REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Przywitajcie xrOS. Apple tworzy nowy system operacyjny

Redakcja Bloomberga powołuje się na sprawdzone źródła, donosząc o nowym systemie operacyjnym tworzonym przez Apple. xrOS zadebiutuje już na wiosnę 2023 roku i ma zmienić nasze postrzeganie rzeczywistości.

02.12.2022
19:47
Przywitajcie xrOS. Apple tworzy nowy system operacyjny
REKLAMA

iOS. iPadOS. MacOS. tvOS. watchOS. Do licznego grona systemów operacyjnych firmy Apple już za kilka miesięcy dołączy kolejny. Popularny producent sprzętu i oprogramowania jest na ostatniej prostej przed premierą nowego środowiska. Tak uważa redakcja Bloomberga, powołując się na sprawdzone źródła wewnątrz amerykańskiej firmy.

REKLAMA

Czym jest xrOS i do czego właściwie odnosi się ta nazwa?

System operacyjny xrOS będzie zasilał gogle rozszerzonej rzeczywistości od Apple, które mają zadebiutować na rynku wiosną 2023 roku. Nowy system operacyjny jest skrojony idealnie na potrzeby technologii AR/VR, ale jednocześnie zachowa duży stopień integracji z pozostałymi środowiskami firmy Apple, jak już teraz robi to watchOS czy tvOS.

Samo "xr" w nazwie systemu xrOS ma odnosić się do wyrażenia "extended reality". Pod określeniem rzeczywistość rozszerzona skrywa się wszystko to, co od lat rozumiemy jako AR - augmented reality. To swoista nakładka na fizyczny wymiar postrzegany własnymi oczami bądź urządzeniami rejestrującymi, rozszerzająca perspektywę o dodatkowe informacje, kontekstowe możliwości oraz sugestie oprogramowania. Z instrumentów AR korzysta np. nawigacja w telefonie, gry geolokalizacyjne czy programy do wideokonferencji.

Przy xrOS pracują czołowi programiści odpowiedzialni za popularne aplikacje Apple

apple glasses mieszana rzeczywistosc poszerzona wirtualna okulary gesty class="wp-image-1965833"
Mr.Mikla/Shutterstock.com

Liderzy zespołów tworzących takie programy jak Pages, Keynote, Numbers, Notes oraz Apple News mają być silnie zaangażowani w tworzenie xrOS, dostarczając szereg narzędzi na premierę bardzo drogich gogli AR firmy Apple.

Jednocześnie Bloomberg zaznacza, że xrOS wciąż nie jest finalną nazwą oprogramowania, a określeniem, jakie używają pracownicy Apple w wewnętrznej komunikacji. Dlatego nie jest wykluczone, że system operacyjny zostanie przemianowany, na przykład na realityOS - takie doniesienia pojawiły się w sieci już kilka miesięcy temu.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA