REKLAMA

Tak wyglądał dziesiąty lot Ingenuity nad marsjańskimi wydmami. Łazik tego nie umie

Helikopter Ingenuity to fenomenalne urządzenie. Aż szkoda, że nie możemy oglądać go w akcji w wysokiej jakości. Nie zmienia to faktu, że najnowsze nagranie z ostatniego lotu i tak jest absolutnie fascynujące.

30.07.2021 18.46
Tak wyglądał dziesiąty lot Ingenuity nad marsjańskimi wydmami
REKLAMA

Podczas ostatniego lotu helikopter przemieścił się o jedynie 95 metrów (podczas dziewiątego lotu pokonał 625 metrów) lecąc na wysokości 12 metrów. Pod wieloma względami był to jednak fascynujący lot. Jakby nie patrzeć całość przelotu zajęła mu zaledwie kilkadziesiąt sekund. Żaden z dotychczasowych łazików, które dotarły na Marsa, nie jest w stanie tak szybko przemieszczać się po jego powierzchni.

REKLAMA

Co więcej, helikopter nie musi zwracać uwagi na to, nad jakim terenem leci. Dzięki temu Ingenuity mógł swobodnie przelecieć nad marsjańskimi wydmami, które są zdecydowanie niebezpieczne dla łazików, które mogłyby się w nich zakopać, niwecząc lata pracy i miliony dolarów wydane na ich skonstruowanie.

Właśnie podczas dziesiątego lotu Ingenuity przeleciał nad wydmami znajdującymi się nad obszarem nazwanym Raised Ridges. Zanim wylądował, helikopter musiał dotrzeć do dziesięciu różnych punktów kontrolnych, w których wykonywał zdjęcia powierzchni od góry. Zresztą sami zobaczcie.

REKLAMA

Na nagraniu złożonym ze zdjęć wykonanych przez helikopter możemy obserwować jego cień przesuwający się nad powierzchnią Marsa i jest to wprost fenomenalne nagranie.

Owszem, to tylko czarno-białe nagranie lotu nad stertą piachu. Wystarczy jednak uświadomić sobie, że jest to co widzimy na ekranie to powierzchnia zupełnie innej planety, na której nigdy, przez 4,5 miliarda lat jej istnienia nie stanął żaden człowiek, a jedyne dźwięki inny niż szum wiatru na całej planecie wydawane są przez lądowniki, łaziki i helikoptery stworzone na Ziemi, która z powierzchni Marsa jest jedynie jedną z wielu gwiazd na niebie. Na Marsa dotarła obca cywilizacja, i to my nią jesteśmy. Jeżeli już poczuliście ten klimat, włączcie powyższy film jeszcze raz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA