REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

VoLTE w roamingu sieci Plus. Głos czysty jak kryształ

Z techniki VoLTE od wielu lat korzystać można w każdej sieci komórkowej w Polsce. Teraz staje się to możliwe również w roamingu. Dlaczego to ważne i czym jest VoLTE? Wyjaśniamy.

02.11.2022
20:10
Darmowe startery dla obywateli Ukrainy
REKLAMA

VoLTE to skrót od Voice-over-LTE. Dzięki tej technologii możliwe jest odbieranie połączeń głosowych w sieciach czwartej generacji (4G lub LTE, różni operatorzy używają różnej nomeklatury). Niesie to za sobą dwojakie korzyści. Po pierwsze, dźwięk jest wyższej jakości. Wyraźniej słychać rozmówcę, a na dodatek jakość połączenia nie zależy od mocy sygnału komórkowego - jest zawsze taka sama, czyli bardzo wysoka. A po drugie... sieci 2G i 3G są już stopniowo wyłączane na całym świecie.

REKLAMA

Czytaj też:

Na dziś wszystkie wiodące sieci komórkowe działające w Polsce obsługują VoLTE. Coraz trudniej znaleźć też telefon komórkowy, który owej techniki nie obsługuje. Sytuacja zmienia się jednak przy okazji wyjazdu do innego kraju. W innych krajach VoLTE jest również dość powszechny, jednak klient roamingowy jest zazwyczaj klientem drugiej kategorii. Niemal zawsze priorytetem są klienci danej sieci, a roamingowi goście obsługiwani są niejako z konieczności. Właśnie to się teraz zmienia.

VoLTE w roamingu. Plus dochodzi do porozumienia z zagranicznymi operatorami.

Plus jest drugą polską siecią komórkową, która zdecydowała się wynegocjować dostęp do VoLTE u partnerów roamingowych. A właściwie to partnera, bowiem owo VoLTE będzie dostępne dla klientów Orange w roamingu na terenie Stanów Zjednoczonych w zasięgu sieci AT&T. Teraz podobną umowę podpisał Plus. A właściwie, to dwie umowy.

REKLAMA

Tak jak klienci Orange’a, również i klienci Plusa będą mogli korzystać z VoLTE w AT&T, a także w sieci Elisa na terenie Finlandii. To oczywiście dopiero początki i Plus będzie negocjował z kolejnymi operatorami komórkowymi. Tego samego należy się spodziewać po Orange’u oraz po pozostałych polskich operatorach.

Porozumienia na temat roamingu VoLTE są konieczne nie tylko z uwagi na komfort rozmów klientów. Należy się spodziewać, że w przewidywalnej i nieodległej przyszłości zagraniczni operatorzy, tak jak i Polscy, będą sukcesywnie wyłączać punkty dostępowe sieci 2G/EDGE i 3G. Za kilka lat rozmowy głosowe bez obsługi 4G i VoLTE mogą okazać się zwyczajnie niemożliwe.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA