REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Siedem lat pracy, 24 metry efektu. Niemcy testują własnego Hyperloopa

Promowana przez Elona Muska wizja szybkiego transportu podziemnego znajduje entuzjastów również poza murami firmy SpaceX. Uniwersytet Techniczny w Monachium ma już 24-metrowy prototyp Hyperloopa. I chce nim podbić Bawarię.

06.10.2022
8:01
europa niemcy hyperloop
REKLAMA

Hyperloop to koncepcja systemu transportu publicznego, polegającego na połączeniu miejsc docelowych siecią tuneli próżniowych, w których miałyby poruszać się osobowe kapsuły. Technika Maglev eliminująca tarcie z podłożem w połączeniu z brakiem jakiekolwiek oporu powierza sprawiają, że rozpędzenie kapsuł do bardzo dużych prędkości wymaga relatywnie mało energii. Podróż Hyperloopem z Warszawy do Krakowa zajęłaby mniej niż pół godziny.

REKLAMA

Czytaj też:

Elon Musk i jego firma SpaceX nie są wynalazcami Hyperloopa. Koncepcję Vactrain jako pierwszy opisał na przełomie XVIII i XIX wieku George Medhurst, angielski inżynier. Pomysł, choć już w literackiej prozie, rozwinął Juliusz Verne w swoim opowiadaniu An Express to the Future. Teraz promuje go Elon Musk, inwestując w niego za pośrednictwem SpaceX. Zapewnia też finansowanie hyperloopowych projektów innych podmiotów. Takich jak ten z monachijskiego uniwersytetu.

Siedem lat prac, 24 metry efektu. To niemiecki Hyperloop, choć to dopiero początek.

Uniwersytet Techniczny w Monachium rozwija swoją koncepcję Hyperloopa od 2015 r., a od 2020 r. już formalnie jako projekt TUM Hyperloop Program przy współpracy ze SpaceX. Niemcom udało się wygrać wszystkie cztery ostatnie konkursy SpaceX Hyperloop Pod Competitions i na dziś mają najszybszą kapsułę ze wszystkich hyperloopowych projektów - osiąga prędkość 482 km/godz.

Teraz TUM ma za sobą demonstrację w pełni działającego prototypu. 24-metrowy odcinek Hyperloopa zbudowany jest z betonu o bardzo dużej wytrzymałości, zapewniony jest też napęd maglev. To pierwszy europejski podmiot, który ma już gotową i w pełni działającą wersję mechanizmu.

REKLAMA
 class="wp-image-2483871"
TUM Hyperloop

Projekt ma pełne wsparcie władz Bawarii, które - według oficjalnego oświadczenia - widzą Hyperloop jako przełomowy krok na rzecz przyszłości mobilności. Na razie jednak nie ma mowy o jakimkolwiek realnym komercyjnym wdrożeniu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA