REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Apacz nie wybiera się na emeryturę. Będzie strzelał dronami i laserami

Boeing przedstawił koncepcję przyszłej wersji śmigłowca szturmowego AH-64 Apache. Choć konstrukcja ma już 47 lat, to Apache nie wybiera się na emeryturę. Nowa wersja śmigłowca masę usprawnień i ulepszeń awioniki, może strzelać laserami i odpalać drony. Wkrótce AH-64 Apache służyć będzie w Wojsku Polskim.

18.10.2022
12:01
Apacz nie wybiera się na emeryturę. Będzie strzelał  dronami i laserami
REKLAMA

Choć Amerykanie pracują nad nowym śmigłowcem szturmowym, to wszystko wskazuje na to, że AH-64 Apache będzie służyć w tej roli jeszcze przez trzy dekady. Nic dziwnego, że producent pracuje nad gruntowną modernizacją maszyny.

REKLAMA

Apacze będą głównym śmigłowcem szturmowym armii amerykańskiej przez następne 25-30 lat. Obecnie nie ma nic, co zastąpiłoby Apache

- mówi Jessie Farrington, dyrektor ds. globalnej sprzedaży i marketingu śmigłowców szturmowych w Boeingu.

Dwie zmiany będą kluczowe dla przyszłego AH-64. Po pierwsze ulepszone silniki turbinowe General Electric T901 o mocy 3000 KM każdy opracowane w ramach Programu Ulepszonego Silnika Turbinowego (ITEP).

Silnik zakończył fazę pierwszego testu w lipcu i ma rozpocząć testy w locie jesienią tego roku. Silnik ITEP będzie zapewniał lepszą moc, zasięg i oszczędność paliwa.

Druga ważna zmiana dotyczyć będzie modułowego szkieletu systemu misji. Co kryje się za tą wojskową nowomową? Opcja ta pozwoli na podłączenie różnych czujników lub broni bez konieczności gruntownej przebudowy śmigłowca.

Chodzi o opracowanie standardowych łączy i zapewnienie miejsca na np. nowe komputery czy kamery co pozwoli w łatwy i szybki sposób przygotowywać maszynę do różnych misji.

W ten sposób zmodernizowany Apache będzie też gotowy do zamontowania na nim broni laserowej lub wystrzeliwanych w powietrzu dronów - kamikadze.

Apache zabierze więcej broni

Duże zmiany dotyczyć będą też awioniki i mocy obliczeniowej komputerów AH-64.

Na wizualizacji zmodernizowanego AH-64 w oczy rzucają się natomiast wydłużone skrzydła, aby pomieścić sześć pylonów na uzbrojenie (teraz śmigłowiec posiada cztery).

Ponadto grafika koncepcyjna przedstawia też nowy radar montowany nad wirnikiem głównym, który zastąpiłby AN/APG-78 Longbow. Ulepszony radar może zwiększyć zasięg wykrywania i zwalczania celów.

AH-64E Apache dla Polski

REKLAMA

Polska chce kupić 96 śmigłowców AH-64E Apache. Wersja AH-64E Guardian do służby weszła w 2011 r. W porównaniu do starszych modeli ma wzmocnione silniki. Ponadto ma ulepszone zdolności komunikacyjne - w tym na przykład zdolność do kontrolowania dronów.

Producentem maszyny jest firma Boeing, a w eksploatacji w różnych armiach jest w sumie 1200 śmigłowców Apache, które mają ponad na swoim koncie 4 miliony godzin lotu, z czego 1,3 miliona w walce. AH-64 Apache stanowi trzon floty śmigłowców szturmowych armii amerykańskiej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA