REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Gigantyczna czarcia miotła w polskim lesie. Wyrosła na czubku sosny. Czy to rekord świata?

Czarcia miotła czasem zdarza się w lesie. Ale żeby aż taka? Tak wyjątkowa wyrosła na sośnie w leśnictwie Leśny Dworek. Może to rekord świata? - zastanawiają się leśnicy z Kaszub. Trzeba przyznać, że krzaczor, który wyrósł na czubku sosny, jest naprawdę imponujący.

18.05.2022
11:12
Obajtek wycinka drzew
REKLAMA

W leśnictwie Leśny Dworek natknięto się na nietypowych rozmiarów czarcią miotłę. O co chodzi? Nazwa brzmi groźnie, bo to rodzaj tzw. potworności roślin - czyli zniekształcenia wywołanego m.in. chorobą. W przypadku czarciej miotły nie wiadomo jednak do końca, co powoduje efektownie wyglądające zjawisko.

REKLAMA

Czarcia miotła powstaje gdy zahamowany zostaje rozwój pędu głównego, a rozpoczyna się ponadnormatywny rozwój wszystkich pędów bocznych. Tak brzmi fachowa leśnicza definicja, natomiast w skrócie możemy to opisać jako krzaczor, który wyrasta na drzewie.

Takiej czarciej miotły leśnicy jeszcze nie widzieli. W tym przypadku to wielki krzaczor

Rekordowa, jak sądzą leśnicy, czarcia miotła wyrosła na sośnie w leśnictwie Leśny Dworek. Trudno powiedzieć, czy to faktycznie największy tego typu okaz na świecie, ale bez wątpienia robi wrażenie.  

Dokładne przyczyny powstania czarciej miotły nie zawsze są znane. Leśnicy wyjaśniają, że najczęściej to efekt działań grzybów chorobotwórczych lub wirusów.

Czarcia miotła

Czarcia miotła może być dziedziczna

Lasy Państwowe zwracają uwagę, że część drzewek powstałych z nasion zebranych z szyszek z czarcich mioteł wykazuje dziedziczność mutacji. Wykorzystują to właściciele szkółek roślin ozdobnych, sądząc w ten sposób nowe odmiany roślin.

Popularny świerk biały Conica pochodzi właśnie z takiej mutacji.

 class="wp-image-2182434"
REKLAMA

Lasy są magiczne

Jak nie nazwy i mutacje rodem z Wiedźmina, to organizmy żywcem wyjęte z horrorów. A jak ma się szczęście tudzież pecha, co kto woli, to podczas jednego spaceru można zaliczyć również wstrętne robaki atakujące drzewo.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA