REKLAMA

Samsung z IBM mówią: mamy przełom w procesorach. Zapamiętajcie skrót VTFET

Samsung wspólnie z IBM opracowali zupełnie nowy typ czipów w technologii VTFET, który ma zrewolucjonizować budowę i moc procesorów. Kluczem do sukcesu jest warstwowa konstrukcja, która ma zastąpić obecną, zupełnie płaską. W efekcie procesory będą znacznie szybsze i do tego o 85 proc. mniej energochłonne.

13.12.2021 10.29
Będą mikroprocesory VTFET. Samsung i IBM: mamy przełom
REKLAMA

Słynne prawo Moore’a mówi, że co 18 miesięcy podwaja się liczba tranzystorów w procesorze. Przez lata przyjmowało się uproszczoną wersję tego prawa, według której moc obliczeniowa komputerów ma się podwajać co 24 miesiące.

REKLAMA

Ten prosty wzór opisywał tempo rozwoju komputerów przez całe dekady, ale kilka lat temu coś zaczęło się psuć. W 2019 r. po raz pierwszy w historii technologia przestała nadążać za tempem rozwoju nałożonym przez Moore’a. Producentów zaczęła ograniczać sama fizyka, bowiem dalsza miniaturyzacja wymagała ciągłego zmniejszania procesu litograficznego. Kiedy świat doszedł do 5 nm, a obecnie jest u progu przejścia na 3 nm, zrobiło się naprawdę trudno.

Samsung wraz z IBM twierdzą, że opracowali rewolucyjną technologię VTFET.

VTFET, czyli Vertical Transport Field Effect Transistors, to nowa technologia budowy czipów, która jest prawdziwą rewolucją. Jak sama nazwa wskazuje, VTFET pozwala budować czipy warstwowo, rozbudowując je nie tylko w poziomie, ale też w pionie. Taka trójwymiarowa struktura znacznie przyspiesza przepływ danych, skracając długość ścieżek i zwiększając przepustowość.

Cały czip zbudowany w technologii VTFET jest też bardzo energooszczędny. Według szacunków Samsunga i IBM możemy mówić o oszczędnościach ok. 85 proc. względem płaskich układów. To oznacza, że nowy typ przetworników powinien znaleźć zastosowanie w urządzeniach przenośnych, zasilanych z akumulatora. Laptopy mogą zyskać znaczny przyrost mocy bez wpływu na czas pracy, albo zdecydowanie dłuższy czas pracy przy zachowaniu wysokiej wydajności.

To jednak nie koniec, bo IBM i Samsung pracują nad dalszym udoskonalaniem swojej technologii. W planach jest sprawdzenie procesu technologicznego na poziomie poniżej 1 nm.

REKLAMA

Technologia już jest, ale nie zobaczymy jej szybko w sklepach.

Choć rozwiązanie Samsunga i IBM ma już być w pełni opracowane, to na razie obie firmy jeszcze nie mają planów masowej produkcji w przewidywanej przyszłości. Można się spodziewać, że na ten moment to rozwiązanie jest po prostu za drogie. Kierunek został jednak nakreślony. Jest więc szansa, że obserwujemy pierwsze kroki nowej, zupełnie rewolucyjnej technologii mikroprocesorów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA