REKLAMA

Piecyk naftowy do ogrzewania mieszkania i domu? Zobacz, co musisz wiedzieć

Rosnące ceny energii sprawiają, że Polacy zastanawiają się, jak inaczej można ogrzewać swoje mieszkania i domy. Niewielkie pomieszczenia można dogrzać, w czym może pomóc piecyk naftowy - alternatywa dla piecyków gazowych.

26.09.2022 15.02
Piecyk naftowy do ogrzewania mieszkania i domu? Ile spala?
REKLAMA

Piecyk naftowy może ogrzewać pomieszczenie dzięki nafcie oczyszczonej. Dzięki temu spalane paliwo nie emituje żadnych zapachów. Jego cena waha się od ok. 280 zł do nawet 400 zł za 20 litrów. Wszystko zależy od samego piecyka i wybranych ustawień, ale szacuje się, że urządzenie spala od 0,22-0,41 litra na godzinę.

REKLAMA

Niektóre modele mają opcję inteligentnego dostosowania się do danej temperatury. Jeżeli zostanie przekroczona zaprogramowana, wówczas piecyk naftowy sam gaśnie. Pozwala to zaoszczędzić ok. 10 proc. paliwa. Przed zakupem warto więc zobaczyć, czy wybrany przez nas sprzęt ma taką możliwość. Przez to piecyk może być droższy, ale za to zaoszczędzimy później na paliwie. Coś za coś.

Plusem piecyków naftowych jest to, że nie wpływają na wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Dlatego mogą stanowić alternatywę dla piecyków gazowych, jeżeli ta funkcja jest dla kogoś istotna.

W sklepach znajdziemy piecyki naftowe knotowe (palnik z knotem, działają na baterie) i laserowe, elektroniczne, bardziej wydajne i energooszczędne.

PIECYK NAFTOWY - KNOTOWY czy ELEKTRONICZNY?

Ile kosztuje piecyk naftowy? Cena zależy od dodatkowych funkcji

Oczywiście - to zależy. Modele różnią się od siebie mocą, pojemnością zbiornika czy dodatkowymi funkcjami, jak możliwość zaprogramowania wyłączenia czy wyłączenia na konkretną godzinę. Warto upewnić się, że piecyk naftowy będzie miał funkcję automatycznego wyłączenia się w wyniku przechylenia bądź upadku. Raczej takie zabezpieczenia powinny być wdrożone, jednak warto mieć gwarancję, że tak jest.

REKLAMA

Ceny piecyków naftowych wahają się od ok. 1100 zł do niecałych 2 tys. Te droższe modele są w stanie ogrzać większe pomieszczenie, nawet do 50 mkw. Trzeba jednak pamiętać, że są to urządzenia służące głównie do dogrzewania pomieszczenia. Mogą sprawdzić się w salonie, sypialni czy łazience, jeżeli nie jest aż tak zimno, aby uruchamiać "całe" ogrzewanie, ale chcemy mieć źródło ciepła.

Niewielki rozmiar piecyków naftowych sprawiał, że bardzo często kupowane były do domków letniskowych, szklarni i tego typu niewielkich miejsc, gdzie nie dało się zagwarantować stałego źródła ciepła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA