1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nowy napęd do rolet od Somfy potrzebuje tylko odrobiny słońca

Lokowanie produktu: Somfy

Rolety to element wyposażenia domu, o którym myśli coraz więcej osób. Pozwalają oszczędzić na ogrzewaniu zimą, latem ograniczają koszty klimatyzacji, a do tego podnoszą bezpieczeństwo i zapewniają prywatność. 

07.06.2022
20:00
Somfy Oximo Solar io

Zazwyczaj bowiem montaż rolet wyposażonych w napędy wymaga doprowadzenia do nich zasilania. A to oznacza konieczność kucia, prowadzenia przewodów, a następnie maskowania ich i naprawiania powstałych przy okazji zniszczeń. To w sumie i tak uproszczony opis całego procesu - wiem o tym, bo sam niedawno przez to przechodziłem.

Można to jednak zrobić lepiej, łatwiej i przy okazji nie przejmować się wzrostem rachunków za prąd, którego zużycie wygenerowałoby kilka albo kilkanaście nowych napędów do rolet.

Tym sposobem może być Oximo Solar io.

Czyli najnowsze rozwiązanie do rolet od Somfy, które nie wymaga podłączania do naszego domowego zasilania i jest w całości samowystarczalny. Energia niezbędna do zasilenia napędu pochodzi bowiem z panelu słonecznego umieszczonego na kasecie rolety.

W rezultacie jedynym elementem, który wymaga wiercenia w ścianie, jest sama roleta. Nie ma potrzeby przebijać się aż do wnętrza domu, więc jeśli jesteśmy w trakcie remontu albo po prostu  podjęliśmy decyzję o montażu rolet -  z Oximo Solar io będzie dużo łatwiej i przy okazji szybciej.

Nie trzeba się obawiać, że napęd zasilany energią słoneczną zadziała tylko w dzień. W skład zestawu, poza samym napędem (z detekcją przeszkód, ochroną przed mrozem) i panelem o wymiarach 47x6 cm, wchodzi również akumulator. Jedno jego pełne naładowanie wystarczy na kolejnych 45 dni, więc nawet jeśli tylko raz na ponad miesiąc będziemy się cieszyć słońcem, a poza tym naszą okolicę spowije nieprzenikniony mrok - roleta i tak będzie w pełni funkcjonować przy wykonaniu dwóch cykli zamykanie/otwieranie rolet dziennie.

Akumulator można przy tym zamontować zarówno wewnątrz kasety, jak i poza nią, jeśli jest np. zbyt mała. W tym drugim przypadku akumulator chroni aluminiowa obudowa i ponownie - nie trzeba go przykręcać. Przy odpowiednim podłożu wystarczy dwustronna taśma klejąca.

Sterowanie roletami? W tej kwestii mamy sporą dowolność. Możemy zarządzać nimi np. za pomocą nadajnika naściennego Smoove io, za pomocą pilotów, albo - i to pewnie będzie bardzo chętnie wybierana opcja - za pomocą centrali TaHoma switch i aplikacji mobilnej. Możemy w ten sposób nie tylko z dowolnego miejsca na świecie otworzyć albo zamknąć rolety, ale też ustawić dla nich harmonogram, co na dłuższą metę świetnie się sprawdza.

I to wszystko, co trzeba wiedzieć o Oximo Solar io?

W zasadzie tak. Nie ma tutaj żadnych skomplikowanych zasad użytkowania  czy niezrozumiałej instalacji. Właściwie cały proces montażu jest prostszy niż w przypadku standardowego podłączania do domowej instalacji elektrycznej - a już na pewno jest przy tym mniej zabawy z kuciem i wierceniem.

Efekt końcowy jest natomiast taki sam. Może nawet i lepszy, bo jesteśmy bardziej ekologiczni, korzystamy z odnawialnych źródeł energii i nie zużywamy dodatkowego prądu z sieci, który w naszym kraju niekoniecznie jest czysty.

Nie musimy się też martwić o to, że takie rozwiązanie może być mniej trwałe. Cały zestaw objęty jest 7-letnią gwarancją przy zakupie w sieci Somfy Expert, natomiast prognozowana żywotność akumulatora to ponad 8 lat (można go wymienić bez naruszania reszty zestawu), a panelu słonecznego - ponad 20 lat.

Jest też jeszcze jeden ogromny plus takiego rozwiązania, które widzę z perspektywy mojego domu. Jeśli zabraknie u mnie zasilania - co czasem się zdarza - nie jestem w stanie zrobić zbyt wiele z roletami. W przypadku Oximo Solar io takiego problemu nie ma.

Warto natomiast sprawdzić, czy mamy wystarczająco dużo światła dziennego.

Somfy udostępnia odpowiednią aplikację, która pozwoli nam to szybko sprawdzić przed zakupem. Solar by Somfy wymaga od nas tylko podania lokalizacji, wymiarów okna, które chcemy przesłonić roletą, a także zrobienia zdjęcia widoku z okna, żeby można było ocenić, czy mamy wystarczający dostęp do nieba.

Sprawdziłem tę aplikacją kilka swoich okien i wychodzi na to, że bez większych problemów napęd Oximo Solar io sprawdziłby się u mnie... wszędzie. Nawet w przypadku sporych drzwi balkonowych.

Gdybym wiedział o tym kilka lat temu, kiedy odnawiałem dom. Może nie musiałbym się do dzisiaj zastanawiać, jak zamaskować te wszystkie dziury i przewody, które w budownictwie z początku XX w., z odsłoniętymi cegłami od wewnątrz, raczej trudno ukryć.

Lokowanie produktu: Somfy
Najnowsze