REKLAMA

Nowy system wczesnego ostrzegania dla Ziemi. Będziemy mieli co najmniej trzy dni na ucieczkę

Ziemia będzie miała nowego strażnika, a my będziemy mogli spać trochę spokojniej. Naszej planety będzie pilnować nowy system, który wykryje zagrażające nam asteroidy.

19.02.2023 11.17
Nowy system wczesnego ostrzegania dla Ziemi. Wykryje niebezpieczne meteoryty
REKLAMA

Nikt nie widział nadchodzącego meteorytu z Czelabińska z 15 lutego 2013 r. Tuż po wschodzie słońca, w spokojny i słoneczny zimowy dzień, 20 m asteroida uderzyła w atmosferę nad Uralem w Rosji z prędkością ponad 18 km/s. Pamiętam ten dzień jak dzisiaj i przerażające filmiki pokazujące skutki eksplozji meteorytu w atmosferze. Dźwięk wybuchów był apokaliptyczny, przerażający i zwalający z nóg. Niżej możecie zobaczyć wideo i przypomnieć sobie te dramatyczne wydarzenia.

REKLAMA

Stosunkowo niewielka skała zbliżyła się do Ziemi od strony Słońca, tworząc falę uderzeniową, która uszkodziła tysiące budynków. Wybite szyby w całym mieście zraniły około 1500 osób. Była to największa asteroida, która uderzyła w Ziemię od ponad wieku. Statystycznie asteroidy tej wielkości uderzają w Ziemię mniej więcej raz na 50-100 lat. Większe asteroidy są znacznie rzadsze, ale skutki ich uderzeń są dewastujące dla planety i mogłyby zniszczyć naszą cywilizację. Myślę, że dla każdego z nas to przerażająca wizja.

Słońce zasłania niebezpieczeństwo.

Asteroidy są widoczne, ponieważ odbijają światło słoneczne, które możemy wykryć z Ziemi. Jednak im bliżej Słońca, tym trudniej je dostrzec. Asteroidy przecinające tarczę Słońca są szczególnie trudne do wykrycia, ale z Ziemi jesteśmy również ślepi na asteroidy w pobliżu Słońca, ponieważ są one przyćmione przez jego blask. 

Dlatego też Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyśle misję NEOMIR. Sonda zlokalizowana między Ziemią a Słońcem i będzie działać jako system wczesnego ostrzegania przed asteroidami o średnicy 20 metrów i większymi, których nie można zobaczyć z ziemi. 

Wydaje się, że odkryliśmy prawie wszystkie asteroidy większe niż 1 km. Małe i średnie asteroidy są bardziej powszechne i nadal mogą wyrządzić ogromne szkody, ale kilkudniowe ostrzeżenie może wystarczyć, aby ostrzec społeczeństwo i przeprowadzić w razie potrzeby ewakuację.

Asteroidy o średnicy 20 metrów i większej, które zmierzają w kierunku Ziemi, powinny zostać wykryte przez NEOMIR z co najmniej trzytygodniowym wyprzedzeniem. W najgorszym przypadku, w którym asteroida zostanie zauważona dopiero w pobliżu sondy, otrzymamy ostrzeżenie z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Artystyczna wizja startu rakiety Ariane 6
REKLAMA

Start misji za siedem lat.

ESA NEOMIR zostanie wystrzelony na orbitę wokół pierwszego punktu Lagrange'a (L1) między Słońcem a Ziemią. Zapewni to teleskopowi stały widok na asteroidy, które mogą zbliżać się do Ziemi z kierunku Słońca. Szczegóły misji Programu Bezpieczeństwa Kosmicznego NEOMIR  są obecnie dopracowywane, a start planowany jest na około 2030 r. za pomocą rakiety Ariane 6-2. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA