REKLAMA

Takim pojazdem będą wozić się ludzie na Księżycu. Zabierzemy tam łazik wielkości SUV-a

Takim pojazdem wozić będą się po Księżycu astronauci. Z zewnątrz przypominać może wprawdzie głęboki wózek spacerowy, ale tak naprawdę to nafaszerowany elektroniką cud techniki. Taki jest łazik FLEX.

03.04.2023 09.20
Takim pojazdem będą wozić się ludzie na Księżycu. Zabierzemy tam łazik wielkości SUV-a
REKLAMA

Astrolab ogłosił, że po połowy 2026 r. ich łazik FLEX (Flexible Logistics and Exploration) zostanie przetransportowany na Księżyc rakietą Starship SpaceX. To pierwsza umowa komercyjna, jaką SpaceX podpisał na dostarczanie ładunków na Księżyc. FLEX jest wielkości typowego SUV-a, zabiera na pokład dwóch ludzi i może jeździć z prędkością 25 km/h.

REKLAMA

Astrolab zaprojektował flotę swoich łazików FLEX we współpracy z Venturi Group. FLEX mają być końmi roboczymi księżycowych misji. Łaziki mają przewozić ładunki na Księżycu, a także transportować dwóch astronautów. FLEX został również wyposażony w ramię robota i maszt z instrumentami naukowymi podobne do tych, jakie zamontowane są na łazikach marsjańskich NASA. Wszystko oczywiście po to, by móc łatwiej podnosić ładunek i zbierać próbki oraz dane z powierzchni Księżyca. Pojazd posiada także antenę zapewniającą stałą, szerokopasmową komunikację z Ziemią. 

Przeczytaj także:

Astrolab podaje, że doświadczenia zebrane na Księżycu pozwolą zaprojektować jeszcze nowocześniejszy łazik dla przyszłych misji na Marsie.

Łazik jest zoptymalizowany pod księżycową misję w okolicach bieguna południowego, ale działać może w każdych warunkach. Nasz pojazd może przemierzać nawet kilka tysięcy kilometrów w ciągu roku

- mówi Jaret Matthews, założyciel i dyrektor generalny Astrolab.

Co będzie potrafił łazik księżycowy?

Astrolab dodaje, że łaziki mają różnicowane zastosowania, od zbierania skał po przetwarzanie danych. Maszyna jest niezwykle mobilna i posiada kompletne wyposażenie do nawigacji po Srebrnym Globie, komunikacji z bazą i zasilania. Co ciekawe, w trakcie swojej pierwszej misji łazik wykona już swoją pierwszą misję. Urządzenie zabierze na Księżyc około 1000 kg ładunku klienta. Szczegóły mają zostać ujawnione już wkrótce.

Chcemy być na Księżycu UPS, FedEx i Uberem

- powiedział  wówczas Matthews.

Koncepcja łazika FLEX firmy Astrolab została prezentowana pierwszy raz w zeszłym roku. Kierowcą testowym był legendarny kanadyjski astronauta Chris Hadfield, który zabrał pełnowymiarowy prototyp łazika na "wycieczkę" w okolicy Doliny Śmierci, głęboko na kalifornijskiej pustyni. Astronauta był pod głębokim wrażeniem możliwości łazika FLEX.

Test łazika FLEX na kalifornijskiej pustyni
REKLAMA

Astrolab informuje, że FLEX przeszedł surowe testy na pustyni. Matthews podkreśla, że szczególną uwagę poświęcono robotycznemu ramieniu łazika, które ma sześć stopni swobody i może bez problemu zarówno zbierać ładunek, jak i wykładać go z łazika na powierzchnię.

Kalifornijski startup Astrolab ma nadzieję na zdobycie kontraktu dla NASA w ramach programu Artemis, która zakłada powrót ludzi na Księżyc w 2025 r. Lunar Terrain Vehicle czyli łazik misji Artemis jeszcze nie powstał. NASA zaprosi firmy do składania wniosków w maju, a w listopadzie 2023 r. ma wyłonić zwycięzcę, który zbuduje księżycowy łazik dla misji Artemis.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA