REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Ten prosty zabieg pomaga odżyć roślinom. W polskim mieście wprowadzili dziurawe krawężniki

W polskich miastach nie brakuje krawężników będących w fatalnym stanie - wie o tym każdy pieszy. Tylko że nie o fuszerkę chodzi. Okazuje się, że celowe pozostawienie szczelin może mieć pozytywny wpływ na zieleń w mieście.

05.07.2022
18:15
Mikroretencja. Nierówny krawężnik pomaga zatrzymać wodę
REKLAMA

Dołącz do Amazon Prime z tego linku, skorzystaj z promocji (30 dni za darmo) i kupuj taniej podczas pierwszego Amazon Prime Day w Polsce.

Retencja wody to temat, o którym znowu głośno z powodu upalnych dni i braku opadów deszczu. Susza trwa w zasadzie od lat, więc każde działanie pozwalające dłużej utrzymać się wodzie jest na wagę złota. Gdańsk pokazuje, jak w prosty sposób podlać kwiaty.

REKLAMA

Dzięki wyrwom w krawężniku woda nie spływa prosto do studzienki, tylko może zahaczyć również o niewielkie tereny zielone. Niby nic, a w ten sposób udaje się zatrzymać od 30 do nawet 60 litrów wody na metr kwadratowy.

Gdańskie Wody już od dłuższego czasu wymagają od inwestorów (i prywatnych, i miejskich), by w ramach realizowanej inwestycji zadbali też o retencję - zauważa portal trójmiasto.pl.

Mikroretencja sprawdza się podczas ulew i suszy

Takie działania się opłacają, bo Gdańsk został uznany jako miasto, które najlepiej radzi sobie z wodną polityką.

Z kolei jak wyjaśnia prezes zarządu Gdańskie Wody Ryszard Gajewski, podstawowy proces to ewapotranspiracja (proces odprowadzania pary wodnej do atmosfery wskutek parowania roślin czy gleby) i wzrost uwilgotnienia gleby. Dodatkową zaletą jest opóźnienie spływu do kanalizacji tego, co się nie zmieści.

Jeżeli nie zatrzymamy wody w miejscu opadu, to nastąpi jej szybki spływ do kanalizacji. Następnie przepustowość zostanie przekroczona i dojdzie do wybijania studzienek. Kierowanie wody najpierw na zieleń wypłaszcza fale dużego napływu wody. Dzięki temu kanalizacja może sobie lepiej poradzić z jej nadmiarem. Takie obiekty tzw. "mikro retencji" sprawdzają się zarówno w przypadku ekstremalnych deszczy, jak i okresów suszy. Przejmują nadmiar wody podczas ulew i magazynują ją na czas niedoboru opadów - tłumaczył Gajewski.

Przez lata w wielu miejscach w Polsce i na świecie, jak zauważyła prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, taktyka była inna: by woda jak najszybciej trafiła do systemów kanalizacyjnych. Teraz, gdy jej brakuje, trzeba sięgać po każdą metodę pozwalającą utrzymać ją na powierzchni. Dziurawe krawężniki pasują.

I jak widać, niestety nie przeszkadzają też kierowcom

Zdjęcie wrzucone przez Ryszarda Gajewskiego spokojnie mogłoby trafić do albumu "Polska na jednym obrazku". Kawałek zieleni i tak musi być podbity przez nieustraszonego samochodziarza.

Swoją drogą, już zaczynam się obawiać, że przypadkowa fuszerka zacznie być wykorzystywana jako argument. A takich nie brakuje, niestety:

REKLAMA

Może i chodniki są dziurawe i łatwo się przewrócić, ale wiecie, dzięki temu woda szybciej trafi do gleby!

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA