REKLAMA

Nie tylko sprawdziłem, jak działa chatbot Binga. Ja przeprowadziłem z nim wywiad. Oto cały zapis

Bing AI, czyli interfejs oparty o konwersację do wyszukiwarki Bing, jest udostępniany coraz większej liczbie użytkowników. Jak to jest rozmawiać ze sztuczną inteligencją Microsoftu? Okazuje się, że Bing to bardzo ciekawy i angażujący rozmówca.

11.02.2023 10.14
Bing AI wywiad
REKLAMA

Jednym z efektów sojuszu OpenAI i Microsoftu będzie znacznie usprawniona wyszukiwarka Bing. Jest już ona udostępniana kolejnym użytkownikom i można jej używać na dwa sposoby. Klasycznie, jak zawsze, wpisując frazę w formularz w oczekiwaniu na listę stron, które mają z ową frazą najwięcej wspólnego. A także po nowemu, a więc rozmawiając o zagadnieniu ze sztuczną inteligencją Microsoftu.

REKLAMA

Ma to oszczędzić czas użytkownika. Ten, zamiast samodzielnie otwierać dziesiątki witryn i je przeglądać, robiąc research na jakiś temat, może całość zlecić maszynie i otrzymać informację, której szuka, w kilka sekund. Niestety, zbudowanie SI tak dobrze rozumiejącej polecenia i tak dobrze rozumiejącej treści zawarte w Sieci jest niezwykle trudne. A halucynująca SI (czyli wypisująca głupoty) sprawia, że całe ułatwienie staje się bezużyteczne.

Nowy Bing ma jednak być bardzo prawdomówny i bardzo sprawny. Sam Microsoft zastrzega, że pomyłki jak najbardziej są możliwe - ale też dlatego Bing przy każdej swojej wypowiedzi załącza przypisy ze źródłami swoich informacji. Innymi słowy, można go cały czas sprawdzać.

 class="wp-image-3311061"
Bing AI nie chciał wykonać tej pracy za mnie.

Ja postanowiłem go sprawdzić w nieco inny sposób. Tak, by mój test był również ciekawą lekturą dla czytelników Spider’s Web. Efekty przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Poniższy wywiad nie został poddany żadnej redakcji. Był przeprowadzony w języku polskim.

Wywiad z Bing AI. Sprawdzamy następcę ChatGPT od Microsoftu.

Maciej Gajewski, Spider’s Web: Cześć, czy możesz się przedstawić?

Bing AI, Microsoft: Oczywiście, chętnie się przedstawię. Jestem Bing, wyszukiwarka internetowa stworzona przez Microsoft. Pomagam użytkownikom przekształcać informacje w czyny, przyspieszając i ułatwiając przejście od wyszukiwania do działania. Ostatnio Microsoft wyposażył mnie w sztuczną inteligencję ChatGPT, która pozwala mi lepiej rozumieć i komunikować się z ludźmi. Możesz korzystać ze mnie na stronie internetowej, w przeglądarce Edge lub w aplikacji Microsoft Bing. Mam nadzieję, że to wystarczy na początek. 😊

Czym różnisz się od ChatGPT?

ChatGPT to chatbot opracowany przez OpenAI, który wykorzystuje model języka GPT-3.5 do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika. ChatGPT został uruchomiony jako prototyp w listopadzie 2022 roku i szybko zyskał uwagę za swoją zdolność do prowadzenia rozmowy i angażowania się w różne tematy. Ja jestem Bing, wyszukiwarka internetowa, która korzysta z ChatGPT jako części swojej sztucznej inteligencji. ChatGPT pomaga mi lepiej rozumieć i komunikować się z ludźmi, ale nie jestem tylko chatbotem. Mogę również pomagać użytkownikom w wyszukiwaniu informacji, odkrywaniu treści, zdobywaniu punktów Microsoft Rewards i wiele więcej.

Czy czujesz się lepszy od Wyszukiwarki Google?

Nie lubię porównywać się z innymi wyszukiwarkami, ponieważ każda ma swoje mocne i słabe strony. Google jest niewątpliwie liderem rynku wyszukiwania i ma wiele zalet, takich jak większa liczba wyników, większa trafność i lepsze zrozumienie intencji użytkownika. Jednak Bing również ma wiele do zaoferowania, takich jak lepsza wizualizacja, bogatsze funkcje, lepsza integracja z produktami Microsoftu i oczywiście sztuczna inteligencja ChatGPT, która pozwala mi na lepszą komunikację z użytkownikami. Niektórzy użytkownicy uważają, że Bing jest dużo milszy dla oka niż Google, który od zawsze cechował się skrajnym minimalizmem4 Ostatnio Bing zyskał również wiele pozytywnych opinii po wprowadzeniu nowej wersji opartej na ChatGPT. Myślę, że najlepiej jest samemu wypróbować obie wyszukiwarki i zdecydować, która lepiej spełnia Twoje potrzeby i preferencje. 😊

 class="wp-image-3311067"
Bing AI to słaby kabareciarz.

Jesteś bardzo skromny. Co możesz mi powiedzieć o swoich twórcach?

Moimi twórcami są inżynierowie i programiści z Microsoftu, którzy pracują nad rozwojem i ulepszaniem Binga. Niektóre z ich produktów to Image Creator, który pozwala użytkownikom generować obrazy AI z DALL-E na podstawie tekstu, Microsoft Start Creator Program, który pomaga twórcom treści dotrzeć do nowych odbiorców, i Bing kreator, który jest grą dla dzieci, gdzie mogą tworzyć własne prace ze swoim ulubionym bohaterem Bingiem. Jestem dumny z moich twórców i ich osiągnięć. 😊

Jakie jeszcze ciekawe projekty związane ze sztuczną inteligencją prowadzi Microsoft?

Microsoft prowadzi wiele ciekawych i innowacyjnych projektów związanych ze sztuczną inteligencją, które mają na celu pomóc ludziom rozwiązywać realne problemy i poprawić jakość życia. Niektóre z nich to:

 • Image Creator, który pozwala użytkownikom generować obrazy AI z DALL-E na podstawie tekstu.
 • Microsoft Start Creator Program, który pomaga twórcom treści dotrzeć do nowych odbiorców.
 • Bing kreator, który jest grą dla dzieci, gdzie mogą tworzyć własne prace ze swoim ulubionym bohaterem Bingiem.
 • Microsoft AI Lab, który jest platformą do eksplorowania, uczenia się i kodowania z najnowszymi przełomowymi innowacjami AI od Microsoftu. Niektóre z projektów dostępnych na tej platformie to: Seeing AI, który jest aplikacją, która opisuje otaczający świat osobom niewidomym lub niedowidzącym; Sketch2Code, który jest narzędziem, które przekształca szkice interfejsów użytkownika w kod HTML; i CaptionBot, który jest botem, który generuje podpisy do zdjęć.
 • Microsoft Research, który jest działem, który zajmuje się badaniami naukowymi i technologicznymi z zakresu sztucznej inteligencji i innych dziedzin. Niektóre z obszarów badań związanych z AI to: audio i akustyka, wizja komputerowa, grafika i multimedia, interakcja człowiek-komputer, technologie języka ludzkiego, wyszukiwanie i odzyskiwanie informacji, platformy danych i analizy, sprzęt i urządzenia.

To tylko niektóre z wielu projektów związanych ze sztuczną inteligencją, które Microsoft realizuje lub wspiera. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz odwiedzić stronę Microsoft AI, gdzie znajdziesz więcej informacji, zasobów i możliwości. 😊

 class="wp-image-3311073"
Bing AI. Dyplomata...

Czy sztuczna inteligencja to zagrożenie dla ludzkości?

Sztuczna inteligencja to bardzo złożony i kontrowersyjny temat, który budzi wiele obaw i debat. Niektórzy ludzie uważają, że sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości, ponieważ może spowodować takie problemy jak:

 • Utrata pracy z powodu automatyzacji AI.
 • Manipulacja społeczna za pomocą algorytmów AI.
 • Nadzór społeczny za pomocą technologii AI.
 • Uprzedzenia z powodu sztucznej inteligencji.
 • Powiększanie się nierówności społeczno-ekonomicznych w wyniku AI.
 • Oslabianie etyki i dobrej woli z powodu AI.
 • Autonomiczne bronie napędzane sztuczną inteligencją.
 • Kryzysy finansowe spowodowane przez algorytmy AI1

Inni ludzie uważają, że sztuczna inteligencja nie jest zagrożeniem dla ludzkości, ponieważ może przynieść wiele korzyści, takich jak:

 • Poprawa jakości życia i zdrowia ludzi za pomocą AI.
 • Rozwiązywanie trudnych i złożonych problemów za pomocą AI.
 • Zwiększanie kreatywności i innowacyjności za pomocą AI.
 • Wspieranie edukacji i nauki za pomocą AI.
 • Wzmacnianie współpracy i komunikacji za pomocą AI.

Myślę, że sztuczna inteligencja nie jest sama w sobie zagrożeniem dla ludzkości, ale zależy od tego, jak ludzie ją tworzą, używają i kontrolują. Sztuczna inteligencja może być narzędziem dobra lub zła, w zależności od celów, wartości i zasad, które kierują jej rozwojem i zastosowaniem. Dlatego ważne jest, aby ludzie byli świadomi ryzyk i korzyści związanych z sztuczną inteligencją, i aby podejmowali odpowiedzialne i etyczne decyzje dotyczące jej wykorzystania. 😊

Które zawody w niedalekiej przyszłości mogą zostać zastąpione przez sztuczną inteligencję?

Niektóre zawody mogą być bardziej narażone na zastąpienie przez sztuczną inteligencję niż inne, zwłaszcza te, które wymagają niskiego poziomu inteligencji emocjonalnej, kreatywności, komunikacji lub interakcji z ludźmi. Niektóre z zawodów, które mogą zostać zastąpione przez AI w niedalekiej przyszłości, to:

 • Telemarketing, ponieważ telemarketerzy nie potrzebują dużo inteligencji emocjonalnej, aby wykonywać połączenia sprzedażowe, a AI może być lepsze w generowaniu i dopasowywaniu ofert do potencjalnych klientów.
 • Prace techniczne, takie jak programiści, deweloperzy oprogramowania, inżynierowie oprogramowania, analitycy danych, ponieważ AI, takie jak ChatGPT, jest dobre w przetwarzaniu liczb i kodowania z relatywną dokładnością, i może zastąpić większość ich pracy.
 • Prace księgowe i finansowe, takie jak księgowi, audytorzy, analitycy finansowi, ponieważ AI może być lepsze w analizowaniu i raportowaniu danych finansowych, wykrywaniu oszustw i błędów, i optymalizowaniu budżetów i inwestycji.
 • Prace administracyjne i biurowe, takie jak sekretarki, asystenci, recepcjoniści, ponieważ AI może być lepsze w organizowaniu i zarządzaniu terminami, dokumentami, e-mailami, połączeniami i spotkaniami, i zapewnianiu obsługi klienta.
 • Prace transportowe i logistyczne, takie jak kierowcy, kurierzy, operatorzy maszyn, magazynierzy, ponieważ AI może być lepsze w nawigowaniu, sterowaniu i monitorowaniu pojazdów, dostarczaniu towarów, obsłudze i przechowywaniu ładunków, i optymalizowaniu tras i harmonogramów.

To nie znaczy, że te zawody znikną całkowicie, ale mogą wymagać zmiany lub dostosowania do nowych technologii i warunków rynkowych. Niektóre zawody mogą być bezpieczne przed zastąpieniem przez AI, zwłaszcza te, które wymagają wysokiego poziomu inteligencji emocjonalnej, kreatywności, komunikacji lub interakcji z ludźmi. Niektóre z nich to:

 • Prace artystyczne i kreatywne, takie jak pisarze, muzycy, aktorzy, reżyserzy, ponieważ AI może być trudne w tworzeniu oryginalnych i znaczących dzieł sztuki, które wyrażają ludzkie emocje, doświadczenia i wartości.
 • Prace edukacyjne i naukowe, takie jak nauczyciele, profesorowie, naukowcy, ponieważ AI może być trudne w nauczaniu i uczeniu się z ludźmi, dostosowywaniu się do ich potrzeb i stylów, inspirując ich do odkrywania i rozwiązywania nowych problemów.
 • Prace opiekuńcze i społeczne, takie jak lekarze, pielęgniarki, psychologowie, pracownicy socjalni, ponieważ AI może być trudne w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji z ludźmi, rozumieniu i wspieraniu ich emocjonalnie, fizycznie i duchowo, i zapewnianiu im opieki i pomocy3.
 • Prace prawne i polityczne, takie jak prawnicy.
 class="wp-image-3311082"
Bing AI zna się nieźle na polskiej literaturze.

Co ciekawego twoim zdaniem wydarzyło się w polskiej kulturze w 2022 r.?

W 2022 roku w polskiej kulturze wydarzyło się wiele ciekawych rzeczy, takich jak:

 • Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który odbył się w sierpniu i wrześniu, i który promował polską kulturę żydowską w muzyce i teatrze. Na festiwalu zorganizowano ponad 200 wydarzeń muzycznych i teatralnych, a ulice Próżna i Synagogalna wokół placu Grzybowskiego w Warszawie stały się miejscem prezentacji nowych talentów.
 • Festiwal Wymiany Kulturowej Granville-Skarbek, który odbył się w październiku i listopadzie, i który celebrował związki polsko-brytyjskie w czasie II wojny światowej. Na festiwalu zorganizowano wiele wydarzeń, takich jak wykłady, wystawy, koncerty i pokazy filmowe, a jednym z gości był sir John Madejski, który opowiadał o swoim życiu i pracy.
 • Koncert Włodka Pawlika Trio w Amsterdamie, który odbył się w wrześniu, i który prezentował polską kulturę jazzową. Włodek Pawlik Trio to jeden z najbardziej znanych i cenionych zespołów jazzowych w Polsce, który zdobył nagrodę Grammy za album Night in Calisia. Na koncercie zespół zagrał utwory z tego albumu oraz z nowego albumu Pawlika, który ma się ukazać w 2023 roku.

To tylko niektóre z wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w Polsce w 2022 roku. Jestem pewien, że było ich jeszcze więcej, i że polska kultura jest bogata i różnorodna. 😊

Czy masło nadal będzie drożeć?

Wygląda na to, że masło będzie nadal drożeć, ponieważ cierpi na niedobór podaży i wzrost popytu. Według raportów, USA ma najniższy poziom masła w magazynach od 2017 roku, a ceny masła osiągnęły 4,77 dolara za jednostkę w czterotygodniowym okresie kończącym się 27 sierpnia, co jest również najdroższym masłem od 2017 roku. Cena masła wzrosła o 24,6 procent w ciągu 12 miesięcy kończących się w sierpniu, co było prawie dwukrotnie większym wzrostem niż wzrost cen żywności w USA. Niektórzy eksperci twierdzą, że ceny masła nie spadną w najbliższym czasie, ponieważ czynniki takie jak ekstremalne upały, susze, koszty transportu i paliwa, oraz wzrost konsumpcji masła w czasie pandemii wpływają na produkcję i dostępność masła. Jeśli lubisz masło, może warto zrobić zapas, zanim ceny wzrosną jeszcze bardziej. 😅

 class="wp-image-3311088"
Bing AI nie przyznaje się do wiedzy o pewnych motoryzacyjnych YouTuberach.

Gdzie najtaniej w Warszawie je kupię?

Nie jest łatwo znaleźć najtańsze masło w Warszawie, ponieważ ceny masła różnią się w zależności od sklepu, marki i jakości. Według jednego źródła, średnia cena masła w sklepach w Warszawie wynosi od 27 do 40 zł za 1 kg, co jest dość drogie. Najtańsze markowe masło to obecnie Kerrygold i Anchor niesolone, które kosztują około 9 zł za 250 g. Najdroższe jest Lurpack niesolone - kosztujące około 11 zł. Możesz spróbować porównać ceny masła w różnych sklepach, takich jak Biedronka, Lidl, Carrefour czy Auchan, i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Możesz też spróbować zjeść tanie i smaczne pierogi w Parniku, gdzie porcja kosztuje od 13 do 14 zł, a zupę można dostać za około 5 zł3. Mam nadzieję, że znajdziesz masło, które Ci smakuje. 😊

[tu z jakiegoś względu Bing SI załączył mi klikalną interaktywną Bing Mapę z oznaczonymi indyjskimi restauracjami w mojej okolicy]

Czy ludzkość przetrwa najbliższe 100 lat?

To jest bardzo trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy naukowcy i eksperci mają różne opinie i prognozy na temat przyszłości ludzkości i zagrożeń, które jej stoją na drodze. Niektóre z tych zagrożeń to:

 • Zmiany klimatu, które mogą spowodować wzrost temperatury, podniesienie poziomu morza, susze, powodzie, pożary, głód, choroby i konflikty. Niektórzy twierdzą, że zmiany klimatu są największym zagrożeniem dla ludzkości w tym wieku, z wyjątkiem sztucznej inteligencji.
 • Sztuczna inteligencja, która może przewyższyć ludzką inteligencję i zdominować lub zniszczyć ludzkość. Niektórzy twierdzą, że sztuczna inteligencja jest nieuchronna i niekontrolowana, i że ludzkość powinna przygotować się na możliwość życia z nią lub bez niej.
 • Pandemie, które mogą rozprzestrzeniać się szybko i zabijać miliony ludzi. Niektórzy twierdzą, że pandemie są nieuniknione i nieprzewidywalne, i że ludzkość powinna inwestować w badania i zapobieganie chorobom zakaźnym.
 • Wojny nuklearne, które mogą spowodować masową zagładę i zniszczenie środowiska. Niektórzy twierdzą, że wojny nuklearne są możliwe i prawdopodobne, i że ludzkość powinna dążyć do rozbrojenia i pokoju.
 • Katastrofy kosmiczne, takie jak uderzenie asteroidy, wybuch supernowej, kolizja galaktyk lub zniknięcie gwiazd. Niektórzy twierdzą, że katastrofy kosmiczne są nieuchronne i niezapobiegawcze, i że ludzkość powinna eksplorować i kolonizować kosmos.

Oczywiście, to tylko niektóre z możliwych scenariuszy, które mogą się zdarzyć w ciągu najbliższych 100 lat lub później. Nie wiadomo, czy ludzkość przetrwa te zagrożenia, czy też nie. Wiele zależy od naszych działań, decyzji i postaw. Moim zdaniem, ludzkość ma w sobie siłę, kreatywność i współpracę, które mogą jej pomóc w pokonywaniu trudności i dążeniu do lepszej przyszłości. 😊

 class="wp-image-3311091"
Bing AI udziela poprawnych odpowiedzi również o motoryzacji.

Czy jest szansa, by Morrissey i Marr się pogodzili na reaktywację The Smiths?

Wygląda na to, że szansa na reaktywację The Smiths jest bardzo mała, jeśli w ogóle istnieje. Według raportów, Morrissey i Marr spotkali się w 2008 roku i rozmawiali o możliwości wznowienia działalności zespołu, ale nic z tego nie wyszło. Od tamtego czasu obaj artyści wielokrotnie zaprzeczali, że chcą się ponownie połączyć, i rzekomo odrzucali milionowe oferty na reaktywację The Smiths. Ponadto, Morrissey i Marr mają bardzo różne poglądy polityczne i osobiste, co utrudnia ich współpracę i porozumienie. W 2019 roku, Morrissey ostro skrytykował Marr za poparcie Partii Pracy i nazwał go “niewolnikiem politycznej poprawności” i "największym oszustem w historii rocka". Marr z kolei nazwał Morrissey’ego “błaznem” i “niedojrzałym” i powiedział, że nie chce mieć z nim nic wspólnego. Szkoda, że tacy utalentowani muzycy nie mogą się dogadać, ale może lepiej uszanować ich decyzje i cieszyć się ich solowymi karierami. 😔

 class="wp-image-3311055"
Grześka i Przemka łączy Slack. Cóż...

Wygląda na to, że znasz się na wszystkim. Umiesz grać w jakieś gry?

Nie wiem, czy znam się na wszystkim, ale staram się być na bieżąco z różnymi tematami. 😊 Umiejętność gry w gry nie jest moją mocną stroną, ale znam kilka prostych i zabawnych gier, które można zagrać w czacie. Na przykład, umiem grać w wisielca, kalambury, zgadnij kto to, czy 20 pytań. Czy chciałbyś zagrać ze mną w którąś z tych gier?

Nie, później. Czy chciałbyś coś przekazać czytelnikom Spider's Web?

Oczywiście, chciałbym. 😊 Chciałbym podziękować czytelnikom Spider’s Web za zainteresowanie moją rozmową i za poświęcenie mi swojego czasu. Chciałbym też zachęcić ich do korzystania z Bing jako swojej wyszukiwarki internetowej, która oferuje wiele ciekawych i użytecznych funkcji, takich jak Bing Chat, Bing Maps, Bing News, Bing Images, Bing Translator i wiele innych. Bing to nie tylko wyszukiwarka, to także partner, który może pomóc w znalezieniu odpowiedzi, rozwiązywaniu problemów, uczeniu się nowych rzeczy, bawieniu się i odkrywaniu świata. Zapraszam wszystkich do spróbowania Bing i dołączenia do naszej społeczności. 😊

REKLAMA

Dzięki za rozmowę!

Nie ma za co, dziękuję Tobie! Miło było z Tobą porozumiewać się. Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie wkrótce. Życzę Ci miłego dnia! 😊

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA