REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Entuzjaści kosmosu dostaną wypasione planetarium. Znajdzie się tam największy teleskop w Polsce

Białystok otwiera planetarium, które w budowie było od 2019 roku. W weekend szykuje się też ponowne otwarcie remontowanego planetarium w Chorzowie. Entuzjaści kosmosu mają więc kolejne dwie lokalizacje, które warto odwiedzić.

09.06.2022
16:18
Planetarium Śląskie i w Białymstoku otwierają się dla pasjonatów
REKLAMA

W planetarium w Białymstoku na widzów czeka specjalna kameralna sala z półsferycznym ekranem o średnicy 7 metrów, mieszcząca 32 osoby. Najważniejszym elementem wyposażenia jest nowoczesny system cyfrowej projekcji typu fulldome Dodatkowo dwa rzutniki stanowiące system optyczny Navitar Fisheye (USA) o rozdzielczości 4K umożliwiają generowanie obrazu 3D oraz 2D wysokiej jakości. Nagłośnienie zapewnia Sound Surround 5.2.

REKLAMA

Tym wszystkim cieszyć można się na "wygodnych, odchylanych fotelach".

Planetarium w Białymstoku chwali się teleskopem

ASA 600 to największy, profesjonalny i jedyny, jak do tej pory, teleskop firmy ASA Astrosysteme GmbH (Astro Systeme Austria) zainstalowany w Polsce. Posiada on kwarcowe zwierciadło główne o średnicy 60 cm. Konstrukcja tuby teleskopu to układ optyczny Ritchey-Chrétien (RCT) lub krócej RC. Wykonana została z włókna węglowego, co zapewniło jej niezwykłą sztywność i stabilność. Większość dużych profesjonalnych teleskopów badawczych to właśnie podobne układy Ritchey-Chrétien np. Kosmiczny Teleskop Hubble'a czy jedne z największych na świecie teleskopy Keck Observatory na Hawajach. RCT oferuje bardzo dobre parametry optyczne poza osią i posiada bardzo krótką tubę optyczną oraz kompaktową konstrukcję dla danej ogniskowej. Całkowita waga tuby to 105 kg – informował Leszek Hus, współwłaściciel firmy Delta SP.J. Krentowski Hus, odpowiedzialnej za dostawę i montaż teleskopu do białostockiego obserwatorium.

W planetarium będzie można brać udział w lekcjach i obserwacjach astronomicznych - w tym oglądania na żywo obrazu z teleskopu.

W ten weekend otwiera się również odnowione Planetarium Śląskie

O imponującej konstrukcji pisaliśmy całkiem niedawno. Na 11 czerwca, a więc najbliższą sobotę, zaplanowano otwarcie Planetarium Śląskiego, którego przebudowa kosztowała ok. 143 mln zł. W tym dniu oprócz koncertów - na scenie przed budynkiem wystąpi m.in. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk pod dyrekcja Krzesimira Dębskiego - będzie można też oglądać "taniec na niebie" 50 dronów.

Za wstęp do planetarium trzeba będzie zapłacić 20 zł - pięć złotych mniej kosztuje bilet ulgowy. 4-osobowa rodzina za wejściówkę zapłaci w sumie 50 zł, a osoby z "Kartą dużej rodziny" wpuszczone zostaną za 42,50.

Planetarium - Śląski Park Nauki na finiszu

W nowym planetarium znajdzie się projektor Chiron III - mogący wyświetlić nie tysiące, a miliony gwiazd i to w rozdzielczości 8K.

REKLAMA

Obraz Drogi Mlecznej będzie składał się z pojedynczych świetlnych punktów! Chiron III będzie zsynchronizowany z systemem cyfrowych projektorów umieszczonych na brzegach ekranu - chwaliło się Planetarium Śląskie.

Atrakcji ma być znacznie więcej. W specjalnych pokojach na własnej skórze będzie można przekonać się, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Pokazywana ma być kilkumetrowa kolumna pogodowa, pozwalająca w krótkim czasie wytworzyć tornado, mgłę bądź opady deszczu czy śniegu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA