REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Truskawkowa pełnia Księżyca, czyli kolejny superksiężyc w tym roku już dzisiaj!

Już dzisiaj, we wtorek 16 czerwa, czeka na nas truskawkowa pełnia Księżyca. To już kolejny superksiężyc w 2022 roku. O której godzinie najlepiej oglądać oglądać ten spektakl na niebie? Wszystko wyjaśniamy.

14.06.2022
19:52
Truskawkowy superksiężyc: pełnia 2022. Kiedy i o której oglądać
REKLAMA

Krążąc wokół Ziemi, Księżyc na zmianę zbliża się i oddala od naszej planety. Kiedy jednak w okolicach pełni Księżyc jednocześnie znajduje się najbliżej Ziemi, mamy do czynienia z tzw. superksiężycem. Pełnia w takim przypadku wygląda wyjątkowo, bowiem tarcza Księżyca jest nieznacznie, ale jednak większa niż zwykle. Właśnie dzisiaj będziemy mieli do czynienia z taką pełnią.

REKLAMA

Dokładnie po przeciwnej względem słońca stronie Ziemi Księżyc znajdzie się o godzinie 13:52 polskiego czasu. Problem jednak w tym, że wtedy Polska będzie znajdowała się po tej stronie Ziemi, która zwrócona będzie do Słońca. Nie zmienia to jednak faktu, że do zachodu Słońca sytuacja niewiele się zmieni (Księżyc okrąża Ziemię raz na 28 dni), a więc, kiedy Ziemia obróci się o kolejne 90 stopni wokół swojej osi, będziemy mogli także zobaczyć Księżyc w pełni.

Superksiężyc nie jest wcale taki super

Truskawkowa pełnia Księżyca to kolejny superksiężyc w 2022 roku

Kiedy Księżyc w końcu wyłoni się spod horyzontu, jego tarcza będzie wciąż oświetlona w 99,7 proc. Choć Księżyc znajdzie się najbliżej Ziemi kilka godzin później, to jednak warto poszukać pełni Księżyca na niebie, wtedy kiedy będzie wyłaniał się spod horyzontu. Doświadczenie pokazuje, że superksiężyc widziany bezpośrednio na tle drzew i budynków, obiektów, których rozmiary intuicyjnie znamy, wydaje się największy. Kiedy już Księżyc znajdzie się wysoko na niebie, nie mamy żadnego punktu odniesienia, który pozwoliłby nam ustalić, czy faktycznie jest on duży, czy nie.

Tutaj taka ciekawostka. Wyobraź sobie, że widzisz Księżyc "stojący" dokładnie na horyzoncie. Na nim stawiasz kolejny Księżyc w pełni, na nim kolejny itd., aż dojdziesz do zenitu, czyli punktu znajdującego się dokładnie nad twoją głową. Jak myślisz: ile Księżyców w pełni zmieści się w jednej linii od horyzontu do zenitu? Odpowiedź na końcu.

Naturalnie pełni Księżyca powinniśmy dzisiaj szukać na wschodnim horyzoncie po godzinie 21:40. Górowanie jak to w przypadku pełni przypadnie w okolicach północy, aby Księżyc ostatecznie schował się pod horyzontem o 3:39.

Truskawkowa pełnia Księżyca? Dlaczego truskawkowa?

REKLAMA

Nazwy takie jak Księżyc truskawkowy, pełnia księżyca myśliwych, burzowa pełnia księżyca to nieoficjalne nazwy nadawane w zależności od pór roku i wydarzeń pochodzących zazwyczaj z kalendarza rolniczego mających miejsce w okolicach pełni. Jakby nie patrzeć teraz mamy okres zbiorów truskawek - stąd i nazwa: truskawkowa pełnia Księżyca.

Aha, odpowiedź. Tarcza Księżyca w pełni ma 0,5 stopnia średnicy. Od horyzontu do zenitu jest 90 stopni. Oznacza to, że wbrew temu co nam się wydaje, od horyzontu do zenitu dałoby się ustawić aż 180 tarcz Księżyca w pełni. Spróbuj sobie to zwizualizować dzisiaj wieczorem gdy zobaczysz Księżyc na niebie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA