Takiego tarasu widokowego w Polsce jeszcze nie było. Nie dość, że wisi wysoko, to jeszcze się rusza
Co więcej: takich atrakcji nawet na świecie jest niewiele. Osoby o mocnych nerwach będą miały nie lada frajdę podczas wizyty w stolicy – nowy wieżowiec Unit przyciągać ma m.in. właśnie specyficznym „balkonem” o nazwie Skyfall Warsaw.
Nietypowy punkt widokowy znajdzie się na najwyższym, 46 piętrze wieżowca Warsaw Unit. A dokładniej: 200 metrów nad ziemią. Osoby z lękiem wysokości już mogły się nerwowo wzdrygnąć, ale odległość od bezpieczniej powierzchni to dopiero początek zabawy.
Skyfall Warsaw to ruchomy taras widokowy
Szklany taras widokowy wychyla się o 15 stopni w dół, co ma przypominać efekt odrywania się balkonu od budynku. Podejrzewam, że nawet stali bywalcy parków rozrywki poczują emocje – co innego siedzieć zapiętym w fotelu, a co innego stać w szklanej klatce, która sprawia wrażenie odpadającej z wieżowca.
Póki co jeszcze nie wiadomo dokładnie, kiedy taras widokowy zacznie przyjmować turystów i ile za te emocje przyjdzie zapłacić. Amatorzy mocnych wrażeń nie powinni jednak żałować grosza, skoro mówimy o naprawdę rzadkiej atrakcji – tego typu balkonów nie ma w Europie, a na świecie jest ich raptem kilka. Jeden z nich znajduje się między innymi w Sears Tower w Chicago.
Unit – wieżowiec naszpikowany technologią
Do oficjalnego otwarcia doszło całkiem niedawno – 15 października. Wieżowiec ma 200 metrów i może pochwalić się naprawdę nowoczesnymi rozwiązaniami. Architekci wymieniają na przykład certyfikaty potwierdzające „najwyższą jakość budynku zaprojektowanego z myślą o zdrowiu, wygodzie i komforcie pracowników”.
Wieżowiec ma nawet dedykowaną aplikację mobilną, oferującą funkcje monitorowania dostępu pracowników i gości. Dzięki niej możliwa jest praca w trybie pandemicznym – co oznacza, że da się poruszać po budynku bezdotykowo. Jak? Choćby dlatego, że windy wzywane są automatycznie, gdy przejdzie się przez bramkę. Dodatkowo światła UV dezynfekują windy i „miejsca strategiczne”.
Bardzo ciekawym dodatkiem jest tzw. „smocza skóra”. To ogromna powierzchnia złożona z tysięcy ruchomych elementów, ożywająca z każdym podmuchem wiatru, „demonstrując działanie sił natury”. Wygląda to naprawdę efektownie.
Nagrody już spływają - magazyn EuropaProperty uznał wieżowiec za najlepszy w kategorii Projekt Biurowy. Nagrody CEE Investment & Manufacturing Awards są jednymi z najważniejszych i najbardziej wartościowych wydarzeń na rynku nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej.