REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Technologie

Naukowcy wyliczyli, ile kroków dziennie potrzeba, by zachować zdrowie. Przeciętny Polak robi ich zbyt mało

Do zmniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci nie potrzeba wielogodzinnych, kosztownych sesji z trenerem, ani nawet karnetu na siłownię. Jak dowodzą naukowcy - wystarczy kilka tysięcy kroków dziennie. Przeciętny Polak wykonuje zaledwie połowę sugerowanej przez naukowców liczby kroków.

30.09.2022
11:40
Ile kroków dziennie powinno się robić, by być w dobrym zdrowiu?
REKLAMA

Aktywność fizyczna jest kluczem do utrzymania dobrego zdrowia, jednak wiele osób, z różnych przyczyn nie są w stanie regularnie ćwiczyć. Jak dowodzą naukowcy do zmniejszenia ryzyka przedwczesnej śmierci wystarczy kilka tysięcy kroków dziennie - i to nie tylko na bieżni.

REKLAMA

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney oraz Uniwersytetu Południowej Danii przeanalizowała dane pochodzące z bazy danych brytyjskiego UK Biobank oraz dane pochodzące od 78500 dorosłych osób noszących urządzenia pozwalające na monitorowanie ruchu. Swe odkrycia opisali w czasopiśmie JAMA Internal Medicine.

Ile kroków dziennie powinno się robić? Wystarczy 10 tysięcy

Przygotowania do analizy rozpoczęły się w latach 2013-2015, kiedy to zespół pod przewodnictwem doktora Matthewa Ahmadi i profesora Borja del Pozo Cruz rozesłał 236462 osobom zaproszenie do udziału w badaniu. Na zaproszenie odpowiedziało 44 proc. osób (103684), którym badacze rozesłali akcelerometry do noszenia na nadgarstku, które mierzyły zrobione kroki. Uczestnicy badania mieli za zadanie nosić akcelerometr codziennie przez 7 dni, 24 godziny na dobę.

Następnie za zgodą komisji etycznej, w ten sposób pozyskane informacje zostały połączone z kartami zdrowia uczestników poprzez kilka baz danych i rejestrów, w tym szpitalnych baz danych, rejestrów podstawowej opieki zdrowotnej oraz rejestrów nowotworów i zgonów.

Do ostatecznej oceny włączono tylko osoby, które w ciągu dwóch lat od pomiarów akcelerometrem, były wolne od choroby sercowo-naczyniowej, nowotworu i wczesnego etapu demencji. Naukowcy dokonali również korekty statystycznej dla czynników zakłócających wyniki badania, takich jak fakt, że ludzie, którzy robią więcej kroków, zazwyczaj chodzą szybciej.

Rozmiar i zakres tych badań z wykorzystaniem nadgarstkowych akcelerometrów sprawia, że ich wyniki to - jak dotąd - najbardziej solidny dowód sugerujący, że 10 tysięcy kroków dziennie to złoty punkt dla korzyści zdrowotnych, a szybsze chodzenie wiąże się z dodatkowymi korzyściami.

powiedział dr Matthew Ahmadi

Nie musisz być zawodowym chodziarzem, by pozostać w zdrowiu

Zgodnie z wynikami analizy, już dwa tysiące kroków dziennie zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci - w tym wystąpienia związanych z nimi schorzeń takich jak rak czy choroby sercowo-naczyniowej. Natomiast wykonanie przynajmniej 3800 kroków dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia demencji o 25 proc.

REKLAMA

Zdaniem naukowców złoty środek pomiędzy wysiłkiem a korzyściami dla zdrowia osiąga się przy średnim tempie 9500 kroków dziennie, zmniejszając ryzyko demencji o 50 proc. Zwiększenie prędkości chodu lub zwiększenie liczby kroków przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na wszystkie wzięte pod uwagę choroby oraz zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.

W przypadku przeciętnej osoby 9500 kroków dziennie będzie odpowiadało odległości około 6 do 7 kilometrów. Jednakże badania zakładają liczbę kroków wykonanych w ciągu całego dnia - nie tylko na zewnątrz. Badanie przeprowadzone w 2017 przez Uniwersytet Stanforda wykazało, że w ciągu przeciętnego dnia Polacy wykonują średnio 5249 kroków - o 44 więcej niż Niemcy i 59 mniej niż Czesi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA