REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Alerty RCB po nowemu. Ale rządowe komunikaty się nie zmienią

Ustawa o zmianie systemu alarmowania ludności cywilnej o zagrożeniach wprowadza całkiem sensowne nowości od strony technologicznej. Nie zapobiegnie jednak wszystkim problemom, jakie do tej pory przypisywano Alertom RCB.

sms komornik pge oszustwo
REKLAMA

Jak ustaliła Rzeczpospolita, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad ustawą, w wyniku której w Polsce zacząłby funkcjonować system alarmowy cel broadcast, który zastąpiłby technologię Alertów RCB.

Z punktu widzenia użytkownika telefonu właściwie nie zmienia się nic. Tak jak do tej pory obywatele otrzymywaliby wiadomości tekstowe o problemach, zagrożeniach czy innych niezwykle ważnych komunikatach. Różnica tkwi w technologii dostarczania informacji, a cell broadcast wydaje się metodą sprawniejszą energetycznie. A więc generującą niższe koszty.

REKLAMA

Co to jest cell broadcast i czym to się różni od alertów RCB?

Komunikaty w technologii cell broadcast są efektywnie dostarczane również w przypadku dużego punktowego obciążenia sieci (podczas, na przykład, imprez masowych albo zgromadzeń publicznych) oraz w sytuacji, gdy użytkownik dysponuje słabym zasięgiem sieci komórkowej bez aktywnego paketu danych.

REKLAMA

Wiadomość w ramach cell broadcast jest emitowana przez wskazane stacje bazowe w sieci ruchomej, a nie wysyłana do wskazanych urządzeń końcowych. Tłumacząc na nieco bardziej ludzkie: jeden sygnał radiowy może być odebrany przez wiele urządzeń, niczym w systemach łączności krótkofalowej. Tradycyjna komunikacja w sieci komórkowej odbywa się indywidualnie z każdym urządzeniem z osobna.

Ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie w lipcu, dając operatorom rok na wdrożenie nowego systemu. Spóźnienie lub brak wdrożenia ma skutkować karami finansowymi. Ustawa w żaden sposób jednak nie zmienia rodzaju komunikatów czy kompetencji osób je wydających. Wiadomości cell broadcast, podobnie jak w przeszłości Alerty RCB, prawdopodobnie nadal będą (nad)używane do informowania o trwających wyborach, zmianie sposobu odbioru Telewizji Polskiej czy przyznawania numerów PESEL, ale o nadchodzących klęskach już nie.

Cell broadcast działa już w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Holandii, Malcie i Niemczech. Rozważają wprowadzenie go, między innymi, Bułgaria, Słowacja i Słowenia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA