1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. RTV

Projektor, którego nie trzeba się bać. Jasny, łatwy w obsłudze, trwały i wcale nie taki drogi. Epson EH-LS300B - wrażenia

Lokowanie produktu: Epson

09.05.2022
9:57
Epson EH-LS300B opinia

Siłą rzeczy tylko projektor jest w stanie zapewnić podobnie intensywne doznania, co te w kinie. Projektory wysokiej jakości mają jednak opinię bardzo drogich, skomplikowanych w obsłudze, konserwacji i użytkowaniu. Tymczasem laserowy EH-LS300B od Epsona to jeden z najlepszych dowodów na to, że czasy tych wyzwań to dziś przeszłość.

Rozwój technologii optycznych sprawił, że producenci projektorów mogą już oferować projektory ultrakrótkiego rzutu w „dających się przełknąć” cenach. To bez wątpienia zaczyna się przyczyniać do popularyzacji tego rodzaju urządzeń. Projektor ultrakrótkiego rzutu, stojący tuż przed ekranem, to urządzenie znacznie łatwiejsze w instalacji i wymagające dużo mniejszych kompromisów w pokoju przeznaczonym do oglądania na nim filmów, transmisji czy grania.

Niektórzy producenci projektorów ultrakrótkiego rzutu naginają wręcz nieco rzeczywistość, przekornie określając je jako laserowe telewizory. I choć to skojarzenie to pewna przesada to, tak faktycznie urządzenia tego rodzaju zajmują, jak telewizor, szafkę RTV, nad którą znajduje się ekran. Ów ekran zazwyczaj odpowiada przekątnej hiperdrogich 100-calowych telewizorów. Jasność obrazu, za sprawą wspomnianego lasera, jest na tyle wysoka, by cieszyć się filmem czy grą wideo, nie było już konieczne w pełni zaciemniać pomieszczenia. Niestety bardzo często cena takiego projektora odpowiada lub nawet przekracza cenę tych drogich telewizorów, co ogranicza potencjalne grono zainteresowanych. Epson wpadł jednak na bardzo dobry pomysł.

Laserowy Epson EH-LS300B ultrakrótkiego rzutu z HDR i 240 Hz. Cena: 8500 zł. Gdzie jest haczyk?

 class="wp-image-2153535"
Epson EH-LS300B

EH-LS300B jest do kupienia w cenie 65-calowego telewizora wysokiej klasy. W zamian oferuje:

 • Technologię 3LCD – jasne, wyraziste kolory
 • funkcjonalność smart TV (Android TV na pokładzie),
 • porządny system audio oparty na głośnikach Yamaha - rzadko obecny nawet w telewizorach klasy premium,
 • zgodność z formatami Ultra HD (w tym HDR10),
 • dołączony ekran  - dostępne są 100- i 120-calowe modele (za dopłatą)
 • Jasny obraz, czytelny nawet przy włączonym świetle
 • Nawet 120-calowy obszar obrazu
 • Wysokie odświeżanie (sport) i niski input lag (gry wideo)
 • Gwarancja na 60 miesięcy lub 12 000 godz.

Każdy, kto ma jakieś pojęcie o ofertach, zapyta od razu, gdzie jest haczyk. I faktycznie, jest. Projektor jest zgodny z formatami 4K, ale jego elektronika downscale’uje je do rozdzielczości 1080p i w takiej formie (choć nadal z HDR) są one emitowane.

 class="wp-image-2153547"
Epson EH-LS300B

Wydaje się, że lepiej mieć w domu projektor 4K niż tylko Full HD. Jednak mając jednak na uwadze miękką specyfikę obrazu z projektora i fakt, że pozostałe cechy obrazu są przenoszone, a także cenę EH-LS300B, wielokrotnie niższą od konkurencji o podobnych lub gorszych parametrach, ale z ostrością 4K - myślę, że mamy tu bardzo mądry kompromis. A jakby tego było mało, jest całkiem niewielki: ma 467 mm szerokości i 400 mm głębokości.

Laserowy projektor – wysoka jakość i trwałość, w praktyce brak kosztów utrzymania.

 class="wp-image-2153550"
Epson EH-LS300B

W projektorze EH-LS300B znajdują się trzy 15,5-milimetrowe panele transmisyjne LCD, wykorzystujące autorską technikę Epsona o nazwie C2 Fine, a także laserowa dioda. Laser emitowany jest w ośrodek fosforu, co w efekcie zapewnia jasne białe światło.

Laserowe projektory cechują się bardzo długą żywotnością. Toe urządzenie może funkcjonować nawet kilkanaście lat, zanim wymagać będzie wymiany źródła światła. Producent zapewnia, że może ono pracować 20 tys. godzin, zanim może pojawić się taka potrzeba. Nie jest to gołosłowne – projektor jest objęty gwarancją na 60 miesięcy lub 12 000 godzin. Dodatkową przewagą jest też błyskawiczna - niemal od razu po włączeniu – gotowość do wyświetlania obrazów. Na tym jednak nie koniec atutów tej technologii i umiejętnego jej wykorzystania przez Epsona.

 class="wp-image-2153553"
Epson EH-LS300B

Przy wyświetlaniu zaciemnionych scen EH-LS300B za sprawą wykorzystanych rozwiązań – przede wszystkim autorskiej technologii 3LCD - radzi sobie znacznie lepiej niż spora część konkurencji. Epson twierdzi, że dynamiczny kontrast tego projektora to nawet 2 500 000:1.

Nie tylko obraz, ale i bardzo dobry dźwięk. Wyposażenie też niczego sobie.

 class="wp-image-2153544"
Epson EH-LS300B z systemem audio od Yamahy

Bardzo dobre wrażenie robi wbudowany w projektor system audio. Standardowo, projektory - tak jak zresztą telewizory - wyposażone są w, delikatnie rzecz ujmując, mało imponujący sprzęt dźwiękowy. W tym modelu jest inaczej. Epson nawiązał współpracę z Yamahą, która bardzo umiejętnie wykorzystała niemałą ilość dostępnego miejsca w obudowie projektora. Efektem jest 20-watowy system 2.1 o więcej niż przyzwoitym brzmieniu. Wysokiej klasy soundbara czy kolumn to z pewnością nie zastąpi - ale też gra lepiej od niemal każdego telewizora na rynku.

 class="wp-image-2153556"
Epson EH-LS300B

W projektorze znaleźć można dwa złącza HDMI (w tym jedno z ARC do podłączenia zewnętrznego systemu audio) i port USB, za sprawą którego można odtwarzać treści z pamięci USB. Nie brakuje też modułu Wi-Fi (który, co bardzo miłe, obsługuje nawet 802.11ac).

Łatwy w obsłudze jak telewizor. Projektor ultrakrótkiego rzutu łatwo jest "stroić", a oprogramowanie Epsona w tym tylko pomaga.

 class="wp-image-2153559"
Epson EH-LS300B

Najbardziej irytującą rzeczą w obsłudze projektora bywa strojenie geometrii obrazu. Za sprawą dołączonej do systemu projektora aplikacji wyświetlającej proste geometryczne wzory ułatwiające szybkie strojenie, EH-LS300B jest niemal bezobsługowy.

To, co jednak imponuje, to jasność (3600 lumenów) oferowana przez ten sprzęt. W szczególności w połączeniu z (opcjonalnym) ekranem Epson Ambient Light Rejection lub innym o takich właściwościach. Na urządzonym dla mnie pokazie wyemitowano spot reklamowy Epsona przy włączonym górnym oświetleniu showroomu. Poniższa fotografia to nie efekt manipulacji w Photoshopie. Obraz jest jasny i czytelny.

 class="wp-image-2153538"
Epson EH-LS300B z obrazem czytelnym nawet przy zapalonym świetle

A gdy zapewni się w pomieszczeniu półmrok… jest jeszcze lepiej. Kolory są żywe i wierne oryginalnym zamierzeniom twórcy. Ruch jest - jak to w urządzeniach tego typu - perfekcyjnie odwzorowany. Obraz jest szczegółowy i kontrastowy. To bardzo wysoka półka. A wspomniany brak rozdzielczości 4K, na dodatek na tak dużym ekranie? Nie mając porównania, trudno się przyczepić do klarowności czy ostrości obrazu. Jestem przekonany, że będzie ona satysfakcjonująca dla większości. Zwłaszcza biorąc pod uwagę pozostałe parametry.

Projektor jest zarządzany przez Android TV z Usługami Google Play, więc aplikacji również nie brakuje. Podobnie jak integracji z usługami Google’a, w tym z Asystentem Google czy Google Home. Do zestawy dołączony jest też całkiem wygodny pilot.

 class="wp-image-2153541"
Epson EH-LS300B - pilot

Epson EH-LS300B to jeden z najciekawszych projektorów na rynku.

Ultrakrótki rzut, laserowa technologia, 120-calowy obraz, wysokie kontrast i jasność, obsługa Ultra HD, świetne parametry obrazu, łatwa obsługa, możliwość oglądania w dzień nawet bez używania zasłon czy żaluzji, nowoczesny system smart TV na pokładzie i cena 8500 zł. Doświadczenie klasy premium z jednym wyjątkiem: rozdzielczość Full HD (choć z HDR i obsługą treści Ultra HD). Według mnie to strzał w dziesiątkę. Pokaz tego projektora tylko zaostrza apetyt na wnikliwe testy. A nawet na jego zakup, bo ta oferta Epsona okazuje się być wyjątkowo atrakcyjną.

Lokowanie produktu: Epson
Najnowsze
Zobacz komentarze