Z e-dowodem świat jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy aplikacja eDO App

Lokowanie produktu: eDO App

Różne aplikacje na stałe zagościły w naszych telefonach. Dzięki nim oszczędzamy czas, pieniądze i poprawiamy jakość życia. Istnieje aplikacja, która umożliwia wygodne korzystanie z dowodu osobistego podczas załatwiania codziennych spraw — eDO App. 

29.12.2021 18.57
edo app

Od 2019 roku Polacy nie otrzymują już zwykłych dowodów osobistych, tylko e-dowód, który znacznie lepiej sprawdza się w nowoczesnym cyfrowym świecie. Z zewnątrz wygląda podobnie jak zwykły dowód, ale różni się od niego paroma niezwykle istotnymi detalami. Na awersie dokumentu znajduje się numer CAN, który zapisany jest również w kodzie kreskowym znajdującym się na rewersie dowodu. Numer ten będzie potrzebny do wykorzystania elektronicznych funkcji dowodu. Dowód ma tak zwaną warstwę elektroniczną, czyli niewidoczny chip, w którym zapisano dane jego posiadacza. Bezstykowy mikroprocesor znajdujący się w dokumencie umożliwia potwierdzanie tożsamości i obywatelstwa oraz złożenie podpisu elektronicznego. Dodatkowo można używać e-dowodu do zdalnej komunikacji z administracją publiczną i podmiotami komercyjnymi.

 class="wp-image-1984478"

Od 7 listopada 2021 r. wydawane są nowe e-dowody, w których chipach znajdują się odciski palców właściciela. Wszystkie dane znajdujące się w e-dowodzie są bezpieczne, chronią je zaawansowane zabezpieczenia kryptograficzne. Jeżeli chcemy zostać posiadaczami e-dowodu, a nasz dotychczasowy tradycyjny nie stracił jeszcze ważności, to nic straconego — dotychczasowy dokument można wymienić za darmo, także przed upływem terminu ważności. Jak pokazują dane — Polacy chętnie wymieniają dowody na nowe — do tej pory wydano już ponad 7,5 miliona e-dowodów. Żeby jednak w pełni korzystać z jego funkcji i dobrodziejstw nowoczesnych technologii, musimy mieć urządzenie, które odczyta dane z elektronicznej warstwy dokumentu. Mamy do wyboru dwa rozwiązania — czytnik wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz znacznie wygodniejszą i prostszą opcję — smartfon obsługujący technologię NFC oraz zainstalowaną aplikację eDO App.

Czym jest eDO App?

To bezpłatna aplikacja dla każdego posiadacza dowodu osobistego z warstwą elektroniczną oraz smartfona z technologią NFC, która umożliwia potwierdzanie tożsamości, weryfikację oryginalności e-dowodu, złożenie osobistego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego. A to wszystko zdalnie, bez konieczności robienia skanu lub zdjęcia dokumentu. Prace nad nią rozpoczęły się w 2019 roku i w początkowej fazie miała być skierowana stricte do celów komercyjnych. Wybuch pandemii w 2020 r. spowodował jednak zmianę planów. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych postanowiła o udostępnieniu aplikacji eDO App obywatelom, w trosce o ich bezpieczeństwo, na przykład w trakcie kontaktów z administracją, które dzięki aplikacji odbywają się całkowicie online. Dużym plusem aplikacji jest to, że od początku powstawała w Polsce, a dane są przetwarzane i umieszczone na serwerach znajdujących się w Polsce. Bezpieczeństwo danych jest gwarantowane przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

eDO App spodobała się klientom, którzy wykorzystują jej atuty w codziennych kontaktach z różnymi instytucjami, zarówno prywatnymi jak i publicznymi. Jej użytkownicy oszczędzają czas, który musieliby przeznaczyć na dojazd do fizycznej placówki, nie stoją w kolejkach, a gdy chcą skontaktować się z jakąś instytucją, robią to w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Co ważne, dzięki aplikacji można podpisać dowolny dokument elektroniczny. Obecnie dzięki eDO App można skorzystać z usług blisko 500 portali.

Weryfikacja tożsamości to jedna z kluczowych funkcji aplikacji eDO App

Coraz więcej instytucji umożliwia korzystanie z ich produktów zdalnie, mając pewność, że proces weryfikacji za pomocą eDO App nie dość, że jest prosty, to jest także stuprocentowo pewny. I tak na przykład coraz popularniejsze wśród Polaków Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pozwalają na zdalne skorzystanie z ich oferty i otwarcie rachunku inwestycyjnego. 

 class="wp-image-1984502"

Możliwości są praktycznie nieograniczone i stale poszerzane. PWPW reaguje na zgłoszenia klientów, którzy wskazują, z jakich usług chcieliby skorzystać w przyszłości. W mBanku dzięki e-dowodowi i eDO App możliwe jest całkowicie zdalne otwieranie rachunków bankowych. Po prostu w procesie rejestracji użytkownik może wybrać, że chce się uwierzytelnić za pomocą e-dowodu. W aplikacji eDO App skanuje kod QR znajdujący się we wniosku o założenie konta, potwierdza chęć założenia konta kodem PIN, właściwym dla danego e-dowodu, a następnie przykłada dokument do telefonu, dzięki czemu aplikacja pobiera dane z warstwy elektronicznej dowodu. Na koniec wpisuje kod z SMS-a przesłanego przez bank i konto zostaje założone i zweryfikowane bez wychodzenia z domu. 

Aplikacja eDO App umożliwia także zdalne podpisywanie umów o dostawy gazu do domu. Przedsiębiorcy i klienci korzystający z takiego sposobu zawarcia umowy z pewnością docenią jego wygodę i łatwość.

Tylko w grudniu pojawiły się dwie ciekawe nowości. Pierwsza z nich to zakup obligacji skarbowych. Wszyscy zainteresowani tymi instrumentami finansowymi mogą je zakupić za pośrednictwem Banku PKO BP i z pomocą aplikacji eDO App w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu. Druga nowość to możliwości składania podpisu elektronicznego i potwierdzania tożsamości z użyciem dowodu osobistego za pośrednictwem Microsoft Teams. Wszystko dzięki powstałemu w ramach kooperacji PWPW z firmą Billennium narzędziu o nazwie Inperly for Teams 

 class="wp-image-1965443"

Z aplikacji skorzystają również przedsiębiorcy 

Wielu z nich do świadczenia swoich usług zgodnie z prawem potrzebuje zweryfikować tożsamość klienta, potwierdzić jego wiek. W przypadku zdalnego świadczenia usług nic nie zapewni tak błyskawicznej i dokładnej weryfikacji klienta, jak eDO App. Aplikacja przyda się również podczas zdalnego umawiania wizyt w prywatnych przychodniach, czy do sprzedaży przez internet produktów dozwolonych od 18 lat. Przedsiębiorca może przy jej pomocy bezpiecznie zawrzeć umowę o świadczenie usług z klientem, który zostanie zweryfikowany przez eDO App.

Aplikacja ciągle się rozwija — pojawiają się nowe użyteczne funkcje. Warto już teraz poznać jej możliwości i sprawdzić jak nowoczesna i bezpieczna technologia może ułatwić nam życie w wielu dziedzinach. 

Lokowanie produktu: eDO App
Najnowsze