REKLAMA

Sonda przysłała zdjęcie z orbity Księżyca. Niedługo wylądują na nim dwa niezwykłe roboty

To już oficjalne - japońska misja Hakuto-R Mission 1, przesłała swoje pierwsze zdjęcie z orbity Księżyca. A już wkrótce czeka nas lądowanie na Księżycu dwóch niezwykłych robotów.

27.03.2023 15.54
Sonda przysłała zdjęcie z orbity Księżyca. Niedługo wylądują na nim dwa niezwykłe roboty
REKLAMA

Japońska firma ispace podała, że jej lądownik księżycowy Hakuto-R Mission 1 bezpiecznie krąży teraz wokół Księżyca po wykonaniu manewru wejścia na orbitę księżycową. Z tej okazji otrzymaliśmy też pierwsze zdjęcie i przyznać trzeba, że jest ono niesamowite. Choć Księżyc oglądaliśmy już na tysiącach fotografii, to zawsze robi potężne wrażenie.

REKLAMA

Hakuto-R Mission 1 to projekt japońskiej firmy ispace, którego celem jest wylądowanie łazika na Księżycu i przeprowadzenie badań jego powierzchni. Hakuto-R Mission 1 to pierwsza z dwóch misji, które firma ispace planuje przeprowadzić na Księżycu. Ma ona pomóc opracować technologię i zebrać dane, które będą wykorzystane w kolejnej misji Hakuto-R Mission 2. Będzie ona już bardziej zaawansowana technologicznie, a jej celem będzie zebranie próbek skał z Księżyca i ich transport na Ziemię.

Czytaj także:
- Kiedy i jak powstało życie na Ziemi? Na początku była kluczowa reakcja. Czy to Nickelback?
- Przełom w wychwytywaniu CO2 z atmosfery. Nowa metoda dała nadzieję w walce ze zmianami klimatu
- Tak ludzie powrócą na Księżyc. Wszystko, co musisz wiedzieć o programie Artemis

Lądownik księżycowy Hakuto-R Mission 1 został wystrzelony na pokładzie rakiety Falcon 9 Block 5 w dniu 11 grudnia 2022 r. Na pokładzie znajduje się łazik Rashid i robot księżycowy Sora-Q. Dziesięciokilogramowy łazik Rashid 1 zbudowany został przez specjalistów z Centrum Kosmicznego im. Mohammeda Bin Rashida w Dubaju. Arabski łazik przy swoich rozmiarach 53 x 53 cm będzie najmniejszym tego typu pojazdem, jaki kiedykolwiek wylądował na powierzchni Księżyca.

Łazik Rashid 

Łazik Rashid ma na pokładzie różnorodne narzędzia badawcze, w tym kamery i spektrometry. Instrumenty te umożliwią dokładne badanie powierzchni Księżyca, w tym między innymi jego składu chemicznego. Dobrą wiadomością dla nas jest również fakt, że zdjęcia, jakie otrzymamy z powierzchni Srebrnego Globu, będą w wysokiej jakości.

Sora-Q to mały robot do eksploracji powierzchni Księżyca zaprojektowany przez studentów z Kyushu Institute of Technology w Japonii i japońską agencje kosmiczną JAXA. Sora-Q wygląda jak kula, która dzieli się na dwie części i ma zaledwie osiem centymetrów średnicy i waży 250 gramów. 

Robot Sora-Q
REKLAMA

ispace to japońska firma zajmująca się eksploracją kosmosu i związanymi z tym technologiami. Firma została założona w 2010 r., a jej siedziba znajduje się w Tokio. Misja Hakuto-R Mission 1 jest jednym z najważniejszych projektów firmy, który umożliwi przeprowadzenie szeregu badań naukowych oraz rozwój technologii, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w badaniach Księżyca.

Misja Hakuto-R Mission 1 to kolejny ważny projekt związany z eksploracją kosmosu. Wysłanie łazika na Księżyc umożliwi przeprowadzenie szeregu badań naukowych oraz rozwój technologii, które w przyszłości mogą mieć szereg zastosowań, nie tylko w kosmosie, ale również na Ziemi. To nie tylko krok do przodu w dziedzinie badań naukowych, ale również szansa na rozwój technologii, które przyczynią się do poprawy jakości życia na naszej planecie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA