REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Sony Xperia Pro-I już oficjalnie. To już wręcz nie telefon, a aparat z doklejonym smartfonem

Sony Xperia Pro-I ma w pełni zasłużenie w swej nazwie „Pro”. Właśnie zadebiutowała i jest się czym zachwycać. To zupełnie nowa pozycja w portfolio telefonów Sony, której specyfikacja wygląda jak koncert życzeń.

26.10.2021
10:03
Sony Xperia Pro-I już oficjalnie - specyfikacja, aparat, cena
REKLAMA

Zaledwie wczoraj informowaliśmy o dużym wycieku informacji na temat Xperii Pro-I. Pojawiła się częściowa specyfikacja aparatu i mnóstwo oficjalnych renderów pokazujących niezwykły aparat tego smartfona. Dziś Sony ucina wszelkie domysły, bo Xperia Pro-I właśnie miała oficjalną premierę.

REKLAMA

Xperia Pro-I to matryca 1”, ekran 4K OLED, topowe podzespoły i niebywałe akcesoria.

Muszę, po prostu muszę zacząć od aparatu, bo dzieje się tu najwięcej ciekawych rzeczy. Główny aparat Sony Xperia Pro-I ma matrycę wyjętą żywcem z aparatu Sony RX100 VII. Mamy więc do czynienia z sensorem formatu 1”, wykonanym w technice warstwowej, ze zintegrowaną warstwą pamięci. Matryca ma 20,1 megapiksela.

Sony Xperia Pro-I

Niestety serwis DPreview wskazuje na szalenie istotny haczyk. Według redaktorów tego serwisu, Sony Xperia Pro-I do robienia zdjęć i nagrywania filmów wykorzystuje tylko centralne 12 MP z matrycy, czyli ok. 60 proc. powierzchni całego sensora. Obiektyw jest podobno za mały, by pokryć całą powierzchnię sensora, więc efektywnie jest używany rozmiar odpowiadający mniej więcej standardowi 1/1.3 cala. Jeżeli ta informacja się potwierdzi, będzie to oznaczać, że Xperia Pro-I prawdopodobnie nie zostanie królem rankingów foto.

 class="wp-image-1910936"

Główny moduł aparatu Xperii Pro-I wykorzystuje mechanizm zmiennej przysłony pomiędzy wartościami f/2 i f/4. Do tego w aparacie znajdziemy moduł ultraszerokokątny oraz telefoto. Razem daje to trzy użyteczne ogniskowe: 16 mm, 24 mm i 50 mm. Całość wspiera głębi 3D iToF oraz imponujący układ autofocusu wykorzystujący 315 punktów detekcji fazowej. AF potrafi śledzić na żywo obiekty, a także oczy ludzi i zwierząt. Zdjęcia można zapisywać w 12-bitowym formacie RAW.

W kwestii wideo też pojawia się sporo imponujących cyferek, bowiem Xperia Pro-I jest pierwszym smartfonem nagrywającym wideo 4K w 120 kl./s. Tryb śledzenia oka jest dostępny również przy nagrywaniu. Sony nie poskąpiło też rozbudowanych aplikacji do nagrywania i fotografowania, znanych już z poprzednich Xperii. Oczywiście nie mogło też zabraknąć fizycznego spustu migawki.

Ekran Xperii Pro-I zapowiada się rewelacyjnie.

 class="wp-image-1910939"

Ekran to panel OLED o rozdzielczości 4K+, w formacie 21:9. Mamy tu obsługę HDR oraz wsparcie dla wyświetlania obrazu 10 bit, choć sam panel działa w ośmiu bitach, a dwa dodatkowe są niejako sztuczką programową. Ekran Sony Xperii Pro-I pokrywa paletę barw DCI-P3, a maksymalna jasność punktowa sięga 1000 nitów.

Ekran telefonu może też posłużyć jako monitor podglądowy w wybranych aparatach Sony, które są w stanie przekazywać obraz poprzez złącze USB-C. Sony zastosowało specjalny tryb podglądowy Creator Mode, w którym możemy zmieniać ustawienia obrazu, w tym przełączać się pomiędzy gamutami Rec. 709 a Rec. 2020. Sony jednocześnie zapewnia, że każdy panel jest przed sprzedażą kalibrowany.

Sony Xperia Pro-I będzie też po prostu bardzo szybkim telefonem.

 class="wp-image-1910117"

Na pokładzie Xperii Pro-I znalazło się wszystko, to co najlepsze. Mamy więc czip Snapdragon 888, mamy 12 GB RAM, mamy też metalową konstrukcję i szkło Gorilla Glass Victus, a całość spełnia normy odporności IP65/IP68. Akumulator ma pojemność 4500 mAh i naładujemy go ładowarką o mocy 30W, co ma zapewnić 50 proc. energii w 30 minut.

Standardy bezprzewodowe też są topowe, bowiem smartfon wspiera 5G i Wi-Fi 6. Na pokładzie mamy też złącze minijack 3,5 mm oraz slot na karty microSD.

Sony przygotowało akcesoria, jakich jeszcze nie było, w tym zewnętrzny ekran do smartfona.

 class="wp-image-1910942"

Jednym z najdziwniejszych akcesoriów Xperii Pro-I jest Vlog Monitor, czyli zewnętrzny ekranik do filmowania samego siebie. Ekran łączymy ze smartfonem przewodem USB-C i możemy umieścić go na specjalnym statywie na pleckach smartfona. Umożliwi to nagrywanie samego siebie, z podglądem, przy użyciu głównego zestawu aparatów.

W sprzedaży pojawią się też okulary VR przeznaczone do współpracy z nową Xperią.

REKLAMA

Cena Xperii Pro-I? Jak można się domyślać, bardzo „pro”.

Sony Xperia Pro-I została wyceniona na 1800 dol., a przedsprzedaż ruszy 28 października. Vlog Monitor został wyceniony na 200 dol., a jeśli zamówimy oba sprzęty jednocześnie, otrzymamy zniżkę w wysokości 50 dol.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA