REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nawet tanie laptopy dostaną wydajne karty graficzny. Sprawi to AMD Mendocino

Już niedługo na rynku mają pojawić się nowe laptopy z Windowsem i Chrome OS-em, w których znajdować się będzie układ o nazwie tymczasowej Mendocino. To bardzo ciekawa konstrukcja: ze starszymi rdzeniami procesora i nowoczesnym blokiem graficznym RDNA 2.

24.05.2022
17:28
Intel zostawia Polskę na lodzie
REKLAMA

Komputery, jakie będą wyposażone w Mendocino, mają się znajdować w przedziale cenowym pomiędzy 400 a 700 dolarów. W układach tych znajdą się cztery dwuwątkowe rdzenie Zen 2, co może rodzić pewne zdziwienie. Wszak AMD aktualnie zajmuje się generacją Zen 4. Towarzyszyć ma im jednak układ graficzny o nowoczesnej architekturze RDNA 2.

REKLAMA

Czytaj też:

W tym rzekomym szaleństwie jest jednak metoda. Układy Mendocino mają być produkowane w najnowszym, 6-nanometrowym procesie technologicznym, a więc jeszcze nowszym niż układy Van Gogh stosowane w konsoli do gier Steam Deck. Wykorzystanie prostszej architektury to nie tylko redukcja kosztów, ale też zapewnienie za sprawą nowszego procesu technologicznego wyższej sprawności energetycznej. Układ będzie współpracować z 64- lub 128-bitowymi pamięciami LPDDR5.

AMD Mendocino. Wydajny laptop nie musi być drogi.

Nowoczesny układ graficzny otworzy z kolei drogę tym niedrogim komputerom do zastosowań, które wcześniej były dla nich niedostępne. Relatywnie wydajny układ graficzny zapewni nie tylko walory rozrywkowe, jak dostęp do większego katalogu nowoczesnych gier. Przyda się też do pracy z aplikacjami, które wykorzystują GPU jako akcelerator przeliczeń. Należą do nich przeróżne aplikacje do wspólnej pracy z Microsoft Teams na czele, ale też programy do obróbki zdjęć, wideo i wiele więcej.

REKLAMA

Komputery z Mendocino mają się pojawić przed Bożym Narodzeniem. Pierwszym laptopem sprzedawanym z Mendocino ma być Lenovo Ideapad 1, o którym niestety więcej na razie nie wiadomo.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA