REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Za granicę pojedziemy z paszportem covidowym. Ruszają unijne testy, w których uczestniczy Polska

Kraje Unii Europejskiej gotowe są testować rozwiązanie, które pozwoli mieszkańcom łatwo poruszać się po państwach wspólnoty – o ile koronawirus im nie zagraża. Pilotażowy program ruszy między 20 a 25 maja.

19.05.2021
10:53
paszport covidowy
REKLAMA

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk, potwierdził na antenie RMF FM start pilotażu paszportów covidowych.

REKLAMA

- To będzie rodzaj aplikacji, w których będą skumulowane informacje na temat osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które wykonały, czy mają aktualny test covidowy

- wyjaśnił Dworczyk.

Paszport covidowy - ruszają testy

Mimo że nad całością czuwa Unia Europejska, to nie wszystkie kraje wspólnoty zdecydowały się jeszcze wstąpić do programu. Michał Dworczyk mówi o „części krajów Unii”. Póki co nie wiemy, kto oprócz Polski bierze w nim udział. Z zapewnień wynika jednak, że covidowy paszport ma być honorowany we wszystkich unijnych państwach. Zapewne po prostu nie wszędzie zdecydowano się od razu wydawać taką przepustkę obywatelom.

Program w Polsce prowadzi Ministerstwo Zdrowia i na dniach przedstawi konkrety. Każdy z krajów będzie miał własną aplikację. Według Justyny Orłowskiej, pełnomocnik premiera do spraw cyfryzacji rządu, nie jest jeszcze potwierdzone, czy np. kod z aplikacji mObywatel będzie współpracował z wszystkimi programami innych służb granicznych.

Wcześniej udało nam się ustalić, że jednak tak właśnie się stanie. Zielony Certyfikat będzie można uzyskać w ramach aplikacji mObywtel. Konieczność instalowania jeszcze jednego programu nie jest może aż tak bardzo uciążliwa, ale biorąc pod uwagę, że z mObywatela już korzystają miliony Polaków, proces byłby dużo prostszy. Wszystko zależy od porozumień z krajami biorącymi udział w testach i samej pomyślności pilotażu.

REKLAMA

Cały czas nie wiadomo, co z państwami nie wchodzącymi w skład Unii Europejskiej. Już wcześniej chęć wykorzystania paszportów covidowych zasygnalizowały Stany Zjednoczone, więc możemy spodziewać się, że w drugą stronę będzie działało to podobnie. Ważna jest też kwestia podróży do Wielkiej Brytanii.

To dla niektórych będzie jednak późniejszą zagwozdką. RMF FM podkreśla, że ciągle nie ma porozumienia między Parlamentem Europejskim, Radą UE i Komisją Europejską w sprawie europejskich certyfikatów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA