REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Będzie elektroniczna karta zgonu i baza danych o cmentarzach. Cyfryzacja obejmie także zmarłych

Elektroniczna karta zgonu, baza danych o grobach czy uczynienie pochówków bardziej ekologicznymi - to tylko kilka zmian przygotowanych w ramach nowej ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ustawa mająca wejść w życie 2023 roku nie przyniesie zmian obyczajowych, ale za to prawnie ustanowi nowy zawód i usprawni proces pochówku.

31.10.2022
12:18
Będzie elektroniczna karta zgonu i baza danych o cmentarzach. Cyfryzacja obejmie także zmarłych
REKLAMA

Jak informuje Portal Samorządowy powołując się na Polską Agencję Prasową, prace nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych zbliżają się ku końcowi. Docelowo nowa ustawa ma zastąpić ustawę z 1959 roku, która według ustawodawców "nie odpowiadała wyzwaniom współczesnego świata".

REKLAMA

Cyfryzacja na cmentarzach. Karty zgonu tylko online, obowiązkowe mapy cmentarzy w internecie

Nowe prawo przewiduje zlikwidowanie papierowej karty zgonu. Na jej miejsce przygotowano dokument w całkowicie elektronicznej formie, wystawiany - tak jak dotychczas - przez lekarza. Dane zmarłej osoby będą automatycznie synchronizowane z państwowym rejestrem, a zamiast karty zgonu bliscy zmarłej osoby będą otrzymywać specjalny kod - podobnie jak jest to obecnie z e-receptami.

"Podobnie jak w przypadku e-recepty, bliski zmarłego otrzymywać będzie numer karty zgonu. To bardzo uprości obsługę administracyjną. Poszczególne instytucje będą miały dostęp tylko do tych danych, które są niezbędne dla ich działań"

powiedział PAP pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda

Do sfery cyfrowej przejdą także cmentarze i miejsca pamięci. Nowa ustawa powoła do życia także centralną bazę danych o cmentarzach i miejscach pochówku, w ramach których online dostępne będą mapy cmentarzy, informacje o lokalizacji grobów i osobach pochowanych.

Ponadto baza będzie zawierała dane istotne dla bliskich osoby pochowanej, takie jak termin, do którego grób jest opłacony. Dołączone zostaną do niej także już istniejące bazy, takie jak np. baza grobów weteranów czy baza grobów wojennych.

"Coraz większa liczba właścicieli cmentarzy udostępnia mapy i informacje o osobach pochowanych, ale nadal są to wyjątki. Chcemy, żeby to stało się standardem, dlatego cyfryzacja cmentarzy stanie się obowiązkowa"

- dodał Labuda.

Choć nowa ustawa planowo ma wejść w życie od 1 czerwca 2023 roku, to ustawodawca przewidział niemal trzyletni vacatio legis, podczas którego uzupełniane będą informacje o grobach na potrzeby centralnej bazy danych o cmentarzach. Planowo baza zostanie w pełni uruchomiona 1 stycznia 2026 roku.

Pierwotnie zakładano, że projekt ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych zostanie przyjęty w marcu bieżącego roku. Jednakże przedłużające się uzgodnienia, prace informatyczne, wojna na Ukrainie oraz kryzys energetyczny wydłużyły czas pracy nad nowelizacją prawa.

Wraz z nową ustawą nadchodzą bardziej ekologiczne pochówki i nowy zawód

Cyfryzacja to niejedyna zmiana w prawie pochówkowym. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych doprecyzuje również sposoby, w jakie domy pogrzebowy powinny przygotowywać zwłoki do pochówku, czyniąc je bardziej etycznymi i ekologicznymi.

[...] "W ślad za innymi państwami wprowadzimy limity emisji szkodliwych substancji do powietrza z krematoriów, a także przepisy dotyczące materiałów, z których mogą być produkowane urny i trumny."

REKLAMA

Oprócz tego nowe prawo powoła do życia nowy zawód - koroner. Koroner, dotychczas znany Polakom jedynie z filmów i seriali, będzie powoływany przez wojewodę, a jego rolą będzie stwierdzanie zgonu w sytuacjach nietypowych, np. znalezienia ciała w rzece czy miejscu publicznym.

Koronera będą mogły wzywać nie tylko służby mundurowe, ale także służby medyczne czy lekarze rodzinni w przypadku niemożności określenia przyczyny zgonu w pozornie oczywistych warunkach, takich jak np. zgon podczas snu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA