REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Nowy system wczesnego ostrzegania dla Ziemi. Będziemy mieli co najmniej trzy dni na ucieczkę

Ziemia będzie miała nowego strażnika, a my będziemy mogli spać trochę spokojniej. Naszej planety będzie pilnować nowy system, który wykryje zagrażające nam asteroidy.

19.02.2023
12:17
Nowy system wczesnego ostrzegania dla Ziemi. Wykryje niebezpieczne meteoryty
REKLAMA

Nikt nie widział nadchodzącego meteorytu z Czelabińska z 15 lutego 2013 r. Tuż po wschodzie słońca, w spokojny i słoneczny zimowy dzień, 20 m asteroida uderzyła w atmosferę nad Uralem w Rosji z prędkością ponad 18 km/s. Pamiętam ten dzień jak dzisiaj i przerażające filmiki pokazujące skutki eksplozji meteorytu w atmosferze. Dźwięk wybuchów był apokaliptyczny, przerażający i zwalający z nóg. Niżej możecie zobaczyć wideo i przypomnieć sobie te dramatyczne wydarzenia.

REKLAMA

Stosunkowo niewielka skała zbliżyła się do Ziemi od strony Słońca, tworząc falę uderzeniową, która uszkodziła tysiące budynków. Wybite szyby w całym mieście zraniły około 1500 osób. Była to największa asteroida, która uderzyła w Ziemię od ponad wieku. Statystycznie asteroidy tej wielkości uderzają w Ziemię mniej więcej raz na 50-100 lat. Większe asteroidy są znacznie rzadsze, ale skutki ich uderzeń są dewastujące dla planety i mogłyby zniszczyć naszą cywilizację. Myślę, że dla każdego z nas to przerażająca wizja.

Słońce zasłania niebezpieczeństwo.

Asteroidy są widoczne, ponieważ odbijają światło słoneczne, które możemy wykryć z Ziemi. Jednak im bliżej Słońca, tym trudniej je dostrzec. Asteroidy przecinające tarczę Słońca są szczególnie trudne do wykrycia, ale z Ziemi jesteśmy również ślepi na asteroidy w pobliżu Słońca, ponieważ są one przyćmione przez jego blask. 

Dlatego też Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyśle misję NEOMIR. Sonda zlokalizowana między Ziemią a Słońcem i będzie działać jako system wczesnego ostrzegania przed asteroidami o średnicy 20 metrów i większymi, których nie można zobaczyć z ziemi. 

Wydaje się, że odkryliśmy prawie wszystkie asteroidy większe niż 1 km. Małe i średnie asteroidy są bardziej powszechne i nadal mogą wyrządzić ogromne szkody, ale kilkudniowe ostrzeżenie może wystarczyć, aby ostrzec społeczeństwo i przeprowadzić w razie potrzeby ewakuację.

Asteroidy o średnicy 20 metrów i większej, które zmierzają w kierunku Ziemi, powinny zostać wykryte przez NEOMIR z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. W najgorszym przypadku, w którym asteroida zostanie zauważona dopiero w pobliżu sondy, otrzymamy ostrzeżenie z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

 class="wp-image-3339125"
Artystyczna wizja startu rakiety Ariane 6
REKLAMA

Start misji za siedem lat.

ESA NEOMIR zostanie wystrzelony na orbitę wokół pierwszego punktu Lagrange'a (L1) między Słońcem a Ziemią. Zapewni to teleskopowi stały widok na asteroidy, które mogą zbliżać się do Ziemi z kierunku Słońca. Szczegóły misji Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego NEOMIR  są obecnie dopracowywane, a start planowany jest na około 2030 r. za pomocą rakiety Ariane 6-2. 

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA