REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Mądry Polak po Cyberpunku. Gracze będę testować gry CD Projekt. Wystarczy mieć 16 lat

CD Projekt zainicjował nowy program dla swoich fanów oraz miłośników gier wideo. RED Playtesting to inicjatywa, dzięki której tytuły polskiego producenta będą ogrywane przed premierą przez amatorskich testerów, którymi mogą zostać wszyscy. Wystarczy mieć co najmniej 16 lat oraz konto na GOG.com.

24.01.2023
6:27
Mądry Polak po Cyberpunku. Gracze będę testować gry CD Projekt. Wystarczy mieć 16 lat
REKLAMA

Playtesty to istotny element procesu deweloperskiego. Osoby z zewnątrz są zapraszane do zapoznania się z produktem, a ich opinie oraz zachowania mogą mieć wpływ na finalny kształt gry. Tacy testerzy nie tylko wygłaszają opinie na temat konkretnych elementów rozgrywki, ale są także monitorowani, z użyciem narzędzi do rejestracji pracy gałek ocznych, ruchów myszą czy nawet tętna.

REKLAMA

CD Projekt chce jak najlepiej testować nadchodzące gry wideo. Stąd szeroko zakrojony projekt RED Playtesting.

Jeden z najczęściej przytaczanych powodów, dla których Cyberpunk 2077 nie był tak dobry na premierę jak powinien, to nienależyte przetestowanie produkcji. Gra powstawała w czasach pandemii i cierpiała na znaczne opóźnienia. Do tego współpracująca z Polakami firma zajmująca się polowaniem na błędy rzekomo nie stanęła na wysokości zadania.

Po dwóch latach łatek i aktualizacji Cyberpunk 2077 jest już udaną grą, zwłaszcza na PC i konsolach dziewiątej generacji. CD Projekt uczy się na błędach, czego dobrym przykładem jest właśnie RED Playtesting. To program, dzięki któremu każdy fan gier wideo może przedpremierowo sprawdzić produkcje RED-ów, pomagając im w procesie deweloperskim.

CD Projekt zwraca jednak uwagę, że playtesty NIE ZASTĘPUJĄ testów jakości i profesjonalnych testów QA przeprowadzanych przez wykwalifikowany personel. Podczas playtestów pyta się uczestników o wrażenia i opinie na temat tego co widzą, co testują - nie chodzi tu o wyszukiwanie błędów.

W ramach programu RED Playtesting organizujemy spotkania, podczas których obserwujemy doświadczenia użytkowników. Prezentujemy i udostępniamy do testowania elementy naszych gier i usług na różnych etapach produkcji, ale nie tylko — może to także dotyczyć innych zasobów (np. projektów materiałów promocyjnych i in.). Podczas playtestów możemy na przykład pytać o wrażenia i opinie dotyczące balansu czy mechanik walki, różnorodnych aspektów fabuły lub dialogów, budowania świata, czy chociażby wielkości ikonek w interfejsie. Wszystko po to, by w oparciu o opinie i uwagi osób uczestniczących w playtestach tworzyć jeszcze lepsze produkcje, odpowiadające oczekiwaniom graczy na całym świecie.

CD Projekt

Wystarczy skończyć 16 lat. Jak będzie działał RED Playtesting w praktyce?

W programie może wziąć udział absolutnie każdy zainteresowany. Warunki są dwa: pierwszy to skończenie 16 lat. Drugi to konto GOG.com, przy pomocy którego dokonywana jest rejestracja. Osoby poniżej 18 roku życia dostarczają ponadto zgodę swojego opiekuna. To tyle. Po zgłoszeniu chęci udziału w programie trafiamy do systemu CD Projektu. Teraz pozostaje czekać na wezwanie.

 class="wp-image-3150048"

CD Projekt RED będzie wybierał testerów w oparciu o różne kryteria, np. wiek, doświadczenie z grami czy preferowane gatunki. Profilowanie ma kluczowe znaczenie w odpowiednim doborze osób testujących, którzy później będą dzielić się z przedstawicielami studia swoimi wrażeniami oraz będą odpowiadali na ich pytania.

REKLAMA

Wszystkie playtesty mają się odbywać fizycznie, w studiach należących do CD Projektu. Najpierw będzie to Warszawa, ale później również Boston oraz Vancouver. Biorąc pod uwagę lokalizacje, można przypuszczać, że program obejmie testowanie nie tylko Wiedźmina 4, ale także nową odsłonę Cyberpunka. To jednak odległa pieśń mglistej przyszłości.

Proces będzie się odbywał w języku angielskim, a przed jego rozpoczęciem zaproszeni kandydaci muszą podpisać dokumenty NDA, zobowiązujące ich do zachowania poufności na temat testowanego materiału. Udział w testach jest bezpłatny i w pełni dobrowolny.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA