REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

PS5 ma oficjalne dyski SSD. Testowaliśmy je kilka miesięcy temu, jeszcze bez logo PS na pudełku

Sony poinformowało o pierwszym na rynku oficjalnie licencjonowanym dysku SSD M.2 rozszerzającym skromną pojemność bazową konsoli PlayStation 5. Tak się składa, że testowaliśmy go już kilka miesięcy temu, jeszcze bez logo PlayStation na opakowaniu.

13.07.2022
8:36
PS5 z oficjalnym dyskiem SSD. Jak teraz działa Playstation?
REKLAMA

PlayStation 5 to rewelacyjna, świetnie przemyślana konsola. W naszej opinii platforma jest znacznie bardziej udana niż PS4 oraz PS3. DualSense to absolutny przełom w obszarze kontrolerów, z kolei postawienie na PCIe Gen4 radykalnie skraca czasy ładowania i przyspiesza działanie gier. Do tego PS5 nie buczy jak startujący odrzutowiec, za co na zawsze zapamiętam moje PS4 Pro. Jednak jak każda konstrukcja, również konsola PlayStation 5 nie jest wolna od wad oraz słabszych stron.

REKLAMA

Dla mnie jednym z największych problemów PS5 jest skromna pojemność na dane. Posiadacze konsoli otrzymują zaledwie 667 GB na gry wideo. Pamiętam, że swój przydział gigabajtów wypełniłem już w dwa tygodnie po premierze urządzenia. Pewnym ratunkiem jest podłączenie zewnętrznego dysku HDD, ale na nim możemy trzymać wyłącznie gry dla PS4, uruchamiane w trybie kompatybilności wstecznej. Dlatego kupno dodatkowego SSD, możliwego do zainstalowania w konsoli PlayStation 5, było dla mnie tak samo istotne jak zakup drugiego pada DualSense.

SSD, na które zwróciłem uwagę kilka miesięcy temu, stało się pierwszym licencjonowanym dyskiem PlayStation 5

 class="wp-image-2257641"

Model WD_BLACK SN850 NVMe w wersji z radiatorem wkręcałem do mojego PS5 już w styczniu 2022 roku. Wtedy dysk od Western Digital nie był jeszcze oficjalnie licencjonowanym produktem PlayStation, a oznaczeń PS czy Sony trudno było szukać na czarnym opakowaniu. Nośnik zwrócił moją uwagę świetnym wykonaniem oraz wyższymi parametrami niż rekomenduje to Sony. SN850 zdecydowanie nie należy do dysków tanich, ale nie chciałem eksperymentować z pamięciami mniej uznanych producentów. PlayStation 5 było wtedy niemal niemożliwe do zdobycia na wolnym rynku, toteż wolałem nie kusić losu.

Instalacja dysku SSD wewnątrz PlayStation 5 okazała się bajecznie prosta, a relacja krok po kroku z tego procesu, również z moimi zdjęciami, jest dostępna pod tym adresem. Co prawda nie obyło się bez drobnych problemów, ale te miały naturę czysto software'ową, czyli leżały po stronie Sony. Udało się je jednak błyskawicznie rozwiązać, a sam dysk nigdy nie sprawiał żadnych problemów, mimo kilku miesięcy intensywnego wieczorowego grania.

Dysk SSD WD_Black SN850 jest pierwszym licencjonowanym dyskiem PlayStation 5

Jeśli chodzi o same gry wideo, WD_Black SN850 okazał się szybszy od dysku fabrycznego. Dying Light 2 wczytuje się szybciej o 4 sekundy. Assassin's Creed Valhalla dostał 2-sekundowego przyspieszenia. Różnica była znacznie mniejsza w przypadku gier bezpośrednio od PlayStation Studios - Horizon Forbidden West czy Ratchet and Clank: Rift Apart - gdzie szybszy SSD od Western Digital urywał zaledwie dziesiąte części sekundy.

Słowem: jest szybciej, ale od prędkości znacznie, znacznie ważniejsza jest pozyskana pojemność.

Teraz WD_BLACK SN850 NVMe doczekał się nowego wydania, jako pierwszy dysk SSD z oficjalną licencją PlayStation

 class="wp-image-2257653"

Chociaż parametry tego dysku SSD w żaden sposób się nie zmieniają, nabywając produkt z licencją Sony mamy pewność: ten sprzęt zadziała idealnie z konsolą PlayStation. Nie ma mowy o żadnym problemie albo awarii. Do tego korzystanie z licencjonowanych rozwiązań sprawia, że te nie mogą być podstawą odstąpienia od przysługujących nam praw gwarancyjnych w razie pojawienia się jakiegoś problemu. Sony staje się bowiem gwarantem tego, że dysk WD_BLACK SN850 NVMe działa z PlayStation 5 doskonale i nie wpływa negatywnie na działanie konsoli.

REKLAMA
  • WD_BLACK SN850 NVMe 1 TB: 899 zł
  • WD_BLACK SN850 NVMe 2 TB: 1599 zł

Dysk SSD WD_BLACK SN850 NVMe w wersji dla PlayStation 5 będzie sprzedawany w Polsce od połowy sierpnia 2022 roku, w dwóch wariantach pojemności: 1 TB oraz 2 TB. Za mniej przestrzeni zapłacimy 899 złotych, za więcej 1599 złotych. Jak wspomniałem, zdecydowanie nie są to dyski tanie, ale za to bardzo solidne i świetnie wykonane. Przekonuję się o tym w zasadzie codziennie, chwytając za DualSense'a.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA