REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Poczta Google G Suite za darmo to już przeszłość. Co zrobić i gdzie szukać alternatywy?

Google wkrótce skończy z darmową pocztą w ramach G Suite. Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać spory problem z migracją danych lub duży rachunek do zapłacenia. Nie wszyscy bowiem chcą przejść na na płatną wersję Google Workspace. Na szczęście są alternatywy. Oto podobne usługi.

24.01.2022
12:13
Koniec poczty Google G Suite za darmo. Oto alternatywne emaile biznesowe
REKLAMA

Google kończy z darmowymi kontami G Suite, a część przedsiębiorców łapie się za głowę. W Polsce mieliśmy przypadek firmy, która będzie musiała płacić prawie 6000 zł miesięcznie. Tylko czy na pewno? Jakie są alternatywy dla G Suite?

REKLAMA

Google kończy z darmowymi kontami G Suite. Pakiet skierowany do przedsiębiorców już od dawna jest płatny, ale istnieje grupa użytkowników, którzy aż do teraz nie musieli płacić za Gmaila we własnej domenie. Mowa o najstarszej puli użytkowników G Suite, którzy założyli konta w 2006 r.

Można było się spodziewać, że docelowo Google przekształci najstarsze konta na płatną wersję. I rzeczywiście, taka decyzja ostatecznie zapadła, a przedsiębiorcy dostali kilka miesięcy na migrację kont lub na pogodzenie się z faktem, że trzeba będzie zapłacić. Kwota za jednego użytkownika to 23 zł miesięcznie, więc każdy przedsiębiorca powinien ją przełknąć. Problem pojawia się jednak w przypadku, kiedy kont jest więcej. Może ich być np. 252, tak jak w przypadku Tomasza Wyki, który będzie musiał płacić Google’owi 5796 zł miesięcznie. No właśnie, ale czy na pewno będzie musiał?

Co zrobić, jeśli Google chce przekształcić twoje konto G Suite na płatną wersję Google Workspace?

Jeżeli chcesz zachować swoje konto, nie ma ucieczki. Będziesz musiał zapłacić. Konto zostanie automatycznie zaktualizowane do wersji Google Workspace z dniem 1 maja 2022 r., a płatności rozpoczną się od 1 lipca 2022 r.

Google daje jednak taryfę ulgową, bo przez pierwszy rok płatności (czyli do lipca 2023 r.) ma obowiązywać promocyjne stawka wynosząca połowę należności za konto. W przypadku opłat w dolarach będą to 3 dol. za konto zamiast sześciu. Od lipca 2023 r. będzie obowiązywał regularny cennik.

Pozostanie przy Google’u będzie najwygodniejszą opcją. Jeżeli ktoś zakładał konto G Suite w 2006 r. i korzystał z niego aż do dziś, ma archiwum 16 lat maili i kontaktów, a do tego dochodzą przecież inne składowe konta Google, czyli pliki na Dysku, czy zdjęcia w usłudze Google Photos. Problem pogłębia się dużo bardziej, jeśli przedsiębiorca podarował darmowe konto G Suite rodzinie, znajomym, czy współpracownikom. W pierwotnym etapie działania usługi można było założyć nawet 1000 takich darmowych kont. Później ta liczba była ograniczana do 500 i do 100.

A co jeśli nie Google? Mail we własnej domenie nie musi przecież oznaczać Gmaila.

Jeśli nie godzisz się na warunki Google’a, możesz migrować do innej usługi. Zawsze masz możliwość postawienia własnej skrzynki mailowej na serwerze wykupionym w chmurze, a nawet na domowym serwerze NAS. Zakładam jednak, że użytkownik przyzwyczajony do wygody obsługi Gmaila będzie raczej szukał rozwiązań oferujących podobny poziom wygody. A takich przecież nie brakuje.

Microsoft 365

Ceny pakietu Microsoft 365 dla firm zaczynają się od 4,20 euro netto za użytkownika za miesiąc, przy zobowiązaniu rocznym. W tym pakiecie dostajemy 1 TB przestrzeni w chmurze, pocztę e-mail klasy biznesowej i dostęp do aplikacji Outlook oraz całego pakietu Office, ale tylko w wersjach webowych i mobilnych. Jeśli potrzebujesz tych aplikacji w wersjach desktopowych, musisz kupić konto za 10,50 euro miesięcznie netto za użytkownika.

iCloud+

iCloud+ to zdecydowanie najtańsza opcja, choć jest przeznaczona raczej dla użytkowników sprzętów Apple. Musimy mieć wykupioną subskrypcję iCloud+, której cena zaczyna się od 4 zł na miesiąc. Następnie możemy utworzyć do trzech aliasów na konto, a każdy użytkownikowik naszej chmury rodzinnej będzie mógł założyć konta w swoich osobnych domenach. Niestety z niską ceną wiąże się haczyk, ponieważ iCloud+ nie jest do końca zgodny z RODO. Apple wymiguje się od odpowiedzialności za przechowywanie danych osobowych klientów i pracowników. Na stronach Apple producent miga się na wszystkie sposoby, by nie nazywać iClouda usługą dla przedsiębiorców.

ZOHO

Zoho to nowoczesna i niezwykle ciekawa platforma, która zyskuje w ostatnim czasie dużą popularność. Jest to mail dla organizacji, w którym bazowy plan wynosi tylko 0,90 euro za użytkownika. Najpopularniejsza opcja to Mail Premium za 3,60 dol. za użytkownika, w której dostajemy kilka bonusów, na czele z możliwością wysyłania załączników do 1 GB. Na korzyść Zoho przemawiają bardzo dobre aplikacje i funkcja automatycznej migracji danych.

Samouczek konfiguracji poczty e-mail Zoho. Bezpłatny adres e-mail domeny biznesowej

A czy są inne alternatywy? Oczywiście, co świetnie wypunktował Jakub Mrugalski. Są to m.in.:

  • FastMail,
  • Mailo,
  • MX Route.
  • Rackspace Mail,
  • The Arrangers Mail,
  • Tutanota.
REKLAMA

Na podjęcie decyzji jest jeszcze trochę czasu. Transformacja konta G Suite do płatnej wersji Google Workspace odbędzie się 1 maja, ale płatności rozpoczną się 1 lipca.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 22.01.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA