REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Te wyspy znikną z powierzchni Ziemi. Jedynym ratunkiem jest pływające miasto

W emitowanym w poniedziałek 20 czerwca w Polsat News programie Debata Dnia poseł Janusz Kowalski z Solidarnej Polski przekonywał, że zmiany klimatyczne to tylko ideologia, a na świecie nic się nie zmienia, bo "czasami jest ciepło, a czasami jest zimno i zawsze tak było". Tymczasem po drugiej stronie świata, mieszkańcy Malediwów przygotowują się do tego, że ich kraj w ciągu najbliższych stu lat całkowicie zniknie z powierzchni Ziemi.

21.06.2022
8:31
Pływające miasto już powstaje. Inaczej Malediwy utonęłyby
REKLAMA
  • Malediwy to kraj wyspowy, który może zniknąć z powierzchni Ziemi w ciągu zaledwie 80 lat.
  • Ponad 80 proc. jego powierzchni położona jest mniej niż 1 metr n.p.m. Prognozy wskazują, że na skutek zmian klimatycznych poziom morza do 2100 roku wzrośnie o metr.
  • Władze Malediwów we współpracy z holenderskim biurem projektowym rozpoczęły budowę pierwszego pływającego miasta, do którego będą mogli się przenieść mieszkańcy znikających wysp.
REKLAMA

Ostatnie słowa poprzedniego akapitu brzmią brutalnie, choć nie ma w nich ani grama przesady. Malediwy położone są na 1190 mikroskopijnych wysp, których powierzchnia nigdy nie wznosi się na więcej niż na metr wysokości. Zważając na to, że woda w otoczeniu Malediwów na skutek ocieplenia klimatycznego spowodowanego przez człowieka podniesie w najbliższych stu latach swój poziom o ponad metr, pół miliona mieszkańców tego kraju zostanie bez dachu nad głową oraz bez lądu, na którym można by było ten dom wybudować.

Pływające miasto na Malediwach - wizualizacje

Pływające miasto na Malediwach już powstaje

Niezmiernie zatem cieszy, że zaledwie kilka minut od archipelagu Malediwów siłami specjalistów powstaje całe pływające miasto, w którym znajdą się zarówno domy mieszkalne, szkoły, przedsiębiorstwa rolnicze, parki, kawiarnie, sklepy jak i punkty usługowe, które samodzielnie będą mogły służyć nawet 20 000 mieszkańców. Fakt, że cała konstrukcja miasta powstanie w ciągu zaledwie pięciu lat i będzie unosiła się na wodzie jest kluczowy. Niezależnie od tego ile woda się podniesie w tym rejonie świata, miasto zawsze będzie znajdowało się na jej powierzchni. Warto tutaj zauważyć, że podobne projekty budowane są także w Korei Południowej czy na Morzu Bałtyckim.

Tak będzie wyglądało pływające miasto na Malediwach
REKLAMA

5000 komponentów, z jakich zbudowane będzie pływające miasto zostanie połączonych ze sobą pod wodą za pomocą potężnego betonowego stelażu, który odpowiednimi stalowymi, teleskopowymi łącznikami zostanie zacumowany do dna. Pierwsze segmenty zostaną zaprezentowane jeszcze w tym miesiącu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do pływającego miasta w 2024 roku, a całość zostanie ukończona do 2027 roku.

Za budowę pływającego miasta odpowiada wspólnie rząd Malediwów i holenderski deweloper Dutch Docklands. Za projekt natomiast odpowiada holenderskie Waterstudio, które od ponad dwudziestu lat projektuje pływające domy, szkoła czy ośrodki zdrowia i ma na swoim koncie już ponad 300 takich budynków.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA