z NASA

REKLAMA

Co to za misja?

Misja nosi nazwę Hakuto-R i jest pierwszą z dwóch planowanych przez firmę ispace. Firma została założona w 2010 roku jako uczestnik konkursu Google Lunar XPrize i od tego czasu rozwija się jako jeden z liderów w dziedzinie księżycowych usług komercyjnych. Ispace projektuje i buduje lądowniki oraz łaziki księżycowe i chce oferować częste i tanie transporty na Księżyc. Japońska firma ma też długoterminowe plany wydobycia i sprzedaży zasobów księżycowych.

Tak ma wyglądać lądownik Hakuto-R na powierzchni Księżyca. Ilustracja: ispace-inc.com

Lądownik Hakuto-R został wystrzelony w grudniu 2022 roku na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX i od tego czasu podróżował po skomplikowanej, ale oszczędnej trasie do Księżyca. Na pokładzie lądownika znajdują się kilka ładunków, które mają być dostarczone na księżycową powierzchnię, w tym miniaturowy łazik Rashid dla agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich, sztuczny system inteligencji od kanadyjskiej firmy Mission Control i wielokamerowy system obrazowania od kanadyjskiej firmy Canadensys Aerospace.

Hakuto oznacza w języku japońskim"biały królik" i odnosi się do japońskiego mitu mówiącego o tym, że na Księżycu żyje biały królik.

Jak będzie wyglądało lądowanie?

Lądowanie na Księżycu to jedno z największych wyzwań technologicznych i naukowych ludzkości. Lądowanie rozpocznie się z wysokości około 100 km nad powierzchnią Księżyca, gdzie lądownik krąży na orbicie. Pierwszym krokiem będzie manewr hamowania, podczas którego lądownik odpali swój główny silnik, aby zwolnić. Następnie lądownik będzie wykonywał serię zaprogramowanych manewrów, podczas których dostosuje swoją orientację względem powierzchni Księżyca i zmniejszy prędkość, aby dokonać miękkiego lądowania. Cały proces powinien trwać około godziny.

 class="wp-image-3572882" width="836"
Tak ma wyglądać sekwencja lądowania na Księżycu

Główne miejsce lądowania to krater Atlas, położony na południowo-wschodnim skraju Mare Frigoris (Morza Zimna).

Mare Frigoris (Morza Zimna) i Krater Atlas (w centrum)

Jeśli warunki się zmienią, istnieją trzy alternatywne miejsca lądowania, ale wówczas zmieni się data lądowania. Alternatywne daty lądowania to 26 kwietnia, 1 maja i 3 maja 2023 roku

- napisali przedstawiciele ispace w oświadczeniu.

Sukces nie jest gwarantowany. W kwietniu 2019 roku izraelska firma SpaceIL mogła tylko obserwować, jak ich lądownik rozbija się na powierzchni Księżyca. Do tej pory tylko Stanom Zjednoczonym, Rosji i Chinom udało się umieścić robota na powierzchni Księżyca, wszystko dzięki gigantycznym programom sponsorowanym przez rząd.

Naukowe cele ispace

REKLAMA

Na pokładzie lądownika M1 znajdują się dwa łaziki - jeden agencji kosmicznej Zjednoczonych Emiratów Arabskich o nazwie Rashid, a drugi Japońskiej Agencji Eksploracji Przestrzeni Kosmicznej o nazwie SORA-Q, o długości zaledwie ośmiu centymetrów, który został opracowany wspólnie przez japońską agencję kosmiczną z producentem zabawek Takara Tomy.

Celem misji ispace jest nie tylko udowodnienie możliwości technologicznych i biznesowych, ale także przeprowadzenie badań naukowych i testów technologii przydatnych dla przyszłych misji księżycowych. Lądownik Hakuto-R ma na pokładzie kilka instrumentów naukowych, które mają zbadać m.in. właściwości regolitu księżycowego, wpływ promieniowania kosmicznego na elektronikę i komunikację oraz możliwość wykorzystania zamarzniętej wody znajdującej się w cieniu kraterów księżycowych.

Misja ispace jest częścią międzynarodowej współpracy pomiędzy Japonią, Kanadą, Niemcami i Wielką Brytanią. Firma otrzymała wsparcie finansowe i techniczne od japońskiej agencji kosmicznej JAXA oraz od partnerów komercyjnych i akademickich. Lądowanie na Księżycu misji ispace może być początkiem nowej ery eksploracji kosmicznej, w której prywatne firmy będą odgrywać coraz większą rolę. Firma ispace planuje już kolejne misje księżycowe, w tym dostarczenie łazika na powierzchnię Księżyca w 2024 roku i budowę bazy księżycowej w 2030 roku. Firma ma także ambicje stać się liderem w dziedzinie gospodarki księżycowej i dostarczać usługi transportowe i komunikacyjne dla innych podmiotów zainteresowanych Księżycem.

Najlepsze jednak jest to, że lądowanie japońskiej misji na Księżycu będziemy mogli oglądać na żywo. Ispace będzie relacjonować to historyczne wydarzenia na swoim kanale YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA