REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Pierwszy arabski astronauta z pełnowymiarową misją. Poleci na ISS na pokładzie Crew Dragon

Jak dotąd jedynie jeden arabski astronauta Hazza Al Mansoori odwiedził Międzynarodową Stację Kosmiczną. W 2019 roku spędził na pokładzie orbitalnego obserwatorium osiem dni. W 2023 roku to się zmieni. Pierwszy arabski astronauta poleci tam na pełnowymiarową misję.

26.07.2022
12:58
Sultan Al Neyadi
REKLAMA

Sultan Al Neyadi jeszcze kilka lat temu raczej nie przypuszczał, że kiedykolwiek poleci w przestrzeń kosmiczną. Do 2018 roku był inżynierem zajmującym się bezpieczeństwem sieci w Siłach Zbrojnych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To właśnie w 2018 roku, razem z Al Mansoorim Al Neyadi został wybrany do program kosmicznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

REKLAMA

Obaj astronauci przeszli standardowe szkolenie realizowane przez NASA. W 2019 to Al Mansoori został przydzielony do pierwszego lotu kosmicznego realizowanego na pokładzie statku Sojuz. Teraz jednak Al Neyadi doczekał się swojej kolejki.

Można nawet powiedzieć, że opłacało się czekać, bowiem w przeciwieństwie do ośmiu dni Al Mansooriego, Al Neyadi będzie mógł spędzić na pokładzie stacji całe sześć miesięcy.

Astronauta aktualnie przygotowywany jest do lotu na pokładzie statku Crew Dragon w ramach misji Crew-6, której początek zaplanowany jest na wiosnę 2023 roku. Tak jak inni astronauci, także Al Neyadi w toku swojej misji będzie wykonywał liczne eksperymenty badawcze realizowane w ramach arabskiego programu astronautycznego.

REKLAMA

Na pokładzie statku Crew Dragon, dołączą do niego amerykańscy astronauci Stephen Bowen oraz Woody Hoburg, oraz rosyjski kosmonauta Andriej Fiediajew.

Informację o wyborze astronauty umieścił dzisiaj na Twitterze szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum, emir Dubaju i wiceprezydent ZEA. Chwilę później jego post podał także Sultan Al Neyadi dziękując za wybór właśnie jego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA