REKLAMA

Ma dużo anten i wygląda mocarnie, ale to jeszcze nic. Ten router MSI ma części pokryte grafenem

Firma MSI znana jest przede wszystkim z kart graficznych, płyt głównych oraz laptopów. W przepastnym portfolio firmy znalazło się też miejsce dla gamingowych routerów. Są nie tylko szybkie i nowoczesne, ale i wyposażone w ciekawe rozwiązania z wykorzystaniem grafenu.

17.02.2023 17.53
Ma dużo anten i wygląda mocarnie, ale to jeszcze nic. Ten router MSI ma części pokryte grafenem
REKLAMA

Gamingowe routery zwykle imponują liczbą antenek, wymyślnym wzornictwem oraz napakowaniem nowoczesnymi technologiami. Nie inaczej jest w przypadku nowych routerów MSI, a mowa o trójpasmowych gamingowych routerach RadiX AXE6600 z obsługą Wi-Fi 6E i RadiX AX6600 z obsługą Wi-Fi 6 oraz karcie sieciowej USB AX1800. Wszystko po to, by mieć coraz mniej wymówek w wypadku przegranych w grach sieciowych i nie zwalać winy na sprzęt - bo te routery mają zapewnić błyskawiczne działanie sieci w domu, brak opóźnień i jittera oraz jak najniższy ping. No ok, a gdzie ten grafen?

O wykorzystaniu grafenu - choćby w kontekście zastąpienia krzemu - dywaguje się chyba od czasów ZX Spectrum. Temat powraca od czasu do czasu jak bumerang, ale generalnie rzecz biorąc wszystko wskazuje na to, że krzem zostanie wykorzystany do granic możliwości (a mówi się już o litografii 1nm), zanim - o ile w ogóle - zostanie zastąpiony przez inny materiał.

REKLAMA

Już od dawna wiadomo, że grafen ma imponujące właściwości jeśli chodzi o przewodzenie ciepła. To właśnie wykorzystała firma MSI i routery z serii RadiX są pierwszymi modelami wyposażonymi w ciepłowody i radiatory pokryte grafenem. Dlaczego akurat routery? Bo są to urządzenia pracujące 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu i warto zadbać o to, by pracowały stabilnie w każdych warunkach.

Nowe routery gamingowe ze stajni MSI

Grafen stanowi tu ciekawe rozwiązanie, ale nie on jest tu najważniejszy. Mocarne modele RadiX AXE6600 i RadiX AX6600 wykorzystują trzy pasma i mogą rozpędzić sieć do imponujących 6600 Mb/s. Znalazło się tu miejsce dla czterodzeniowego procesora Qualcomm o taktowaniu 1,8 GHz oraz obsługi sieci WiFi 6E (w modelu AXE), co pozwala działać na mniej zakłóconym paśmie 6 GHz. Znakomite rozwiązanie, które przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża przepustowość.

MSI RadiX AXE6600

No i oczywiście to sprzęt gamingowy, więc w topowym modelu nie zabrakło podświetlenia RGB, które przy okazji sygnalizuje tryb pracy QoS. Wiadomo przecież, że sprzęt dla gracza bez migających lampek nie ma racji bytu. A no tak, a przypomnisz co to ten cały QoS? Jasne, AI QoS to automatyczne nadawanie priorytetu dla ruchu sieciowego. Są tu między innymi tryby gaming i streaming, które pozwolą ci na wyciśnięcie z sieci maksymalnej wydajności, w zależności od tego jakim zadaniem się aktualnie zajmujesz.

MSI USB AX1800

Karta sieciowa MSI USB AX1800 działa już tylko w dwóch zakresach (2,4 oraz 5 GHz), ale oczywiście oferuje obsługę Wi-Fi 6 i przepustowość do 1200 Mb/s. To z kolei świetne rozwiązanie dla mobilnych graczy, którym karta sieciowa wbudowana w laptopa przestała wystarczać.

Czytaj też:

Routery MSI Radix - ceny

Nowe rozwiązania sieciowe MSI znajdują się już w sprzedaży. Za topowy model MSI RadiX AXE6600 zapłacimy około 1700 zł, za nieco mniej zaawansowany model MSI RadiX AX600 ok. 1500 zł, a za kartę sieciową MSI USB AX1800 ok. 270 zł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA