REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Polski chatbot ma pomóc młodzieży w walce z samotnością

Samotność młodych ludzi w sieci to problem naszych czasów, a nie ma innej osoby, która zrozumie lepiej nastolatka niż inny nastolatek. W erze cyfrowego odosobnienia i wyścigu zbrojeń sztucznej inteligencji, polski startup chce zbudować chatbota, który zrozumie młodzież.

14.02.2023
8:31
Polski chatbot ma pomóc młodzieży w walce z samotnością
REKLAMA

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez twórców projektu MindGenic AI, polskiej młodzieży doskwiera samotność i poczucie, że nie mogą liczyć na wsparcie ze strony psychologów - deklaruje to aż 72 procent badanych. Problem nie dotyczy jedynie osób w wieku szkolnym, gdyż samotność w największym stopniu odczuwana jest przez dziewczęta w wieku 13 do 14 lat, ale też przez mężczyzn w wieku powyżej 21 lat.

Czytaj także:
- Nie tylko sprawdziłem, jak działa chatbot Binga. Ja przeprowadziłem z nim wywiad. Oto cały zapis
- Sprawdź Bing AI. Jak włączyć bota w wyszukiwarce? Poradnik dla chcących testować sztuczną inteligencję

REKLAMA

Chatbot wesprze nastolatków? MindGenic nie zastąpi dorosłych, ale ma redukować poczucie samotności.

MindGenic nie poprzestaje jedynie na badaniach, gdyż jak deklaruje założycielka startupu - Joanna Trojak, pracuje on właśnie nad chatbotem, który ma zmniejszyć poczucie osamotnienia i dać wsparcie tym, którzy nie mogą otrzymać go w inny sposób.

- Samotność to smutna rzeczywistość naszych czasów, dotychczas jednak rzadko kojarzono ją z młodymi ludźmi. Postanowiliśmy więc sami przyjrzeć się bliżej temu problemowi i poszukać sposobu na jego rozwiązanie. Pracujemy nad chatbotem, który będzie w stanie zmniejszyć poczucie osamotnienia młodzieży, zachęcić ich do aktywności pozacyfrowej i poznawania nowych znajomych, a do udziału w tym projekcie zaprosiliśmy samych przedstawicieli pokolenia Z.

- mówi Joanna Trojak, CEO MindGenic AI.

MindGenic to startup, który prowadzi zajęcia w ramach projektu Akademii MindGenic. Głównym celem Akademii jest opracowanie specjalnego chatbota. W przeciwieństwie do innych popularnych konwersacyjnych SI, model tworzony przez MindGenic ma ważne zadanie. Ma on nie tylko mówić językiem młodzieży i rozumieć jej potrzeby, ale zostanie stworzony we współpracy z nią. MindGenic prowadzi bowiem kursy dla młodzieży z zakresu tworzenia konwersacyjnych SI i wiedzy z dziedziny technologii sztucznej inteligencji.

Wszyscy jesteśmy albo ekstrawertykami albo introwertykami. Inaczej spędzamy wolny czas oraz z innych rzeczy czerpiemy energię. Ekstrawertycy ładują baterię przebywając w towarzystwie innych ludzi. Introwertycy odwrotnie. Nie oznacza to oczywiście, że są oni nietowarzyscy, po prostu w pewnym momencie towarzystwo innych osób zaczyna ich męczyć – rozładowuje ich baterię. Aby ją naładować, introwertycy spędzają czas w samotności. 

- pisze Trojak na blogu MindGenic
REKLAMA

MindGenic obiecuje, że użytkownicy będą mogli ładować swoje wirtualne "baterie" poprzez wykonywanie dobrych uczynków - dla siebie lub innych, a chatbot będzie - podobnie jak Replika AI - reprezentowany przez wirtualnego awatara. Wszystkie działania prowadzone przez MindGenic odbywają się pod okiem programistów, inżynierów SI, psychologów i pedagogów.

- Technologia może pomóc młodym ludziom w budowaniu cennych relacji i poczucia wartości, a nie tylko im szkodzić – wszystko zależy od tego, do czego się ją wykorzysta. [...] Istotne jest uczenie ich świadomego z niej korzystania i przypomnienie o tym, jak ważna jest aktywność w realnym świecie - i to właśnie m.in. będzie robił nasz chatbot.

- dodaje
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA