REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Całkiem przyzwoita cena. Doom 64 za darmo

Są takie gry, w które nie wypada nie zagrać i których nie wypada nie mieć w swojej bibliotece. Bez wątpienia jedną z nich jest kultowy Doom 64, który niespełna dwa lata temu został odświeżony na potrzeby nowoczesnych platform. Dziś możesz pobrać tego klasyka zupełnie za darmo.

18.08.2022
21:08
Doom 64 za darmo
REKLAMA

Chyba każdy gracz kojarzy Dooma - pionierską grę, która w swoim czasie zrewolucjonizowała gatunek i w którą do dziś zapaleńcy zagrywają się na dosłownie każdej platformie. Ostatnio nawet jakiś szaleniec uruchomił ją na… ciągniku rolniczym John Deere.

REKLAMA

Fenomen Doom 64

Dwa lata temu, z okazji premiery nowej odsłony serii - Doom Eternal - Bethesda postanowiła przygotować port klasycznej odsłony Doom 64, która w przeciwieństwie do oryginalnego Dooma nigdy nie pojawiła się oficjalnie na innej platformie niż Nintendo 64.

Doom 64 to specjalna edycja gry Doom na konsolę Nintendo 64. Wyróżniała się od innych wersji zupełnie nowym scenariuszem i zestawem poziomów, a także znacząco usprawnionym silnikiem gry względem oryginału. Gra obsługiwała filtrowanie tekstur, bardziej rozbudowaną geometrię poziomów i prostą symulację efektów świetlnych. Stworzono też dla niej od nowa zasoby graficzne i muzykę. To unikalna i zapomniana produkcja. Bardzo ceniona za swoją atmosferę, jednak nigdy nie pojawiła się oficjalnie na żadnej innej platformie niż Nintendo 64.

Maciek wspomina również o innych unikalnych cechach tej gry:

Fani Dooma znają jeszcze jedną unikalną cechę gry Doom 64. Silnik Id Tech 1 napędzający grę nie obsługiwał w żaden sposób piętrowych konstrukcji. To oznaczało, że gracz mógł w grze wspinać się po schodach lub rzucić się w przepaść - nie mógł jednak stanąć na płaszczyźnie, pod którą znajdowała się kolejna. Tymczasem w Doomie 64 w jednym z poziomów znajduje się most, po którym można przejść i... pod którym również można przejść. Do konwersji Dooma na Nintendo 64 swoje ręce przyłożył sam John Carmack, genialny programista odpowiedzialny za wydany na IBM PC oryginał. Ów most to jego autorski hack - co jest dość zabawne, biorąc pod uwagę, że hackowany program jest przecież również jego autorstwa. Swoją drogą cały trójwymiar w Doomie to jedna wielka iluzja. To gra 2D z mechaniką top-down. Dlatego schody są możliwe, a piętra już nie. Pierwszą grą 3D Carmacka był dopiero Quake.

Widać więc jak na dłoni, że Doom 64 to perełka, w którą każdy szanujący się gracz powinien zagrać choć raz w życiu. Teraz można to zrobić zupełnie za darmo.

Doom 64 za darmo w Epic Games Store.

Choć 21 zł, które dotąd trzeba było zapłacić za grę, wcale nie jest kwotą wygórowaną, to dla wielu gracy uczciwa cena jest tylko jedna. Teraz zaś możemy w niej "kupić" Dooma 64. Epic Games Store właśnie rozdaje tego klasyka zupełnie za darmo. Wystarczy wejść do sklepu i przypisać grę do swojego konta, a potem dać się ponieść nostalgii.

REKLAMA
Doom 64 za darmo w Epic Games Store class="wp-image-2306148"
Doom 64 za darmo w Epic Games Store

Doom 64 za darmo będzie dostępny w Epic Games Store do 25 sierpnia. Z perspektywy współczesnego gracza gra może wydawać się mocno archaiczna; zwłaszcza dla młodego pokolenia, wychowanego na wielkich i nowoczesnych grach AAA. Doom 64 jest jednak bardzo ważnym elementem historii gier wideo a teraz, gdy każdy może zagrać w niego za darmo, nie ma żadnego powodu, by tego elementu nie poznać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA