Microsoft wprowadza Windows 365. To nadal Windows, ale na abonament

windows 365 microsoft
115 interakcji
dołącz do dyskusji

Po wielu miesiącach przecieków z tym związanych Microsoft w końcu oficjalnie zapowiada Cloud PC. A raczej Windows 365, bo tak usługę oficjalnie nazwano. Pokrótce można ją opisać jako działający w przeglądarce Windows 11. Na razie tylko dla klientów firmowych.

Wielu użytkowników bądź wiele firm trzyma się Windowsa niekoniecznie z sympatii do tego systemu czy z docenienia jego zalet. Niejednokrotnie jedynym problemem powstrzymującym przed migracją na inną platformę jest ta jedna aplikacja. Która jak na złość jest niezbędna do pracy bądź działania całej organizacji, a która dostępna jest tylko na Windowsa.

Microsoft wychodzi naprzeciw potrzebom takich użytkowników. Windows 365 to wersja Windowsa, której użytkownik nie będzie instalował na swoim PC bądź tablecie. System hostowany jest w chmurze i strumieniowany na urządzenie użytkownika. Potrzebne jest więc wyłącznie połączenie z Internetem.

Windows 365 – jak to działa?

Windows 365 ma działać w dowolnej nowoczesnej przeglądarce

Użytkownik usługi będzie miał do swojej dyspozycji umieszczony w chmurze wirtualny komputer, na którym będzie zainstalowany Windows 11 (lub Windows 10, na życzenie). Jego stan będzie automatycznie zapamiętywany – co oznacza, że jeżeli użytkownik przerwie pracę na jednym urządzeniu i połączy się na nowo za pośrednictwem innego, ów komputer będzie wywołany w dokładnie tym samym stanie, w jakim został pozostawiony, z oknami aplikacji w tych samych pozycjach.

Użytkownik będzie mógł wybrać spośród 12 różnych rodzajów komputera. Im szybszy, tym droższy. Najtańszy oferować będzie jednowątkowy procesor, 2 GB RAM i 64 GB pamięci. Najdroższy ośmiowątkowy procesor, 32 GB RAM, 512 GB pamięci.

Windows 365 – ile to kosztuje? Dla kogo?

Niestety ceny nie są znane. Microsoft ma je podać w przyszłym miesiącu, w momencie startu usługi dla użytkowników. Firma zapewnia jednak, że opłacalny abonament dla siebie znajdą zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i korporacje zatrudniające tysiące pracowników.

Niestety, na razie usługa będzie dostępna wyłącznie dla klientów firmowych i korporacyjnych. Jej dostępność ma być z czasem poszerzana. Usługa do działania na urządzeniu odbiorczym wymaga tylko nowoczesnej przeglądarki. Do zgodnych z Windows 365 Professional i Windows 365 Enterprise urządzeń Microsoft zalicza, między innymi, MacBooki, iPady, PC z Linuxem i telefony z Androidem.