REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Teleskop Hubble’a ma w nosie emeryturę. Właśnie wykonał kolejne rekordowe zdjęcie

Kosmiczny Teleskop Hubble’a już od trzydziestu lat obserwuje wszechświat w zakresie widzialnym i w bliskiej podczerwieni. Teraz w ramach przeglądu nieba 3D-DASH zwierciadło teleskopu wykonało najdokładniejszy przegląd nieba w bliskiej podczerwieni.

07.06.2022
15:53
Teleskop Hubble'a zrobił największe zdjęcie kosmosu w bliskiej podczerwieni
REKLAMA
  • Kosmiczny Teleskop Hubble'a wykonał niezwykle dokładne zdjęcie odległego wszechświata w bliskiej podczerwieni.
  • Na zdjęciu naukowcy zarejestrowali liczne galaktyki, które widzimy takimi, jakimi były dziesięć miliardów lat temu.
  • Najciekawsze z odkrytych w ramach tego przeglądu galaktyk będą wkrótce obserwowane precyzyjnym okiem Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.
REKLAMA

Celem projektu 3D-DASH było zarejestrowanie jak największej liczby najwcześniejszych i najodleglejszych galaktyk we wszechświecie i poznanie ich historii. Obiekty zidentyfikowane na tak stworzonym zdjęciu pozwolą wyodrębnić najciekawsze galaktyki, którym będzie można w najbliższych latach przyjrzeć się za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba.

Tak dokładnego zdjęcia tak dużego obszaru Hubble jeszcze nie robił

W ramach badań 3D-DASH astronomowie wykonali pełny przegląd w bliskiej podczerwieni całego pola COSMOS, jednego z najciekawszych obszarów nieba dla badaczy zajmujących się obiektami pozagalaktycznymi. To właśnie tam można z Ziemi dojrzeć najstarsze i najodleglejsze galaktyki we wszechświecie.

 class="wp-image-2210082"
Galaktyki zarejestrowane przez Hubble'a w ramach przeglądu 3D-DASH

Wcześniej ten konkretny obszar nieba był już wielokrotnie fotografowany, ale zawsze z Ziemi, przez co sam obraz był dużo niższej rozdzielczości. Zdjęcie wykonane przez Hubble’a z orbity i to jeszcze w bliskiej podczerwieni (dzięki czemu pył międzygwiezdny i międzygalaktyczny nie wpływają tak istotnie na jakość danych) pozwoli nam teraz dostrzec na tym jednym zdjęciu liczne nowe najmasywniejsze we wszechświecie galaktyki, czy wyjątkowo żarłoczne czarne dziury.

Do wykonania zdjęcia naukowcy posłużyli się nową techniką opracowaną specjalnie dla Hubble’a zwaną DASH (Drift And SHift). Dzięki niej w trakcie obserwacji teleskop tworzy obraz wycinka nieba osiem razy większego od standardowego pola widzianego przez instrumenty Hubble’a, dokładnie w taki sam sposób, w jaki robi się panoramiczne zdjęcie na telefonie. Tak sfotografowany obszar pokrywa wycinek nieba sześciokrotnie większy od tarczy Księżyca w pełni.

REKLAMA

Powyższy rekord na długo jeszcze z nami pozostanie, bowiem następca Hubble’a, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zaprojektowano tak, aby jak najdokładniej przyglądać się mniejszemu wycinkowi nieba niż Hubble. Dlatego on skupi się na dokładniejszych obserwacjach pojedynczych obiektów, które naukowcy odnajdą na najnowszym zdjęciu z Hubble’a. Sytuacja może się dopiero zmienić, kiedy do służby wejdą teleskopy takie jak europejski Euclid czy Kosmiczny Teleskop Nancy Grace Roman. Na to jednak będziemy musieli poczekać do lat trzydziestych.

Zdjęcie wykonane w ramach przeglądu 3D-DASH można interaktywnie przeglądać na stronie projektu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA