REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Konstruktor stworzył robotyczne nogi, które pozwalają wężom chodzić. Zaraz, co?

Tworzymy protezy nóg dla psów, kotów, kaczek, to dlaczego nie dla węży? Takie nietypowe pytanie postawił jeden z amerykańskich youtuberów-konstruktorów, który za cel obrał sobie stworzenie nóg dla węży, które uprzednio zostały im odebrane przez proces ewolucji.

16.08.2022
19:46
Konstruktor stworzył robotyczne nogi, które pozwalają wężom chodzić
REKLAMA

Internetowi twórcy i zwierzęta to mieszanka wybuchowa. Z jednej strony ma potencjał do tworzenia najbardziej urokliwych wideo w internecie, z drugiej napędza budzące kontrowersje i szkodliwe treści, takie jak TikTokowa armia żab. Najnowsze dzieło youtubera-konstruktora, Allena Pana stoi mniej-więcej pośrodku tej osi. W swym nowo opublikowanym filmiku prezentuje on możliwości autorskiego projektu robotycznych nóg dla... węży.

REKLAMA

Allen Pan to amerykański youtuber, który swój kanał poświęcił nauce i autorskim konstrukcjom. Jego wynalazki często nawiązują do dzieł popkultury, takich jak ziejące ogniem Pokemony czy poradnik, jak stworzyć miecz świetlny.

Tego lata youtuber postanowił sprawdzić, czy uda mu się przemycić węże przez ochronę lotniska. Do "eksperymentu" mężczyzna planował wykorzystać żywego węża, jednakże ten mu uciekł, więc zamiast tego wykorzystał silikonowe atrapy. Spotkał się z falą krytyki ze strony widzów, którzy oskarżyli go o m.in. okrucieństwo wobec zwierząt.
Aby odbudować reputację i udowodnić, że Pan nie jest wrogiem węży, konstruktor opracował nowe, niecodzienne urządzenie dedykowane gadom: zestaw robotycznych nóg, które zapewniają wężom kończyny, uprzednio odebrane przez proces ewolucji.

Protezy nóg... dla węży?

Pan pracę nad nogami rozpoczął od zebrania informacji na temat węży - tego czy posiadały one odnóża oraz tego, jakie współczesne gatunki gadów posiadające kończyny są najbliższe współczesnym wężom.

Biorąc pod uwagę wiedzę jaką zebrał, Allen skonstruował pierwszą parę zdalnie sterowanych odnóży, które "przetestował" pluszowy wąż. Po testach prototypu youtuber zaprojektował model skafandra w kształcie rury, z którego wąż może swobodnie korzystać, w tym wchodzić i wychodzić.
Części niezbędne do skonstruowania wydrukował na drukarce 3D, natomiast główny element jest zwykłą rurą. Nogi kostiumu są zdalnie sterowane przy pomocy komputera.

Opracowanie zdalnie sterowanych nóg nie było końcem projektu, gdyż przed youtuberem stało kolejne wyzwanie: odwzorowanie chodu gadów. Allen udał się do najbliższego sklepu zoologicznego, aby zaprogramować domyślny chód maszyny, tak by naśladował on chód jaszczurek.

Ostatnim krokiem Allena Pana było nic innego, jak przetestowanie konstrukcji - tym razem na żywym wężu. W znalezieniu odpowiedniego węża pomógł mu granddaddyherps1904 - hodowca pytonów. Oprócz udostępnienia mu jednego ze swych podopiecznych, czuwał nad bezpieczeństwem tak węża jak i Allena.

Testy urządzenia zdaniem youtubera przebiegły pomyślnie - nogi działały, aktywnie przemieszczając zwierzę, natomiast wąż mógł swobodnie wchodzić i wychodzić z "kostiumu". Nogi były sterowane za pomocą komputera, jednakże mimo to wąż podczas chodu nie zdecydował się opuścić rury.

Czy węże miały odnóża? Okazuje się, że tak

REKLAMA

Według naukowców węże żyjące około 100-150 milionów lat temu posiadały odnóża. U najstarszych gatunków węży, takich jak pytony czy boa, można zauważyć pozostałości po ich przodkach pod postacią niewielkich kości ukrytych pośród ich mięśni, jednakże "nowsze" gatunki węży kompletnie zatraciły resztki nóg.

Odnaleziony w 2015 roku szkielet czterokończynowego węża wzbudził ogromne emocje wśród naukowców, gdyż był on pierwszą tego typu skamieliną, która potwierdza teorię, że antyczne węże posiadały nogi. Natomiast według najnowszych badań za brak nóg u węży odpowiada DNA, które podczas rozwoju embrionu węża wyłącza gen odpowiedzialny za wykształcenie się nóg.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA