REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Tak młodej planety wcześniej nie odkryto. To prawdziwy kosmiczny noworodek

Międzynarodowy zespół astronomów ogłosił właśnie odkrycie bardzo nietypowej planety. Wróć, planeta może jest i typowa, ale zdecydowanie tak młodej planety jeszcze nie widzieliśmy.

13.08.2022
13:37
as 209
REKLAMA

SPRAWDŹ: Polski paszport działa w Ukrainie jak przepustka VIP. Polak opowiada, jak traktowana jest pomoc

W najnowszym artykule naukowym opublikowanym na łamach periodyku naukowego Astrophysical Journal Letters astronomowie poinformowali o odkryciu planety pozasłonecznej, której wiek szacuje się na zaledwie 1,5 mln lat. W skali życia ludzkiego to 1,5 mln lat to szmat czasu. W skali kosmicznej jednak jest to tak naprawdę noworodek. Dla porównania można powiedzieć, że Ziemia i planety Układu Słonecznego mają ponad 4500 mln lat i wciąż nawet nie osiągnęły połowy swojego docelowego wieku.

REKLAMA
 class="wp-image-2298048"

Warto tutaj zwrócić uwagę na to, jaką unikalną szansę daje obserwowanie tak młodej planety. Badacze podkreślają, że planeta dopiero co się uformowała, przez co wciąż jest jeszcze otoczona gęstą otoczką pyłową, tudzież pozostałościami materii, z której się formowała. Obserwacje takiej planety mogą nie tylko powiedzieć nam wiele o niej samie, ale także o wczesnych etapach ewolucji planet takich jak nasze. O ile obecne modele przewidują jak wyglądały kolejne kroki ewolucji, to jednak dane obserwacyjne pozwalają sprawdzać, czy modele te są właściwe.

REKLAMA

AS 209, bo takie oznaczenie nosi gwiazda, wokół której krąży rzeczona planeta otoczona jest wciąż dyskiem protoplanetarnym, swoistym pierścieniem gazu i pyłu, w którym dopiero powstają planety, księżyce i inne mniejsze i większe obiekty. To właśnie w tym dysku naukowcy obserwujący gwiazdę za pomocą sieci radioteleskopów ALMA dostrzegli nowo narodzoną planetę. W najbliższym czasie układowi temu przyjrzy się dokładniej Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Dzięki temu, że obserwuje on w zakresie podczerwieni, będzie mógł zajrzeć bezpośrednio za otoczkę pyłową i dokładniej przyjrzeć się planecie. Z tego też powodu mam wrażenie, że jeszcze nie raz usłyszymy o układzie AS 209.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA