REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Windows 365 już działa. Komputer w chmurze od Microsoftu tani nie jest

Od dziś firmowi i korporacyjni klienci Microsoftu mogą testować i wdrażać Windowsa 365. Są ceny wszystkich abonamentów. Komputery w chmurze dla pracowników to na razie usługa dla zamożniejszych.

03.08.2021
8:32
windows 365 ceny
REKLAMA

Windows 365 to usługa dla tych użytkowników, którzy z jakiegoś względu nie mogą mieć przy sobie komputera z aplikacjami dla Windows. Microsoft zapewnia w jej ramach wirtualny komputer w chmurze z zainstalowanym Windowsem. Użytkownik może się do niego zalogować z poziomu dowolnego innego urządzenia – byle z nowoczesną przeglądarką internetową – i zyskać dostęp do oprogramowania.

REKLAMA

Usługa może być przydatna dla tych firm, które chcą zapewnić swoim pracownikom bezpieczne, niezawodne i zdalnie administrowane środowisko pracy. Użytkownik może wykorzystać nawet własny komputer, nie łamiąc przy tym polityki bezpieczeństwa firmy, połączyć się z Pulpitem przydzielonego mu komputera w chmurze i w ten sposób zyskać dostęp do swoich aplikacji służbowych i danych. Usługa zadziała na PC z Windowsem, macOS-em bądź Linuxem, z mobilnym Safari, Androidem i z rozwiązaniami do Zdalnego Pulpitu.

Windows 365 – ceny. Ile kosztuje Microsoft Cloud PC?

 class="wp-image-1809535"
Windows 365 Dla Firm - ceny

Windows 365 dostępny jest w dwóch wersjach: Windows 365 Dla Firm oraz Windows 365 Przedsiębiorstwa. Pierwszy przeznaczony jest dla klientów, którzy mają mieć nie więcej niż 300 użytkowników.

Najtańsza wersja kosztuje 18,20 euro miesięcznie za użytkownika. W jej ramach użytkownik otrzymuje dostęp do jednordzeniowego komputera z 2 GB RAM i 64 GB pamięci i musi mieć już zapewnioną licencję na Windows 10 Pro. Bez licencji cena wzrasta to 21,90 euro miesięcznie.

Z kolei najdroższa wersja oferuje ośmiordzeniowy komputer, 32 GB RAM i 512 GB pamięci, co kosztuje 147,50 euro miesięcznie za stanowisko (143,90 jeśli użytkownik ma już zapewnioną licencję na Windows 10 Pro).

Windows 365 Przedsiębiorstwa wyceniany jest bardzo podobnie. Najtańsza wersja (jeden rdzeń, 2 GB RAM, 64 GB pamięci) to wydatek 18,20 euro za użytkownika na miesiąc. Najdroższa (8 rdzeni, 32 GB RAM, 512 GB pamięci) kosztuje 143,90 euro za użytkownika miesięcznie.

Windows 365 Dla Firm wymaga aktywnej licencji na Microsoft 365. Windows 365 Przedsiębiorstwa wymaga licencji na system Windows 10 Enterprise lub Windows 11 Enterprise, rozwiązania Microsoft Endpoint Manager oraz usługi Azure Active Directory P1.

Windows 365 jest w pełni zgodny z Windowsem 10 i Windowsem 11.

REKLAMA

Twórcy aplikacji nie muszą dokonywać żadnych zmian w swoim oprogramowaniu, by to działało pod Windowsem. Użytkownik może instalować dowolne aplikacje i być pewnym, że skoro te działają pod Windowsem 10 bądź Windowsem 11, będą również działać pod kontrolą Windowsa 365. Z punktu widzenia aplikacji, ta jest uruchomiona na zwykłym PC z systemem Microsoftu.

To oznacza, że w przyszłości – gdy Windows 365 będzie szerzej dostępny i w niższych cenach – usługę będzie można wykorzystać nie tylko jako formę służbowego pulpitu roboczego lub jako sposób na uruchamianie windowsowych aplikacji na urządzeniu bez Windowsa. Skoro można instalować dowolne oprogramowanie, Windows 365 może się przydać użytkownikom energooszczędnych PC, którzy tymczasowo potrzebują dużo wyższej wydajności – na przykład do montażu wideo w wysokiej rozdzielczości. Na razie jednak Windows 365 pozostaje usługą dla firm. I to tych zamożniejszych, które faktycznie potrzebują takiego rozwiązania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA