REKLAMA

Zwróćcie uwagę na kolor płomieni w kuchence gazowej. Nie próbują was oszukać, ale i tak macie problem

Kryzys energetyczny sprawia, że Polacy inaczej podchodzą do rachunków za prąd, ogrzewanie czy gaz. Na Facebooku pojawiła się sugestia, że kolor płomienia gazu w kuchence może świadczyć o tym, że ten ostatni trafił do nas w złej jakości i płacimy więcej. Zapytaliśmy PGNiG czy to prawda.

30.09.2022 07.17
Kolor gazu w kuchence jest ważny. Może wskazać problem
REKLAMA

"Jeśli płomień jest niebieski, wszystko dobrze (…) Jeśli płomienie zamiast tego są pomarańczowe/czerwone, sprzedają ci gaz zmieszany z większą dawką tlenu, co skutkuje niższą temperaturą płomienia około 900-1200 stopni Celsjusza" - napisał jeden z użytkowników Facebooka, a jego post zaczął krążyć po sieci. Prawie tysiąc polubień i ponad 19 tys. udostępnień.

REKLAMA

Kolor płomienia gazu w kuchence nie świadczy o jego jakości

Nic dziwnego, że ludzie się przestraszyli. Według autora "gaz zmieszany z większą dawką tlenu" sprawia, że zużycie jest większe, a co za tym idzie - wzrasta też koszt użytkowania.

W sytuacji, kiedy dokładnie oglądamy każdy rachunek, taka informacja może zmrozić krew w żyłach. Nie dość, że Rosjanin wkurza Europejczyków kuchenką gazową włączoną non stop, to nam jeszcze wpychają lewy gaz?!

Zapytaliśmy PGNiG, czy faktycznie kolor płomienia gazu w kuchence świadczy o jakości gazu. Odpowiedź brzmi: nie. Ale i tak powinniście się nim zainteresować.

Niepełne spalanie gazu w kuchence gazowej - co je powoduje?

Przyczyn niepełnego spalania gazu w może być kilka. Jedną z podstawowych są zabrudzone palniki. Jeśli więc zobaczymy, że kolor płomienia w kuchence jest inny niż jasnoniebieski, zacznijmy od wyczyszczenia palników.

Naprawa kuchenki gazowej - czyszczenie dyszy
REKLAMA

Niepełne spalanie gazu w kuchence może również być spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji.

- Gdy spada temperatura powietrza zewnętrznego, wiele osób zamyka szczelnie okna, przez co do spalania zużywany jest tlen dostępny w pomieszczeniu. Zapewnienie właściwej wentylacji np. poprzez krótkie, ale intensywne wietrzenie pomieszczeń powinno poprawić proces spalania. Warto także zlecić kontrolę wentylacji grawitacyjnej kominiarzowi. Należy pamiętać, że niepełne spalanie może prowadzić w skrajnych przypadkach do powstawania czadu - wyjaśnia nam PGNiG.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA