Wycieki matur odejdą w niepamięć. Arkusze zostaną zabezpieczone specjalnymi nadajnikami
W czasie tegorocznych matur unieważniono aż 244 prace. Przed niemal każdym egzaminem maturalnym gdzieś w sieci pojawia się wyciek pytań, więc każdy, kto odrobinę lepiej radzi sobie z zasobami internetu, jest w stanie podpatrzeć niektóre z nich przed przystąpieniem do egzaminu dojrzałości. CKE chce położyć temu kres - wycieki matur odejdą w niepamięć.
Już 23 sierpnia rozpoczną się poprawkowe egzaminy maturalne, do których w tym roku podejdą ponad 52 tys. osób, z czego 42 tys. poprawiać będą egzamin z matematyki. Centralna Komisja Egzaminacyjna woli uniknąć kolejnej kompromitacji i przedwczesnego wycieku pytań maturalnych, więc zabezpieczy arkusze w specjalny sposób.
Matura 2022 - wyciek pytań mają powstrzymać nadajniki.
Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, już w maju zapowiadał wprowadzenie nowych metod zabezpieczenia przesyłek z arkuszami egzaminacyjnymi, by zniwelować prawdopodobieństwo ewentualnego wycieku. A ten, jak przekonuje w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, następuje niemal z pewnością na szczeblu szkolnym i ma charakter zorganizowanej akcji:
Teraz TVN24 donosi, iż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, system zostanie uszczelniony na etapie zbliżających się egzaminów poprawkowych, które odbędą się 23 sierpnia. Do losowych przesyłek kurierskich dołączone zostaną nadajniki, które będą wysyłać sygnał do centrum monitoringu. W wywiadzie dyrektor tłumaczył, jak ma to działać:
Innymi słowy, jeśli jakiś nauczyciel otworzy przesyłkę, by zrobić zdjęcia arkuszy i udostępnić je swoim uczniom, okręgowa komisja egzaminacyjna otrzyma o tym powiadomienie i będzie można na tej podstawie chociażby unieważnić egzamin w danej placówce. Rozsyłanie nadajników ma na razie charakter pilotażu, zaś Marcin Smolik zapewnia, że w kolejnych latach wprowadzane będą zmiany na poziomie systemowym, a także stosowane nowe sposoby zabezpieczania arkuszy.
Co grozi za wyciek matur?
Proceder wycieku pytań maturalnych trwa od lat i choć z roku na rok liczba unieważnionych prac maleje, to wciąż przed każdym egzaminem do sieci trafiają pytania. Co grozi nauczycielowi lub uczniowi za ujawnienie informacji o pytaniach egzaminacyjnych przed czasem?
Nauczyciel na mocy art. 76 Karty Nauczyciela może otrzymać następujące kary:
- Nagana z ostrzeżeniem
- Zwolnienie z pracy
- Zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania
- Wydalenie z zawodu nauczyciela
Ponadto nauczyciel i uczeń mogą odpowiadać także za zarzuty z art. 266 Kodeksu Karnego (ujawnienie informacji w związku z wykonywaną funkcją) oraz art. 267 (bezprawne uzyskanie informacji).
Niestety, o ile polskie prawo przewiduje kary za przecieki maturalne, tak wykrywalność przestępstw w tym obszarze jest zerowa. CKE w ostatnich latach dwukrotnie zawiadomiła prokuraturę o wycieku danych, jednak śledztwa w sprawie maturalnych przecieków utknęły w martwym punkcie i nic nie wskazuje na to, by winni mieli się odnaleźć, a co dopiero mówić o postawieniu zarzutów.